Warszawa

Gronkiewicz-Waltz: nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - placu symbolu

PAP/Jacek Turczyk
Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta - miasta stołecznego, miasta niepokonanego; nie oddamy tak łatwo placu Piłsudskiego - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy - oświadczyła w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że otrzymał od ministra infrastruktury i budownictwa decyzję, przekazującą do jego dyspozycji plac Piłsudskiego w Warszawie. MIB wyjaśnia, że właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. 

Zdaniem prezydent Warszawy, decyzja ta świadczy o tym, że "władza centralna, metodą faktów dokonanych, niemalże zza węgła, zagarnia" Plac Piłsudskiego. "Już zagarnęła praktycznie Krakowskie Przedmieście - tam praktycznie co miesiąc są barierki, nie mogą przejść mieszkańcy, nie mogą przejść turyści. Za chwilę to (plac Piłsudskiego) też będzie ogrodzone. A dlaczego nie? Będzie ogrodzone, dlaczego nie? Nie będzie dostępu lub tylko wtedy, kiedy władza centralna sobie zażyczy i pozwoli, wtedy, kiedy będzie miała uroczystości" - ironizowała Gronkiewicz-Waltz. 

Podkreśliła jednak, że władza centralna, tak jak do tej pory, będzie - zgodnie z prawem - musiała uzgadniać z miastem uroczystości państwowe. "Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta, miasta stołecznego, miasta stolicy, miasta niepokonanego" - oświadczyła prezydent Warszawy. "Nie oddamy tak łatwo tego placu - placu symbolu, placu warszawiaków, placu niezłomnej stolicy" - zapowiedziała.

Rzecznik wojewody: deklaracje władz stolicy to pretekst, by utrudnić przejęcie pl. Piłsudskiego

Deklaracje władz Warszawy dot. placu Piłsudskiego postrzegamy jako pretekst, aby utrudnić przejęcie terenu należącego do Skarbu Państwa - podkreśliła w piątkowym oświadczeniu rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Rzeczniczka wojewody, przekazała, że "minister infrastruktury i budownictwa decyzją z 25 października oddał wojewodzie w trwały zarząd nieruchomość obejmującą plac Piłsudskiego". - Jest to nieruchomość Skarbu Państwa - oświadczyła Filipowicz.

Jak dodała, decyzję podjęto na wniosek wojewody Zdzisława Sipiery. "Jest to miejsce służące przede wszystkim organizacji uroczystości państwowych i dlatego powinno być pod nadzorem administracji rządowej" - podkreśliła.

"W ocenie wojewody, do zmiany zarządu nie jest potrzebny podział nieruchomości (potwierdza to wydana decyzja administracyjna)" - dodała rzeczniczka.

"Deklaracje władz miasta stołecznego Warszawy postrzegamy jako pretekst, aby utrudnić przejęcie terenu należącego do Skarbu Państwa. Należy też zaznaczyć, że władze miasta mogły dokonać podziału działki wcześniej, jeśli uważały, że jest to niezbędne. Najistotniejszy jest fakt, że zmiana zarządu nie przynosi żadnych zmian dla mieszkańców stolicy" - dodała

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL