Aby czynność podlegała VAT, musi być odpłatna

Prace wytworzone przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej nie spełniają definicji towaru według przepisów o VAT. Natomiast opłata pobierana przez twórców prac nie jest wynagrodzeniem za towar, lecz stanowi formę darowizny. Samo przekazanie wyrobu ma jedynie wartość symboliczną.

Publikacja: 16.10.2017 06:50

Aby czynność podlegała VAT, musi być odpłatna

Foto: 123RF

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 sierpnia 2017 r. (0113-KDIPT1-1.4012.352.2017.2.AK).

Gmina wskazała, że tworzy wspólnotę samorządową, a jej zadaniem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Aby sprostać temu zadaniu, gmina utworzyła jednostki organizacyjne, w tym jednostki budżetowe. Z uwagi na obowiązkową w jednostkach samorządu terytorialnego centralizację rozliczeń VAT, gmina jest podatnikiem VAT, w tym również w zakresie czynności wykonywanych przez jej jednostki budżetowe.

Jedną z jednostek budżetowych gminy jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, będący organem założycielskim dla działających na jego terenie warsztatów terapii zajęciowej. W warsztatach uczestniczą osoby niepełnosprawne, a efektem ich zajęć są wyroby mające charakter użytkowy lub dekoracyjny, takie jak: kartki świąteczne, stroiki, wyroby ceramiczne, serwetki, obrazki, etc. Prace wykonane przez uczestników warsztatów są następnie wystawiane podczas zorganizowanych wydarzeń okolicznościowych i kiermaszów. Zainteresowane osoby z zewnątrz mają możliwość nabycia wytworów pracy podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej za stosowną odpłatnością.

Gmina zadała pytanie dotyczące podatkowego traktowania opisanej działalności. Zajęła przy tym stanowisko, że sprzedaż prac (wyrobów) przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wytworzonych przez nich podczas zajęć, nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT.

Organ podatkowy przyznał gminie rację.

Komentarz eksperta

Ewa Rowińska, starsza konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

To dobra wiadomość dla jednostek samorządu terytorialnego, tym bardziej, że grono jej odbiorców jest bardzo szerokie. Coraz częściej bowiem w ramach gminnych ośrodków pomocy społecznej działają warsztaty terapii zajęciowej.

Głównym celem organizacji tego typu zajęć jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. Cieszy fakt, że organy podatkowe dostrzegają misję w organizacji oraz uczestnictwie w tego rodzaju działalności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji podkreślił istotę odpłatności dla uznania danego zdarzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Z odpłatnością mamy do czynienia, gdy pomiędzy świadczeniem a otrzymaną zapłatą istnieje bezpośredni związek, tj. zapłata jest konsekwencją dostawy towarów lub wyświadczenia usługi.

Organ podatkowy nie dostrzegł bezpośredniego związku pomiędzy przekazywaniem prac uczestników warsztatów terapii zajęciowej a otrzymywaną z tego tytułu odpłatnością. Jak stwierdził, nie można uznać, że zapłata jest konsekwencją dostawy towaru jakim, w tym przypadku, byłaby przykładowo kartka świąteczna wykonana przez osobę niepełnosprawną uczestniczącą w zajęciach organizowanych przez warsztaty. Trudno się nie zgodzić z organem podatkowym, że celem nabywcy jest przede wszystkim udzielenie pomocy i wsparcia finansowego dla podopiecznych ośrodka. Sam „towar" ma natomiast znaczenie drugorzędne. Jest on jedynie symbolem, ma wartość sentymentalną. Nie ma natomiast realnej wartości ekonomicznej.

Tak szerokie spojrzenie na działalność warsztatów terapii zajęciowej zaprezentowane przez organ podatkowy jest pozytywnym zaskoczeniem i zasługuje na aprobatę. Niewątpliwie, to nie towar odgrywa kluczową rolę na tego rodzaju kiermaszach czy innych wydarzeniach, na których wystawiane są prace osób niepełnosprawnych. Oczywiste jest, że zainteresowane osoby zewnętrzne, nabywające przedmiotowe wyroby, kierują się przede wszystkim chęcią pomocy, spełnienia pewnej misji, a nie potrzebą nabycia określonego towaru. Chodzi bowiem o ofiarowanie datku i wsparcie finansowe, natomiast przekazanie w zamian przez osobę niepełnosprawną swoich wyrobów ma jedynie charakter symboliczny i jest okazaniem wdzięczności za uzyskaną pomoc finansową.

Co warto podkreślić, w kwestii traktowania według przepisów o VAT sprzedaży prac warsztatów terapii zajęciowej przekazano ministrowi rozwoju i finansów interpelację poselską z 16 lutego 2017 r. W odpowiedzi z 9 marca 2017 r. minister potwierdził, że tego typu działalność nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Nie zawsze jednak organy podatkowe przyjmują tak liberalne podejście do kwestii odpłatności, wzajemności czy definicji towaru w wydawanych przez siebie rozstrzygnięciach. Kilka miesięcy temu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2017 r. (0112-KDIL1-2.4012.61.2017.1.NF) stwierdził, że sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej jest odpłatną dostawą towarów, podlega opodatkowaniu VAT i nie korzysta przy tym ze zwolnienia z VAT.

Pozostaje mieć nadzieję, że ta niekorzystna interpretacja okaże się odosobnionym przypadkiem, natomiast pogląd, zgodnie z którym sprzedaż prac wytworzonych przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej nie podlega opodatkowaniu VAT, stanie się ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 sierpnia 2017 r. (0113-KDIPT1-1.4012.352.2017.2.AK).

Gmina wskazała, że tworzy wspólnotę samorządową, a jej zadaniem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Aby sprostać temu zadaniu, gmina utworzyła jednostki organizacyjne, w tym jednostki budżetowe. Z uwagi na obowiązkową w jednostkach samorządu terytorialnego centralizację rozliczeń VAT, gmina jest podatnikiem VAT, w tym również w zakresie czynności wykonywanych przez jej jednostki budżetowe.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów