Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Narodowcy maszerowali, Obywatele PR protestowali

PAP/ Jacek Turczyk
Ulicami Warszawy przeszedł marsz œrodowisk narodowych, m.in. ONR, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - W kulminacyjnym momencie, na rondzie Dmowskiego, w manifestacji uczestniczyło około 18 tysięcy osób - powiedział rzecznik stołecznej komendy kom. Sylwester Marczak. Na placu Krasińskich na uczestników marszu czekała kontrmanifestacja Obywateli RP.

Manifestanci przeszli z ronda Dmowskiego na pl. de Gaulle'a, następnie Nowym Œwiatem, Krakowskim Przedmieœciem i ul. Miodowš na pl. Krasińskich.

Uczestnicy marszu trzymali flagi biało-czerwone; wznosili też okrzyki: "Czeœć i chwała bohaterom", "Każdy pocisk - jeden Niemiec" i "Raz sierpem, raz młotem czerwonš hołotę".

Obok marszu, wzdłuż Alej Jerozolimskich, szła około 20-osobowa kontrmanifestacja Obywateli RP; została ona odgrodzona od manifestantów kordonem policji.

Podczas przemarszu pojedyncze osoby próbowały go zakłócić, ale policja nie dopuœciła do tego.

Ostatnie kilkaset metrów, od ulicy Senatorskiej, aż do placu Krasińskich, manifestanci przeszli w ciszy.

Po drugiej stronie pl. Krasińskich, przy wjeŸdzie od ulicy Długiej, na uczestników marszu czekali Obywatele RP, których policja odgrodziła od reszty osób podwójnym kordonem; trzymali oni transparenty, m.in.: "Wstyd", "Warszawa zhańbiona", "Powstańcza krew przelana w walce z faszystami" oraz "Tu sš granice przyzwoitoœci".

Kilka osób z marszu narodowców, które próbowały kłócić się z Obywatelami RP, odgradzała od kontrmanifestacji straż marszu.

Przedstawiciele œrodowisk narodowych podczas przemówień na pl. Krasińskich, przekonywali, że ojczyzna, to nie tylko uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale codzienny obowišzek. Ich zdaniem, osoby, które protestujš przeciwko obchodzeniu przez narodowców rocznicy Powstania, powinny cofnšć się do szkoły.

Uczestnicy marszu odœpiewali też hymn oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Na zakończenie marszu na pl. Krasińskich odbył się koncert polskich raperów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL