VAT

VAT: coraz bliżej wytycznych dla uczciwych przedsiębiorców

123RF
Zbiór zasad postępowania dla firm, które chcą uniknąć podatkowych oszustów, ma być gotowy pod koniec października.

Ministerstwo Finansów podsumowało pierwszy etap konsultacji w sprawie wzorca należytej staranności, czyli zbioru wytycznych dla uczciwych firm. Ich przestrzeganie ma uchronić przed wplątaniem w proceder wyłudzania VAT.

– Swoje propozycje złożyło prawie 70 podmiotów. Powołaliśmy zespół roboczy, który przez miesiąc opracuje szczegółową listę przesłanek należytej staranności. Chcemy, aby była gotowa pod koniec października – zapowiedział na konferencji prasowej Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Wzorzec należytej staranności ma pomóc przedsiębiorcom, którzy obawiają się wciągnięcia w VAT-owskie karuzele. Często bowiem jest tak, że za nadużycia oszustów odpowiadają uczciwe firmy, którym skarbówka kwestionuje prawo do odliczenia VAT z tego powodu, że na innym etapie obrotu doszło do nieprawidłowości. Dlatego tak ważna jest weryfikacja kontrahentów.

Co musi zrobić firma, która chce uniknąć oszustów? Standardowe procedury, jak sprawdzenie kontrahenta w ewidencji działalności czy rejestrze VAT, mogą nie wystarczyć.

– Potrzebne są dodatkowe czynności, np. uzyskanie specyfikacji towarów czy też prowadzenie rejestru urządzeń kupowanych od innych podmiotów niż producenci – mówił Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZIPSEE Cyfrowa Polska. – Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, aby nie zablokować biznesu formalnymi obowiązkami.

– Warunki weryfikacji kontrahenta muszą być wykonalne dla przedsiębiorcy, powinien też mieć pewność, że ich spełnienie da mu ochronę –przypominał Michał Borowski z BCC.

Eksperci podkreślali też, że spełnienie przesłanek należytej staranności nie powinno być warunkiem odliczenia VAT.

– Trybunał Sprawiedliwości UE wiele razy przypominał, że prawo do odliczenia podatku nie jest uzależnione od weryfikacji kontrahenta – mówił Jerzy Martini z Rady Podatkowej Lewiatana. Dodał, że na ogół oszuści są profesjonalistami i zwykły przedsiębiorca ma nikłe szanse na ich wykrycie. Nawet jeśli ich sprawdzi na różne sposoby.

– Nie ma więc sensu wprowadzać wymogów, które i tak nie przybliżą przedsiębiorcy do zidentyfikowania przestępstwa – podkreślił Jerzy Martini. – Przykładowo konieczności zawierania umów w formie pisemnej. Profesjonalnemu oszustowi nie zadrży przecież ręka przy jej podpisywaniu. ©?

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL