Firmy turystyczne czekają na prosty podatek VAT od zaliczek

aktualizacja: 03.11.2016, 06:37
Foto: www.sxc.hu

Według sądów biura podróży nie powinny płacić VAT od zaliczek, ale od marży obliczonej już po wykonaniu usługi. Skarbówka ma jednak inne zdanie.

Kolejny sąd kwestionuje stanowisko organów podatkowych w sprawie rozliczenia VAT od usług turystycznych, opodatkowanych według szczególnej procedury VAT marża. WSA w Warszawie uchylił 26 października (III SA/Wa 2345/15) interpretację dotyczącą konieczności prognozowania marży. Spór szedł o obowiązek zapłaty podatku od zaliczek pobieranych przez biura podróży jeszcze przed wykonaniem usługi, np. wycieczki zagranicznej.

– Według fiskusa firma turystyczna powinna ustalić marżę od zaliczki i zapłacić od niej VAT. Biura podróży nie mają jednak takiej możliwości, co wynika ze specyfiki tej branży. Rozliczenie tych firm to prawdziwe wyzwanie dla księgowych – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE