Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Lubnauer: Duet Trzaskowski-Rabiej rozszerzmy o SLD

tv.rp.pl
W ramach budowy koalicji partii opozycyjnych w wyborach samorzšdowych do duetu Rafał Trzaskowski (PO) - Paweł Rabiej (N) w Warszawie powinien też dołšczyć kandydat z SLD - stwierdziła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Z obecnych przepisów prawa wyborczego wynika, że przyszłoroczne wybory samorzšdowe mogš się odbyć 11 listopada 2018 r.

Przewodniczšca Nowoczesnej w czwartkowej rozmowie w radiu TOK FM przypomniała, że 2018 rok rozpoczyna maraton wyborczy. W przyszłym roku obędš się wybory samorzšdowe, w 2019 do parlamentu oraz do Parlamentu Europejskiego, a w 2020 roku odbędš się wybory prezydenckie.

- Najważniejszym zadaniem dla całej opozycji będzie budowanie wielkiej koalicji opartej jednak na różnorodnoœci, bo uważam, że w różnorodnoœci jest siła - podkreœliła Lubnauer.

Zdaniem szefowej Nowoczesnej, partie opozycyjne tworzšcš takš "wielkš koalicję" muszš pokazać pozytywny przekaz oparty m.in. na propozycjach jakie majš dla Polski i Polaków, a nie opierać się jedynie na tym, że trzeba pokonać PiS. Zwróciła jednak uwagę, że bardzo ważne jest, by samorzšdy, w których obecnie większoœć ma opozycja, nie zostały przejęte przez partię rzšdzšcš.

Lubnauer dodała, że jednym z modeli współpracy partii opozycyjnych w trakcie przyszłorocznych wyborów samorzšdowych, może być koncepcja, gdzie jest jeden wspólny kandydat na prezydenta miasta i kilku z różnych ugrupowań na stanowiska wiceprezydentów.

- To jest jeden z modeli i rzeczywiœcie stosujemy go w pewnym stopniu w Warszawie, bo mamy duet Trzaskowski-Rabiej, natomiast powinien być rozszerzony również o kandydatów z SLD, ta koalicja powinna być maksymalnie szeroka - powiedziała.

W połowie grudnia Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła tzw. porozumienie warszawskie, dotyczšce poparcia duetu Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej w wyborach samorzšdowym w Warszawie. Według Nowoczesnej, porozumienie musi obejmować również wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.

Zawarte 23 listopada przez ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa PO Grzegorza Schetynę porozumienie, przewiduje że poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę w Ratuszu.

Szefowa Nowoczesnej zaapelowała w czwartek również do PSL, był włšczyło się w budowę kolacji, szczególnie w wyborach do sejmików województw.

- Jednym z najważniejszych elementów jest budowa tej koalicji nie tylko w dużych miastach, ale również do sejmików, tam się będš dzielić œrodki europejskie - zaznaczyła.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL