Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Rosja: Działania Turcji na granicy z Syriš "nie do przyjęcia"

AFP
Rosja wyraziła w poniedziałek "głębokie zaniepokojenie" ostrzałem przez tureckš artylerię pozycji Kurdów w Syrii. Rosyjskie MSZ uznało, że te działania Turcji sš nie do przyjęcia, zarzuciło Ankarze politykę prowokacji, która stanowi zagrożenie dla pokoju.

Rosja zarzuciła Turcji wspieranie dżihadystów i uzbrojonych najemników, którzy, jak pisze MSZ, "nielegalnie przenikajš na terytorium Syrii, by wzmocnić przerzedzone w bojach szeregi Frontu al-Nusry, Państwa Islamskiego (IS) i innych organizacji terrorystycznych". W oœwiadczeniu MSZ napisano też, że do Turcji przez granicę "sš wwożeni ranni bojownicy i przemieszczajš się zdekompletowane bandy w celu odpoczynku i przeformowania szeregów".

Rosja, jak głosi oœwiadczenie MSZ, poprze skierowanie zarzutów wobec Turcji do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by ta jasno oceniła "prowokacyjne postępowanie Ankary, które stwarza zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu i poza nim".

Trzeci dzień z rzędu turecka artyleria ostrzeliwała w poniedziałek pozycje kurdyjskich sił samoobrony w Syrii, w regionie przygranicznym. Ankara tłumaczy to ostrzałem przez te siły tureckiego punktu granicznego.

Działania Turcji, jak pisze AFP, wywołujš zaniepokojenie Waszyngtonu i Paryża. Francja wezwała w niedzielę Turcję do zakończenia bombardowań na kontrolowanych przez kurdyjskich bojowników obszarach Syrii.

Po wybuchu zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w 2011 roku Kurdowie opanowali znaczne obszary północnej Syrii, a ich zbrojna milicja zwana Ludowymi Jednostkami Obrony (YPG) stanowi ważne ogniwo kierowanej przez USA koalicji przeciwko IS.

Tymczasem władze w Ankarze uważajš ugrupowanie syryjskich Kurdów - Partię Unii Demokratycznej (PYD) - i jej zbrojnš milicję (YPG) za ugrupowania terrorystyczne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL