Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sšdzie i urzędzie

Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwišzaniem dla obywateli

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas prezentacji aplikacji mObywatel, 30 bm. w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie. Aplikacja umożliwi korzystanie nie tylko z mobilnej wersji dowodu osobistego, ale też wielu innych dokumentów, takich jak np. prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, karta miejska czy legitymacja studencka. W ramach pilotażu z aplikacji już wkrótce będš mogli skorzystać wszyscy chętni Polacy.
PAP/Paweł Supernak
Uruchamiamy aplikację mobilnš mObywatel, wyjštkowš usługę, która zapewni możliwoœć współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła w poniedziałek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwišzaniem dla obywateli.

Minister mówiła, że aplikacja poszerza œwiat obywateli, ich możliwoœci identyfikowania się bez koniecznoœci noszenia przy sobie "plastikowych dokumentów". Dzięki tej usłudze - jak dodała - "nasz telefon komórkowy zastšpi portfel".

Ta usługa o wysokiej jakoœci - jak podkreœliła Streżyńska - została zrealizowana bardzo niskim nakładem finansowym. "Koszt tej usługi, po wszystkich iteracjach, które jeszcze mamy w planach, zamknie się w kwocie kilku milionów" - powiedziała. Dla porównania dowód osobisty z warstwš elektronicznš będzie kosztował 2 mld zł - dodała.

"Jest to jedno z najnowoczeœniejszych rozwišzań na œwiecie" - wskazała szefowa MC. Jej zdaniem, mObywatel to "bardzo przyszłoœciowa" usługa.

Streżyńska oceniła, że aplikacja ma "wielki potencjał dla biznesu". Jak mówiła mObywatel przyspiesza obsługę klienta i poprawia jej jakoœć, dostarcza wiarygodnych danych, zmniejsza biurokrację, a także zmniejsza koszty transakcyjne. Ponadto aplikacja "jest w pełni zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami rozporzšdzenia dotyczšcego danych osobowych".

Jej zdaniem "w miarę jak będš przyrastały usługi dotyczšce mDokumentów, coraz większe będzie zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwišzania". W planach jest dodanie do aplikacji dokumentów tj. Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, karta miejska, czy legitymacja studencka.

Oceniła, że ludzie szybciej orientujš się, że zgubili telefon niż np. portfel, a wtedy "zupełnie spokojnie, bez nerwowych działań, możemy zabezpieczyć zarówno procedury dotyczšce operatów telefonów oraz samš aplikację". "W momencie, gdy tracimy telefon, to nie dochodzi do utraty danych. One sš tak zabezpieczone, że nie ma takiego zagrożenia" - podkreœliła Streżyńska.

Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play. Żeby jš uruchomić niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO). Jest to darmowy podpis elektroniczny, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line (m.in. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych).

Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 bšdŸ nowszym. Jak tłumaczył pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. projektów informatycznych Arkadiusz Szczebiot, resort zdecydował się opracować najpierw aplikację pod ten system operacyjny, bowiem w Polsce prawie 90 proc. telefonów ma właœnie takie oprogramowanie. Dodał, że w styczniu przyszłego roku resort uruchomi wersję dostępnš na urzšdzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.

Aplikację udostępniono 29 paŸdziernika br. w godzinach porannych i - jak wynika z danych MC - pobrano jš już ponad 4,5 tys. razy.

Usługa została zrealizowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL