Poświadczenie A1 z odwrotnym obciążeniem VAT

Jeżeli polski podwykonawca świadczy usługę budowlaną dla firmy szwedzkiej na nieruchomości położonej w Szwecji, to wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem. Dotyczy to również usługi towarzyszącej wykonanej przez krajowego przedsiębiorcę.

Publikacja: 20.11.2017 05:20

Poświadczenie A1 z odwrotnym obciążeniem VAT

Foto: Fotolia.com

Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski

- Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i świadczę usługę poświadczenia A1 na rzecz firmy szwedzkiej dla podwykonawcy polskiego, który wykonuje prace budowlane na nieruchomości w Szwecji. Zamawiającym usługę i płatnikiem faktury jest firma szwedzka, mimo że A1 wydawane jest dla podwykonawcy polskiego. Czy mogę wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem za usługę poświadczenia A1 dla szwedzkiej firmy? – pyta czytelnik.

Formularz A1 to zaświadczenie wydane przez ZUS, potwierdzające fakt, że polska firma wykonująca usługi za granicą (np. w Szwecji) podlega polskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczeń społecznych. Wniosek do ZUS o wydanie zaświadczenia A1 może złożyć pracodawca, osoba prowadząca działalność gospodarczą albo sam pracownik. Z pytania wynika, że firma szwedzka zleca firmie w Polsce wykonanie usługi załatwienia zaświadczenia A1 dla podwykonawcy z Polski, który wykonuje usługi budowlane dla szwedzkiej firmy. Osoba trzecia, czyli w tym przypadku firma szwedzka, może zapłacić firmie w Polsce za załatwienie zaświadczenia, A 1, mimo że to polski podwykonawca ma obowiązek posiadać A1. Polski wykonawca ma więc bezpośredni interes prawny, żeby otrzymać to zaświadczenie. aczkolwiek szwedzka firma, aby otrzymać zapłatę za remont nieruchomości od szwedzkiego inwestora, musi przedłożyć inwestorowi A1 wystawione dla polskiego podwykonawcy (pośredni interes prawny). Gdy polski podwykonawca nie dostarcza A1, wtedy szwedzka firma musi załatwić A1 dla polskiego podwykonawcy, żeby dostać zapłatę za realizację inwestycji. Pieniądze za wykonanie tej usługi otrzymuje firma załatwiająca A1 w Polsce bezpośrednio od firmy szwedzkiej w walucie polskiej. Firma polska za usługę A1 wystawia dla firmy szwedzkiej fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Decyduje miejsce położenia obiektu

Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest – według ustawy o VAT – miejsce położenia nieruchomości. Z przepisu tego wynika, że usługi budowlane są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości niezależnie od tego czy są wykonywane na rzecz firm, czy dla osób prywatnych. Wykonywaniu prac budowlanych na nieruchomości zwykle towarzyszą inne usługi, np. usługi projektowe, usługi nadzoru budowlanego czy usługa poświadczenia A1.

Według art. 47 dyrektywy 2006/ 112/WE, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Centralny i nieodzowny element świadczenia

Dla rozstrzygnięcia miejsca opodatkowania usług towarzyszących możemy posłużyć się także wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 czerwca 2013 r., C-155/12 (Minister Finansów przeciwko RR Donnelley Global Turnkey Solutions Poland sp. z o.o.). W wyroku tym Trybunał wskazał, że: „(...) aby świadczenie usług było objęte zakresem stosowania art. 47 dyrektywy 2006/112, konieczne jest, by owo świadczenie było związane wyraźnie z określoną nieruchomością. Jednakże, mając na uwadze, że wiele usług jest w ten lub inny sposób związanych z nieruchomościami, konieczne jest, aby przedmiotem świadczenia usług była sama nieruchomość. Tak dzieje się, gdy nieruchomość określoną w sposób wyraźny należy uznać za konstytutywny element świadczenia usług, jako że stanowi ona centralny i nieodzowny element tego świadczenia (...).". Czynnikiem decydującym dla opodatkowania usługi związanej z nieruchomością jest więc wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą związana jest usługa budowlana.

Zarówno z polskich, jak i wewnątrzwspólnotowych przepisów wynika, że jeżeli polski podwykonawca świadczy usługę budowlaną dla firmy szwedzkiej na nieruchomości położonej w Szwecji, to wystawia fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie", ponieważ VAT od tej usługi płaci firma szwedzka. Dodatkowo firma, która zamierza świadczyć swoje usługi za granicą, ma obowiązek posiadać druk A1. W opisanym przypadku usługa towarzysząca dotycząca poświadczenia A1 przez polskiego przedsiębiorcę dla firmy szwedzkiej będzie wykonana z zastosowaniem odwrotnego obciążenia, mimo, że A1 jest wydawane na wniosek i wyłącznie dla polskiego podwykonawcy. Usługa ta jest nieodzownym elementem świadczenia związanego z wykonywaniem usług budowlanych na nieruchomości położonej w Szwecji, a więc podatek od tej usługi będzie także zapłacony w Szwecji.

podstawa prawna: art. 28e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

podstawa prawna: art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzUrz UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.)

Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski

- Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i świadczę usługę poświadczenia A1 na rzecz firmy szwedzkiej dla podwykonawcy polskiego, który wykonuje prace budowlane na nieruchomości w Szwecji. Zamawiającym usługę i płatnikiem faktury jest firma szwedzka, mimo że A1 wydawane jest dla podwykonawcy polskiego. Czy mogę wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem za usługę poświadczenia A1 dla szwedzkiej firmy? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona