Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Nagrody specjalne dla powstańców warszawskich

Fotorzepa/ Adam Burakowski
Radni Warszawy przyznali nagrody specjalne dla powstańców warszawskich.

O przyznaniu powstańcom dożywotnich nagród finansowych w kwocie 3888 zł rocznie, wypłacanych po 1944 zł, dwa razy do roku w marcu i sierpniu, zdecydowano jednogłoœnie przez aklamację.

To finał sprawy, którš w grudniu ubiegłego roku zapoczštkowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego – o jej inicjatywie pisaliœmy w „Rzeczpospolitej".

Według prezesa fundacji, Rafała Szczepańskiego, przyznanie nagród to bardzo dobra decyzja. „Cieszę się, że przyczyniliœmy się do godnego uhonorowania Powstańców, w możliwie najwyższym wymiarze finansowym. (...) Wreszcie, po latach, ofiarujemy im realnš pomoc" – napisał w wydanym oœwiadczeniu Rafał Szczepański.

Fundacja zabiega jeszcze o systemowe rozwišzanie dotyczšce opieki państwa nad miejscami pochówku powstańców warszawskich, tak by niemożliwe było likwidowanie ich grobów. Znane sš bowiem przypadki, gdy na groby powstańców trafiajš ostrzeżenia z informacjš o tym, że jeżeli grób nie zostanie opłacony, będzie zlikwidowany. Fundacja zaapelowała do marszałka Senatu, aby zmienić ustawę o cmentarzach i uznać groby tych osób za pamištki historii, tym samym aby nie można było ich usunšć. Chce też, aby IPN sporzšdził ewidencję takich mogił.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL