Nie ma stawki zero proc. – nie ma informacji podsumowującej

W przepisach nie wymieniono kodu PL wśród kodów dopuszczających do złożenia informacji podsumowującej, ponieważ nie jest możliwe przemieszczenie towarów własnych ze stawką zero proc. przez podmiot, który ma numer identyfikacji podatkowej nadany tylko w Polsce.

Publikacja: 17.10.2016 02:00

Nie ma stawki zero proc. – nie ma informacji podsumowującej

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 585/16).

Spółka jest właścicielem towarów (szeroko pojętych półproduktów złota). Przemieszcza towary własne na terytorium Niemiec celem ich przetopu, po czym złoto zostaje zapisane na rachunku złota. Zdarza się, że towary są sprzedane kontrahentowi z Polski na terytorium Niemiec, bez ich powrotnego przemieszczenia na terytorium Polski. Oba podmioty są przy tym zarejestrowane jako podatnicy VAT-UE jedynie na terenie Polski.

W związku z tym spółka spytała jak należy wykazać taką transakcję w informacji podsumowującej. Jej zdaniem, mimo że transakcję tę należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) zgodnie z ustawą o VAT, to w informacji podsumowującej nie ma możliwości wykazania Polski jako kraju przeznaczenia towarów, gdyż w przepisach wykonawczych dotyczących informacji podsumowującej przy WDT w dopuszczalnych kodach i nazwach krajów nie został wymieniony kod PL – Polska. Stąd też, ponieważ dokument e-deklaracji nie przyjmuje polskiego przedrostka PL, co uniemożliwia jej przesłanie, w informacji należy wskazać polski NIP poprzedzony literami DE.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za błędne. Z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że warunkiem skorzystania ze stawki zero proc. z tytułu WDT, jest przeprowadzenie dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla WDT, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, inne niż Polska. Warunek ten nie został spełniony, zatem do przedmiotowej transakcji nie ma zastosowania stawka zero proc., a w konsekwencji transakcja nie podlega wykazaniu w informacji podsumowującej.

Sąd podzielił stanowisko organu. Odwołał się do definicji WDT z art. 13 ust. 1 i 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami WDT to przemieszczenie lub wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zdaniem sądu, spółka nie składa informacji podsumowującej, gdyż nie ma prawa do skorzystania ze stawki zero proc. W ocenie sądu nie jest możliwe zrealizowanie WDT przez podmiot, który ma wyłącznie polski NIP.

—Dominik Godula, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Karolina Scheller, konsultantka w katowickim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy sp.k. (dawniej Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.)

W komentowanej sprawie spór dotyczył sposobu wykazania w informacji podsumowującej przemieszczenia towarów własnych przezpodatnika niezarejestrowanego na potrzeby VAT w kraju członkowskim innym niż Polska.

Jak wskazuje art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, informację podsumowującą składa się wtedy, gdy spełnione są trzy warunki. Po pierwsze, podatnik musi przeprowadzić transakcję podlegającą wykazaniu w informacji podsumowującej (w tym przypadku – wewnątrzwspólnotową dostawę towarów). Po drugie, dostawa ta ma być wykonana na rzecz podmiotu zarejestrowanego na potrzeby VAT w kraju członkowskim innym niż kraj dostawcy. Po trzecie, do przedmiotowej transakcji (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) zastosowanie musi mieć stawka zero proc. VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że skoro spółka występująca w tym przypadku również jako „nabywca" towarów nie posiada numeru identyfikacyjnego nadanego przez państwo przeznaczenia towarów, to nie ma prawa do zastosowania stawki zero proc. W rezultacie, spółka nie składa informacji podsumowującej.

Biorąc zatem pod uwagę literalne brzmienie art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jak również cel składania informacji podsumowujących należy uznać, że stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w pełni zasługuje na aprobatę.

Abstrahując od przedmiotu niniejszej sprawy, trzeba wspomnieć, że kwestią dyskusyjną jest odmowa prawa do zastosowania stawki zero proc. z tytułu dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku niespełnienia przez dostawcę warunków formalnych. Strony zgodnie uznały, że spółka rzeczywiście przemieściła towary własne na terytorium innego państwa członkowskiego. Skoro zatem przesłanki materialne zostały spełnione, to należałoby się zastanowić, czy odmowa prawa do zastosowania stawki zero proc. z tytułu przemieszczenia towarów własnych w przypadku niezarejestrowania dla celów VAT w innym kraju członkowskim pozostaje w zgodzie z prawem unijnym oraz podstawowymi zasadami VAT. W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prezentowane jest podejście, w myśl którego niespełnienie warunków formalnych nie może być przeszkodą do zastosowania stawki zero proc. z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 585/16).

Spółka jest właścicielem towarów (szeroko pojętych półproduktów złota). Przemieszcza towary własne na terytorium Niemiec celem ich przetopu, po czym złoto zostaje zapisane na rachunku złota. Zdarza się, że towary są sprzedane kontrahentowi z Polski na terytorium Niemiec, bez ich powrotnego przemieszczenia na terytorium Polski. Oba podmioty są przy tym zarejestrowane jako podatnicy VAT-UE jedynie na terenie Polski.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona