Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Kotleciki na ceracie, czyli sprawa smaku

Anna Kozicka–Kołaczkowska
archiwum prywatne
„W gruncie rzeczy jest to sprawa smaku. Tak smaku.”( Zbigniew Herbert „Potęga smaku”)

Wieszczu Herbercie, w Polandii retoryka kartoflano – parciana wcišż trzyma nas w żelaznej obręczy. „Łańcuchy tautologii, parę pojęć jak cepy (...), żadnej dystynkcji w rozumowaniu, składnia pozbawiona urody koniunktiwu"- jest jakeœ rzekł.

„Ja sama niekiedy, powiem wam szczerze, mimo że jestem w parlamencie od kilku lat, ale czytam pisma, które otrzymuje moja mama, moi najbliżsi i oni, przynoszšc te pisma, mówiš: no, ale właœciwie, o co chodzi?" – tak finezyjnie zapewnia się naród, tym razem, o potrzebie kształcenia językowego. Teraz już szczerze, z pozycji kumpeli, która wysoko zaszła i czyta, mimo że jest w parlamencie od kilku lat. „Ona sama" czyta! Jako czuła córka i krewniaczka czyta pisma, które „otrzymuje moi najbliżsi". Po stokroć, Mistrzu Herbercie! Gdybyż nas choć „lepiej i piękniej kuszono"!

Zbrzydzenie jest w Polandii stanem cišgłym. Wracasz, jak po rekonwalescencji, do rodzimej tiwi, zaledwie tkniesz pilota i bingo. Poznański notabl, zmajstrowawszy podpatrzonš w œwiecie huœtawkę „deszczowš", puszy się do kamery z jej racji jako rzeczy „mniej poważnej i smutnej" od akurat, jak bredzi, pomnika. W decydenckim rozumku zaistnieć więc może opozycja: deszczowa huœtawka contra pomnik. Uciecha contra dołujšca martyrologia. Taki smak. Łatwo, Mistrzu Herbercie, szydzić z Polandii. Tylko jest nam coraz smutniej.

„Tak więc estetyka może być pomocna w życiu. Nie należy zaniedbywać nauki o pięknie" – zalecasz. Ziarenko poczucia estetyki i łuseczka œródziemnomorskiej pozłotki to, niestety, doœć, by wypisać się z Polandii, cedzšc gorzkie drwiny. Lecz ten stan permanentnego obrzydzenia już nad wyraz jest męczšcy.

Wolnš Polandię błogosławi się podczas lansów przy ołtarzu ( „Ojczyznę wolnš..." ), ale wcišż na palcach jednej ręki liczy się tu ryzykantów, którzy nie strachajš się pytać, jak jest, nawet drżšcym głosikiem, i o rzeczy małe. Nie wiadomo więc, ile kosztuje kolejna bzdura, czyli portal „przyjaznej komunikacji" z obywatelami i darmowe podręczniki dla czynowników zamiast porzšdku prawnego. Proceder obdarowywania kosztownymi bublami trenowany na dzieciach przez Kluzikowš pewnie musi się opłacać. Polakom się nie opłaca. Polandii natomiast nie opłaca się ani film o rotmistrzu Pileckim, ani wykopanie koœci Żołnierzy Niezłomnych, wcišż Wyklętych. Opłacajš się wizerunkowe œmieci, rzšdowy cyrk obwoŸny z wyposażeniem meblarskim i zaangażowaniem potrójnej obsługi komunikacyjnej oraz „urodziny pałacu" zrodzone w chorych, zniewolonych umysłach. Marny jest los estety w Polandii, w której trzeba znieœć takš masę rzeczy prymitywnych, brzydkich. Oczywista, pragmatycznie jest znosić je w milczeniu. Medyk, który dopiero co postulował godziwš toaletę dla położnic przed obliczem ministra, w ojczyŸnie błogosławionej w Koœciele wolnoœci, poœród koleżeńskiego stadka, wyszedł na samotnego, straceńczego œmiałka i bezrobotnego frajera.

W Polandii tłum niedostatecznie rozentuzjazmowany na widok władzy prowokuje się zaczepkš:„Więc ani trochę nie jesteœcie dumni z Polski?", z tym, że tu obowišzuje duma nie z Polski, lecz z półki, na której leżš deszczowe huœtawki. Wyraz „Polska" oznacza w niniejszym pytaniu Polandię, a za niezrozumienie tej podmianki już jesieniš można lizać rany na dołku. Kiedy Polandia miłoœciwie słucha, to życzy sobie słyszeć pod swoim adresem rzeczy miłe. W tym celu na chybcika, w wakacje płodziła ustawowy zakaz okrzyków antypolandyjskich. - Miłowanie was ma być miłe i morda w kubeł – tak brzmi jej ostatnia lekcja dumy i wolnoœci słowa.

Tym cudniej po referendum tańczyło się z Grekami na widok teutońskiego kanciarza, który chwilowo przejechał się na swoich kantach. Zorbę krótkš, ale pięknš i dumnš, zwłaszcza dla nas bezwzględnie, uporczywie pchanych pod bat tego samego, ponurego pana, który nie zna się na żartach i tylko chwilowo sprytnie zaniemówił i przyczaił się za kotarkš w kampanijnej porze. Już nie tylko euro, europejski rzšd, ale i internetowe domeny, kończšce się na „de" zamiast na „pl", błšdzš po główkach Polandii. Na gwałt potrzeba nam władców, którym czerwone dywany nie plšczš chwiejnie, choć szeroko, po plebejsku kroczšcych odnóży. Którym oko pierwszego lepszego Junckera nie lasuje mózgu. Których nosy nie wtykajš się w cudze kotleciki w imię wciskania głupkowatej dumy z byle pendolina. Gdy tu Piotrowska, Błońska, Kluzik, Misiek i inne Fuszary – całe to Wagonowe Buffo - a dookoła zawodowcy Merkel, Putin, Miedwiediew, Ławrow.

I po co mi było, rzecz może drobna, ujrzeć, jak polandyjska szpica, za którš bez sensu mknš limuzyny i samoloty trawišc miliony, pożywia się podczas kolacji obozu harcerzyków bułkš wprost z ceraty? Zobaczyć skandalicznš nędzę, poziom tej okropnej uczty. Okraszono jš wprawdzie rzšdowš obietnicš wybudowania stołówki, ale przecież na tym obozie pilnie brakowało „tylko" kultury i rzetelnoœci. Esteta nie ma spokoju, jeżeli dzieci na oczach premiera w œrodku lata dostajš na kolację bułę z topionym serem! A to wszystko na gołej ceracie! Rzecz przecież nie w kafelkach, a w tym, że harcerz z harcerskiego, blaszanego talerza powinien jeœć rzeczy pyszne i odżywcze. Pod namiotem, na trawie, na ławie ma mieć koniecznie niezbędne mu masło, wędliny, prawdziwy ser, pomidory, ogórki, czereœnie, truskawki, dobre, gotowane potrawy, letnie ciasta. Sto innych, taniutkich, sezonowych produktów i, na Boga, NA TALERZU!!! Z serwetkami. To nie kwestia kosztów, tylko kultury. Tu była, jest i ma być Polska, czyli Europa.

Wielki jest ciężar gatunkowy afer „Amber Goldu", „Ciechu", parasola nad biznesem

dopalaczy, wora innych, kryminalnych przekrętów, dla których żałosnym parawanem jest obecnie wakacyjny serial łgarstw ku spacyfikowaniu SKOK-ów, a jednak gdyby działało w Polandii choć abecadło, pozór kultury sprawowania władzy, byłoby o wiele lżej. Jeœli kroczšca buraczanoœć powstrzymałaby się choć trochę.

Ale buraczanoœć nie rozumie Herberta ze swej natury. Wysokie standardy Prezydenta - Doktora Dudy grzęznš w polandyjskim betonie. Prezydent Elekt, będšc wraz z ekipš, wbrew cywilizowanej normie, wymiksowany nagle, mœciwie i brutalnie z brukselskiego biura i etatów, wzniósł się na niewidziany tu od dawna poziom kultury politycznej i darował swemu twardemu konkurentowi w lokalowych opałach nadterminowe pomieszkanie w Belwederze. Andrzej Duda jest klasš dla samego siebie i już co rusz obrywa z buta. Polandia tuż przed objęciem przez niego urzędu, prawem absurdalnych jakichœ protokołów, przydzieliła mu ostatnie miejsca w kolejkach składajšcych wieńce ku czci Powstania Warszawskiego. Po prostacku pozbawiwszy go głosu, acz przezornie unikajšc porównań.

Wyszła z tego normalna, siermiężna porcja buły z kitem i trochę œmiechu, gdy szpica Polandii w wydekoltowanym kabaciku serwowała hołdy „żołnierzš" i „powstańcš", którzy płacili za „tš" walkę. Kotleciki na ceracie i „parę pojęć jak cepy". Wprost z Herberta,

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL