VAT

Bez zwolnienia z VAT dla centrów usług

123RF
Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się zasadami rozliczeń usług wspierających działalność ubezpieczeniową.

Spór z fiskusem zaczął się od wniosku o interpretację towarzystwa ubezpieczeniowego. Zapytało o zasady rozliczenia centrów usług. Mają się zajmować sprawami kadrowymi, finansowymi, informatycznymi, administracyjnymi, niezbędnymi do wykonywania działalności ubezpieczeniowej.

Czy mogą być zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT? Przepis ten mówi o usługach świadczonych przez niezależne grupy osób, na rzecz swoich członków, których działalność jest zwolniona od podatku.

Unijny sąd powołał się na przepisy dyrektywy i podkreślił, że zwolnienie dotyczy wyłącznie niezależnych grup osób, których członkowie wykonują czynności w interesie publicznym. Jeżeli prowadzą działalność gospodarczą z zakresu ubezpieczeń, która nie stanowi czynności w interesie publicznym, zwolnienie nie przysługuje (sprawa C 605/15, Aviva).

Paweł Fałkowski, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax, przypomina, że od 1 lipca 2017 r. zlikwidowano zwolnienie dla części usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych.

– Wyrok Trybunału odbiera kolejną szansę na obniżenie kosztów działalności ubezpieczeniowej – mówi ekspert.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL