Sprzedaż wysyłkowa z zagranicy w Polsce bez kasy fiskalnej

Zagraniczni podatnicy, którzy sprzedają polskim konsumentom towary przez Internet i ze względu na przekroczenie limitu transakcji zarejestrowali się tutaj dla celów VAT, zdaniem organów nie muszą stosować kas rejestrujących.

Publikacja: 20.11.2017 06:00

Sprzedaż wysyłkowa z zagranicy w Polsce bez kasy fiskalnej

Foto: 123RF

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rozpoczęcie sprzedaży w Internecie. Zainteresowanie tego typu zakupami wśród konsumentów znacznie wzrosło, przy czym nie ograniczają się oni w wyborze sprzedawcy jedynie do polskich podmiotów. Jest to możliwe przy wykorzystaniu platform internetowych, na których zagraniczni sprzedawcy oferują swoje produkty z możliwością ich dostawy do polskich konsumentów. Sprzedający często nie mają jednak świadomości, że taki rodzaj sprzedaży może się dla nich wiązać z dodatkowymi obowiązkami w zakresie polskiego podatku od towarów i usług.

Sprzedaż przez Internet towarów polskim konsumentom mieści się w definicji pojęcia „sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju", która wynika z ustawy o VAT. Przez sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika zagranicznego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego (również po zaimportowaniu z kraju trzeciego) na terytorium kraju (państwo przeznaczenia), pod warunkiem że dostawa jest dokonywana m.in na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT).

Uwaga na próg 160 tys. zł

Co do zasady, miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju jest państwo rozpoczęcia wysyłki lub transportu towaru, przy założeniu że całkowita wartość sprzedaży netto towarów innych niż wyroby akcyzowe, dostarczonych z tego samego kraju na terytorium Polski nie przekroczy w roku podatkowym 160 000 zł. W przypadku przekroczenia tego progu sprzedaż podlega opodatkowaniu na terytorium Polski już od pierwszej transakcji, której wartość przekracza ten próg (art. 24 ust. 1, 2 oraz 3 ustawy o VAT).

Kłopotliwe obowiązki

W konsekwencji przekroczenia progu zagraniczny sprzedawca jest zobowiązany zarejestrować się na potrzeby VAT w Polsce, opodatkowywać polskim podatkiem dostawy przeprowadzone w Polsce, przygotowywać i składać miesięczne deklaracje podatkowe oraz płacić należny VAT od tych dostaw. Ponadto, jako podatnik VAT będzie zobowiązany dokumentować przeprowadzane transakcje fakturą (art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Obowiązek wystawiania faktur zgodnie z wymaganiami polskich przepisów jest dla zagranicznych podmiotów dużym wyzwaniem. Trudno jest bowiem dostosować wewnętrzne programy księgowe do tego, żeby część dostaw była dokumentowana w sposób inny niż właściwy dla kraju sprzedawcy. Chodzi tutaj zwłaszcza o sytuacje, w których sprzedawca przekroczył próg wartości sprzedaży netto w kilku europejskich krajach. Nie jest to jednak najistotniejszy problem zagranicznych sprzedawców z punktu widzenia polskich przepisów. Największe wątpliwości budzi to, czy zagraniczny sprzedawca będzie miał obowiązek ewidencji każdej z transakcji przeprowadzonych na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy rejestrującej.

Zasadniczo, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot należnego VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych, która nie może zostać objęta zwolnieniem przewidzianym w przepisach, podlega rejestracji na kasie fiskalnej. Trudno jest jednak wyobrazić sobie zagranicznego sprzedawcę, który musi nabyć kasę fiskalną w Polsce, dokonać jej homologacji, a potem ewidencjonować każdą transakcję za jej pomocą. Brzmienie przepisów ustawy o VAT w tym zakresie nie daje jednak jasnej odpowiedzi czy obowiązek rejestracji sprzedaży dotyczy wyłącznie tej, która jest dokonywana w konkretnych punktach sprzedaży na terytorium Polski, czy może również dotyczyć sprzedaży realizowanej z innych krajów.

Fiskus rozwiewa wątpliwości

Wątpliwości zagranicznych sprzedawców w tym zakresie rozwiewają interpretacje indywidualne wydawane przez Dyrektora KIS, a uprzednio przez DIS z upoważnienia ministra finansów (np. interpretacje indywidualne dyrektora KIS z 28 kwietnia 2017 r., 0114-KDIP1-3.4012.58. 2017.1.MT i z 17 marca 2017 r., 1462-IPPP2. 4512.53.2017.1.DG oraz dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 grudnia 2016 r., 1462-IPPP2. 4512.745.2016.2.AO).

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju nie podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej.

Trzy powody

Organy podają przy tym trzy argumenty.

- Obowiązek ewidencji na kasie rejestrującej dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Natomiast, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT za sprzedaż uznaje się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Tym samym, definicja pojęcia „sprzedaż" nie obejmuje swoim zakresem „sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju", która przy tym została odrębnie zdefiniowana przez ustawodawcę.

- Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju nie może być uznana za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, gdyż towary każdorazowo będą transportowane z kraju UE na terytorium Polski.

- Zagraniczni podatnicy nie mają możliwości spełnienia obowiązków, o których mowa w art. 111 ust. 3a ustawy o VAT, tj. m.in. zgłaszania każdej nieprawidłowości kasy do serwisu, udostępniania kasy do kontroli i prawidłowości pracy organom oraz zgłaszania kasy do przeglądu technicznego. Czynności te mogą być wykonane wyłącznie wtedy, gdy kasa rejestrująca znajduje się na terytorium kraju. Natomiast zagraniczny dostawca nie posiada siedziby w Polsce, stałego miejsca prowadzenia działalności dla potrzeb VAT oraz żadnej fizycznej obecności, a dostawy wykonywane są z zagranicy, co skutecznie uniemożliwia spełnienie obowiązków z art. 111 ust. 3a.

Warto się zabezpieczyć i spytać

W związku z takim stanowiskiem fiskusa, podatnicy zagraniczni, którzy zarejestrują się po przekroczeniu limitu na VAT w Polsce w celu rozliczenia sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, nie będą mieli obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie rejestrującej. Podejście to nie wynika jednak wprost z przepisów prawa podatkowego. W związku z tym, zagraniczni sprzedawcy, którzy realizują sprzedaż wysyłkową na terytorium Polski i przewidują przekroczenie ustawowego limitu, powinni rozważyć wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia tego rozwiązania w ich indywidualnej sprawie.

—Magdalena Szczepańska jest doradcą podatkowym, menedżerem w Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o.

—Natalia Błażejewska jest konsultantką w Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA Sp. z o.o.

podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 22 i 24, art. 24 ust. 1, 2 i 3, 106b ust. 1 pkt 2, art. 111 ust. 1 i 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rozpoczęcie sprzedaży w Internecie. Zainteresowanie tego typu zakupami wśród konsumentów znacznie wzrosło, przy czym nie ograniczają się oni w wyborze sprzedawcy jedynie do polskich podmiotów. Jest to możliwe przy wykorzystaniu platform internetowych, na których zagraniczni sprzedawcy oferują swoje produkty z możliwością ich dostawy do polskich konsumentów. Sprzedający często nie mają jednak świadomości, że taki rodzaj sprzedaży może się dla nich wiązać z dodatkowymi obowiązkami w zakresie polskiego podatku od towarów i usług.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego