W sądzie i urzędzie

Sąd: Zwolnienie dziennikarza radiowej "Trójki" z powodu krytyki pracodawcy - nieuzasadnione

Pixabay
Zwolnienie Jerzego Sosnowskiego, dziennikarza radiowej Trójki, za publiczną krytykę pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych było nieuzasadnione - uznał Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy.

Jerzy Sosnowski został zwolniony w marcu 2016 roku. Przyczyną było  "publiczne krytykowanie pracodawcy i podważania kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utrata zaufania".

W pozwie przeciwko Polskiemu Radiu Sosnowski argumentował, że miał prawo wypowiadać się o swoim pracodawcy jako dziennikarz, ale także jako związkowiec. Sosnowski był bowiem przewodniczącym Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Trzeciego Programu Polskiego Radia.

Na prośbę dziennikarza do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich w ramach programu postępowań strategicznych. Uznał bowiem, że sprawa ma istotne znaczenie dla wolności słowa i dopuszczalności krytyki pracodawcy, który jest publicznym nadawcą.

Jak poinformowało Biuro RPO, uzasadniając wyrok sąd stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia była niekonkretna i w związku z tym wypowiedzenie było nieuzasadnione.

- Przyczyna wypowiedzenia nie została doprecyzowana także w momencie wręczania go zwalnianemu dziennikarzowi. Pracodawca dopiero podczas postępowania sądowego wymieniał jako przyczynę utratę zaufania, lecz sąd uznał to za spóźnione i niedopuszczalne -  poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sąd przyznał dziennikarzowi 22 tys. zł odszkodowania. Sosnowski nie żądał przywrócenia do pracy.

Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL