Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Cyfrowa rewolucja w VAT - komentuje Jolanta Ojczyk

123RF
Niedawno chwaliłam Mateusza Morawieckiego za to, że rozwinšł pomysł swojego poprzednika Mateusza Szczurka. Chodziło o Jednolity Plik Kontrolny, który będš musiały już niedługo składać wszystkie firmy. Dzięki JPK fiskus ma wglšd w finanse firm.

I gdy wystawiajš podejrzane faktury, może je wychwycić. Teraz resort idzie krok dalej. Pozwoli urzędnikom kupować puste faktury, by móc namierzyć firmy, które je wystawiajš. A po wpisaniu danych wystawców do JPK dopadnie tych, którzy z nich korzystajš. Potem zapuka do drzwi firmy, poprosi o zwrot VAT, nałoży karę i zasili budżet. Co więcej, resort finansów jest przekonany, że grzesznicy, słyszšc o jego planach, wyrażš czynny żal i sami zapłacš wszystko co do złotówki.

Pomysł godny tysišca lajków. A to nie koniec. We wtorek rzšd przyjšł jeszcze projekt o podzielonej płatnoœci (tzw. split payment). Dzięki temu sprzedawca dostanie tylko kwotę netto, a kupujšcy wpłaci VAT na specjalny rachunek, do którego będzie mógł zajrzeć fiskus. To kolejne narzędzie w walce z oszustami, które na dodatek powinno uchronić uczciwych przed zostaniem wplštanym w proceder wyłudzania VAT.

Nawet doradcy podatkowi nie majš wštpliwoœci, że obrany przez resort Morawieckiego kierunek jest dobry. Młody menedżer z firmy podatkowej na łamach specjalistycznego dodatku „Rzeczpospolitej" pisze tak: „Nowa historia tworzy się na naszych oczach. Jej pierwszym i kluczowym uczestnikiem jest JPK, za chwilę pojawiš się kolejni gracze: e-kasy oraz centralny rejestr faktur. Oto cyfrowa rewolucja VAT w pełnej krasie". To może zbyt górnolotne słowa, ale z drugiej strony dopiero za rzšdów Morawieckiego w Ministerstwie Finansów zaczęto myœleć systemowo i korzystać w pełni z nowych technologii. Należy mieć tylko nadzieję, że ta cyfrowa rewolucja pożre tylko oszustów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL