Przy płatności kartą brak podpisu nie pozbawi obniżenia VAT

Jeśli klient płacił kartą, brak jego podpisu na reklamacji nie pozbawi sklepu prawa do obniżenia podatku.

Publikacja: 11.12.2015 06:55

Przy płatności kartą brak podpisu nie pozbawi obniżenia VAT

Foto: 123RF

W czwartek fiskus przegrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o obniżanie VAT przy zwrotach.

Frontem do klienta

Sprawa dotyczyła interpretacji. Spółka wyjaśniła, że zajmuje się sprzedażą detaliczną odzieży, obuwia i akcesoriów sportowych. Towary są czasami zwracane ze względu na ujawnione wady. Firma przyjmuje też zwroty towarów bez wad w terminie 14 dni od daty sprzedaży. Tak realizuje zasady dobrej praktyki handlowej.

Sprzedaż dla konsumentów jest rejestrowana na kasach fiskalnych. Spółka nie była pewna, czy wywiązuje się z obowiązków narzuconych przez przepisy o VAT. Opisała przyjęty przez nią sposób realizacji i dokumentacji zwrotów towarów. Zapytała, czy jeśli ze stanu faktycznego wynika, że towar został zwrócony, ma prawo do obniżenia obrotu i podatku należnego, choć brakuje podpisu nabywcy na protokole przyjęcia zwrotu, zwłaszcza gdy wynika to z niedopatrzenia pracownika.

Fiskus przypomniał, że obowiązkiem podatnika jest odpowiednie udokumentowanie zwrotu wartości towaru w wyniku odstąpienia od umowy sprzedaży bądź uznania reklamacji. Warunkiem dokonania m.in. korekty podatku jest potwierdzenie rozliczenia sprzedaży przez podatnika. W ocenie urzędników, gdy brak podpisu nabywcy wynikał z błędu pracownika, zwrot towaru był źle udokumentowany.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie podzielił tego podejścia. Uznał, że przy zwrocie należności konsumentowi, który płacił kartą płatniczą, brak podpisu nabywcy na protokole zwrotu nie stanowi przeszkody do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.

To stanowisko podzielił NSA. Jak podkreślił sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, w sprawie konieczne było wyważenie dwóch wartości. Tego, że dokumentacja zwrotów towarów nie powinna się wiązać z nadmiernymi, nieproporcjonalnymi wymogami stawianymi podatnikom, i tego, że powinna umożliwiać kontrolę prawidłowości rozliczeń podatkowych.

Ważny jest cel

W ocenie NSA podpis nabywcy co do zasady jest niezbędny. Patrząc jednak na cel spornych regulacji, na zasadę proporcjonalności, w pewnych sytuacjach, gdy jest możliwość identyfikacji nabywcy, jego podpis nie jest konieczny. Przykładem jest płatność kartą, która pozwala na identyfikację nabywcy.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1511/14

Zasada proporcjonalności w VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoich wyrokach wskazuje, że przyznane państwu członkowskiemu środki administracyjne powinny być stosowane proporcjonalnie.

Zasada proporcjonalności, będąca jedną z ogólnych zasad prawa wspólnotowego, wymaga, by akty instytucji Wspólnoty nie wykraczały poza to, co jest odpowiednie i konieczne do realizacji uzasadnionych celów, którym mają służyć. Oczywiście tam, gdzie istnieje możliwość wyboru spośród większej liczby odpowiednich działań, należy stosować najmniej dotkliwe, a wynikające z tego niedogodności nie mogą być nadmierne w stosunku do zamierzonych celów (por. wyrok w sprawie C-504/04).

W czwartek fiskus przegrał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór o obniżanie VAT przy zwrotach.

Frontem do klienta

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara