Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sšdzie i urzędzie

Sšd: Zwolnienie dziennikarza radiowej "Trójki" z powodu krytyki pracodawcy - nieuzasadnione

Pixabay
Zwolnienie Jerzego Sosnowskiego, dziennikarza radiowej Trójki, za publicznš krytykę pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych było nieuzasadnione - uznał Sšd Rejonowy dla m.st. Warszawy.

Jerzy Sosnowski został zwolniony w marcu 2016 roku. Przyczynš było  "publiczne krytykowanie pracodawcy i podważania kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utrata zaufania".

W pozwie przeciwko Polskiemu Radiu Sosnowski argumentował, że miał prawo wypowiadać się o swoim pracodawcy jako dziennikarz, ale także jako zwišzkowiec. Sosnowski był bowiem przewodniczšcym Zwišzku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Trzeciego Programu Polskiego Radia.

Na proœbę dziennikarza do sprawy przyłšczył się Rzecznik Praw Obywatelskich w ramach programu postępowań strategicznych. Uznał bowiem, że sprawa ma istotne znaczenie dla wolnoœci słowa i dopuszczalnoœci krytyki pracodawcy, który jest publicznym nadawcš.

Jak poinformowało Biuro RPO, uzasadniajšc wyrok sšd stwierdził, że przyczyna wypowiedzenia była niekonkretna i w zwišzku z tym wypowiedzenie było nieuzasadnione.

- Przyczyna wypowiedzenia nie została doprecyzowana także w momencie wręczania go zwalnianemu dziennikarzowi. Pracodawca dopiero podczas postępowania sšdowego wymieniał jako przyczynę utratę zaufania, lecz sšd uznał to za spóŸnione i niedopuszczalne -  poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sšd przyznał dziennikarzowi 22 tys. zł odszkodowania. Sosnowski nie żšdał przywrócenia do pracy.

Wyrok jest nieprawomocny.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL