Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

VAT: senat za przesunięciem wejścia podzielonej płatności z 1 kwietnia na 1 lipca 2018 roku

www.123people.com
Przesunięcie wejœcia w życie mechanizmu tzw. podzielonej płatnoœci w przypadku VAT z 1 kwietnia 2018 roku na 1 lipca przyszłego roku - takš poprawkę do nowelizacji ustawy o VAT zaproponował w czwartek Senat.

Senatorowie zaproponowali kilka poprawek do noweli ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzajšcej tzw. mechanizm podzielonej płatnoœci (split payment).

Za ustawš wraz z poprawkami głosowało 70 senatorów, jeden był przeciw i jeden się wstrzymał.

Najważniejsza z poprawek, zaproponowana przez Grzegorza Biereckiego (PiS) i Kazimierza Kleinę (PO), zmienia termin wejœcia w życie najważniejszych zapisów ustawy z 1 kwietnia na 1 lipca 2018 roku.

"Wiele było tych głosów, same banki proszš o wydłużenie tego terminu ze względu na koniecznoœć dostosowania swoich systemów IT do prowadzenia tej działalnoœci" - uzasadniał podczas wtorkowej debaty Bierecki.

Senat przyjšł także innš poprawkę senatora Biereckiego, zakładajšcš, że mechanizm tzw. podzielonej płatnoœci będš mogły stosować wszystkie instytucje działajšce na podstawie ustawy o usługach płatniczych, a nie tylko banki i SKOK-i.

Odrzucona została natomiast poprawka senatora Kleiny, skracajšca terminy na zwrot VAT, m.in. z 25 dni na 15 dni.

Kilka dni temu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że resort finansów chce wyjœć naprzeciw oczekiwaniom banków, które twierdzš, że nie będš gotowe na wejœcie w życie split paymentu od kwietnia 2018 r. i prosiły o przesunięcie terminu na 1 stycznia 2019 roku. Resort miał ostatecznie zgodzić się na 1 lipca.

Nowela ma doprowadzić do ograniczenia patologii polegajšcej na wyłudzeniach VAT z użyciem tzw. znikajšcych podatników. Ma też zapewnić większe dochody podatkowe, większš pewnoœć działalnoœci gospodarczej i równoœć zasad konkurencji.

Wprowadzone rozwišzanie opiera się o zmianę technologii w systemie rozliczeń międzybankowych. Umożliwi ona podatnikowi zapłatę swojemu kontrahentowi faktury VAT w dwóch strumieniach finansowych: w strumieniu netto i w strumieniu VAT.

Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób bez ograniczeń, natomiast VAT będzie wpływał na specjalnie dedykowane temu konto. Podatnik będzie miał ograniczone możliwoœci dysponowania znajdujšcymi się tam kwotami. Pieniędzmi z tego konta będzie można płacić VAT poddostawcom - także na specjalne konto - lub regulować zobowišzanie VAT w rozliczeniach z fiskusem.

Mechanizm ten będzie dobrowolny. Ustawa wprowadza jednak system zachęt, który ma skłaniać przedsiębiorców do korzystania z niego, zwłaszcza w tych przypadkach, w których przedsiębiorca może mieć wštpliwoœci co do uczciwoœci swojego kontrahenta.

Te zachęty to m.in. przyspieszony do 25 dni zwrot VAT, brak stosowania sankcji w VAT, zwolnienie z odpowiedzialnoœci solidarnej.

Jak mówił podczas wtorkowej debaty w Senacie sprawozdawca komisji senator Krzysztof Mróz (PiS), według szacunków resortu finansów w pierwszym roku split payment obejmie 30 proc. firm, w drugim roku - 75 proc., w trzecim - 80 proc., a w 2022 roku - maksymalnie 90 procent.

MF szacuje, że w 2018 r. plusy i minusy zwišzane z wprowadzeniem zmian zniosš się, ale w 2019 r. powinny one przynieœć budżetowi 2 mld zł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL