MSZ wprowadza ułatwienia dla uczestników Światowych Dni Młodzieży

aktualizacja: 27.03.2016, 16:23
MSZ wprowadza ułatwienia dla uczestników Światowych Dni Młodzieży
MSZ wprowadza ułatwienia dla uczestników Światowych Dni Młodzieży
Foto: 123RF

Pielgrzymi chcący przyjechać do Polski na ŚDM zostaną zwolnieni z opłat wizowych, a ich wnioski będą traktowane priorytetowo. Ponadto zostaną wzmocnione polskie placówki konsularne. MSZ zabiega też, by pielgrzymi mogli się ubiegać o wizy w krajach, w których nie mamy konsulatów.

REDAKCJA POLECA

MSZ wprowadza ułatwienia dla pielgrzymów w związku z mającymi się odbyć w lipcu Światowymi Dniami Młodzieży; do Polski przyjedzie wówczas papież Franciszek.

Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ, resort wprowadzi w związku z tym ułatwienia w ubieganiu się o wizy, a wnioski wizowe pielgrzymów będą traktowane przez służby konsularne priorytetowo. Ponadto pielgrzymi, którzy będą ubiegać się o wizy w polskich urzędach konsularnych, mają być zwolnieni z opłat.

Jeśli jednak ktoś będzie próbował uzyskać wizę w urzędzie innego kraju strefy Schengen - może nie być zwolniony z opłaty wizowej, bo to zależy od polityki danego kraju. Polska zabiega jednak, by w tego typu przypadkach zwolnienia były.

Przedstawiciele MSZ podkreślają zarazem, że pielgrzymi będą podlegali tej samej procedurze, co inni aplikujący o wizę, a priorytetem polskiego rządu jest "zapewnienie młodym uczestniczącym w ŚDM maksymalnego bezpieczeństwa i godnych warunków pobytu w Polsce".

W ramach specjalnej procedury podlegające obowiązkowi wizowemu osoby zainteresowane uczestnictwem w ŚDM muszą przejść podwójną weryfikację - kościelną i wizową. Pierwszy krok to wizyta u biskupa lub lokalnego koordynatora ŚDM i uzyskanie jego podpisu pod specjalnym listem polecającym; dokument ten ma zaświadczyć, że celem wizyty są Światowe Dni Młodzieży, co stanowi podstawę do zwolnienia z opłaty wizowej.

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE