Jest sposób na wyłudzenia w VAT z wykorzystaniem oleju

Budżet traci miliony złotych przez oszustów zarabiających na handlu olejem rzepakowym. Rozwiązaniem byłaby zmiana mechanizmu rozliczenia podatku.

Publikacja: 18.10.2016 07:53

Jest sposób na wyłudzenia w VAT z wykorzystaniem oleju

Foto: 123RF

Oszuści podatkowi nie składają broni.

– Od jakiegoś czasu prawdziwą plagą stały się wyłudzenia VAT z wykorzystaniem oleju rzepakowego – mówi adwokat Marcin Malinowski.

Chodzi o olej do produkcji biokomponentów do paliw. Przestępcy najczęściej wykorzystują model oparty na transakcjach wewnątrzwspólnotowych, przez co zyskują 23 proc. VAT. Popularne są też wyłudzenia z udziałem podmiotów krajowych, które korzystają na różnicy w stawkach. VAT na olej jadalny wynosi 5 proc., a na olej techniczny 23 proc. Gra stawkami jest możliwa, bo przepisy nie definiują „jadalności" oleju.

Sposób na rozwiązanie tego problemu ma organizacja Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, która przedstawiła swoje propozycje w stanowisku do projektu nowelizacji ustawy o VAT, przesłanym Ministerstwu Finansów.

Z wyliczeń Pracodawców RP wynika, że obecnie do budżetu państwa wpływa prawie 150 mln zł VAT z tytułu obrotu olejem. Po przyjęciu rekomendowanych rozwiązań budżet zyskałby dodatkowo prawie 700 mln zł. Tyle bowiem wynoszą szacowane ubytki.

Znikający pośrednik

Straty powstają w wyniku działalności podmiotów wystawiających fikcyjne faktury. Podszywają się pod pośredników w handlu olejem rzepakowym. Kupują olej z tłoczni i sprzedają innym podmiotom, by ostatecznie olej trafił do producenta biokomponentów (estrów metylowych). Fikcyjny pośrednik znika po dokonaniu transakcji. Zyskuje 23 proc. podatku, którego nie odprowadza do urzędu skarbowego.

Pracodawcy RP rekomendują wprowadzenie systemu odwrotnego obciążenia VAT lub podobnego mechanizmu, czego projekt zmian w VAT nie przewiduje. Byłby on jednak stosowany na dostawę oleju rzepakowego do produkcji biokomponentów. W praktyce VAT zamiast sprzedawcy (znikającego pośrednika) płaciłby nabywca, czyli producent estrów metylowych wykorzystywanych do produkcji biokomponentów.

Inne propozycje to wprowadzenie obowiązku wpłacania kaucji gwarancyjnej przez pośredników, którzy sprzedają olej ze stawką 23 proc. oraz wprowadzenie obowiązku rejestrowania pośredników przez Agencję Rynku Rolnego. Obecnie Agencja nadzoruje tylko producentów biokomponentów.

Branża chce zmian

Pracodawcy chcą też interpretacji ogólnej dotyczącej stawek podatku na handel olejem. Proceder przestałby być opłacalny, gdyby pośrednicy sprzedawali olej ze stawką 5 proc. zamiast 23 proc. VAT. Wprowadzenie takich zmian popiera branża producentów biokomponentów.

– To bardzo dobre i od dawna oczekiwane rozwiązania. Poprawią konkurencyjność uczciwych producentów. Oczekujemy, że ministerstwo przychyli się do tych propozycji – mówi Zbigniew Podhajski, prezes zarządu Euroservice Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Surochowie.

Także Andrzej Voigt z Komitetu Koalicji na rzecz Biopaliw w Polsce podkreśla, że zmiany są konieczne.

– Do nadużyć dochodzi od wielu lat. Efektem są kłopoty finansowe polskich producentów sprzedających olej do biorafinerii ze stawką 23 proc. Przegrywają z podmiotami niepłacącymi podatku – mówi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Opinia

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP

Prace nad nowelizacją ustawy o VAT to idealny moment, by rozszerzyć katalog towarów objętych tzw. mechanizmem odwrotnego obciążenia o olej rzepakowy. Doświadczenia z innych branż, np. stalowej i elektronicznej, pokazują, że to skuteczne narzędzie w walce z nadużyciami. Do czasu wprowadzenia zmian w ustawie dobrym rozwiązaniem byłoby wydanie interpretacji ogólnej, o którą od dłuższego czasu zabiegają producenci biokomponentów, w celu objęcia oleju technicznego taką samą 5-proc. stawką VAT jak oleju jadalnego. Dzięki temu państwo mogłoby wyeliminować oszustów z rynku.

Oszuści podatkowi nie składają broni.

– Od jakiegoś czasu prawdziwą plagą stały się wyłudzenia VAT z wykorzystaniem oleju rzepakowego – mówi adwokat Marcin Malinowski.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe