Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Pahl: prezydent stolicy na pewno odpowie na pytania ws. reprywatyzacji

tv.rp.pl
Jestem absolutnie przekonany prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowie na wszystkie zadawane jej pytania w sprawie reprywatyzacji - powiedział w pištek wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

Pahl pytany w pištek w radiu TOK FM, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz stawi się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji powiedział, że "głos pani prezydent Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie będzie na pewno bardzo zdecydowany i czytelny". "Opinia publiczna będzie miała możliwoœć zapoznania się z argumentacjš, która również będzie odpowiedziš na szereg zarzutów stawianych pani prezydent" - podkreœlił. 

"Jestem absolutnie przekonany, że to na co oczekuje opinia publiczna, czyli uzyskanie takiej jednoznacznej odpowiedzi na zadawane publiczne pani prezydent pytania, te odpowiedzi ze strony pani prezydent będš" - zapewnił Pahl.

Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji. W miniony pištek mówiła, że jest do dyspozycji prokuratora. "Nie będę (...) przed komisjš weryfikacyjnš wydawała się na lincz. To nie jest kwestia jakiegoœ wizerunku (...). To jest kwestia naruszenia godnoœci" - podkreœliła w TVN24.

Pahl pytany był też o projekt wiceministra sprawiedliwoœci Patryka Jakiego "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. "Dzisiaj jako wiceprezydent miasta cieszę się, że ten problem (reprywatyzacji) może być rozwišzany. Bo chociażby plac Defilad, w którym nie możemy postawić Muzeum Sztuki Współczesnej, nie możemy nawet zaprojektować wyjazdu z parkingu podziemnego. To sš inwestorzy, którzy czekajš na rozstrzygnięcia roszczeń, a więc blokada rozwoju miasta, więc tutaj się cieszę" - zauważył. 

Dodał, że jako prawnik ma wštpliwoœci, czy proponowane w projekcie rozwišzania "nie sš wprowadzone w momencie, kiedy obecna władza skutecznie rozmontowała system kontroli konstytucyjnej". 

W projekcie "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej znalazła się m.in. propozycja wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 proc. wartoœci nieruchomoœci w chwili nacjonalizacji oraz zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwoœci zwrotu kamienic z lokatorami. 

Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok; majš być one wypłacane w ramach możliwoœci finansowych państwa. Jaki podkreœlił, że projekt ustawy wprowadzi zakaz ustanawiania kuratorów, uniemożliwi zwroty nieruchomoœci na osoby zmarłe i reaktywowane spółki, oraz zwroty kamienic z lokatorami. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL