- Spółka (podatnik VAT czynny) nabywa usługi za granicą. Z tego tytułu zobowiązana jest rozliczać import usług. Na podstawie faktur otrzymywanych od kontrahentów zagranicznych spółka wystawia dowody wewnętrzne (faktury wewnętrzne), służące rozliczeniu VAT. Spółka rozlicza podatek w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy dla transakcji nabycia usług. Zdarza się, że spółka otrzymuje faktury korygujące od kontrahentów zagranicznych, gdzie przyczyną korekty jest np. udzielony rabat potransakcyjny (czyli okoliczność nieznana w momencie wystawienia faktury pierwotnej). W związku z tym, niezwłocznie po otrzymaniu faktur korygujących od dostawców, w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano faktury korygujące, spółka wystawia wewnętrzne dowody korygujące (faktury wewnętrzne korygujące) do dowodów wewnętrznych (faktur wewnętrznych), zmieniające podstawę opodatkowania i kwotę VAT na minus. Czy spółka powinna rozliczyć otrzymane od kontrahentów zagranicznych faktury korygujące w podatku należnym i w podatku naliczonym w dacie otrzymania (wpływu) czy w dacie wystawienia faktury korygującej?

Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku importu usług otrzymaną od usługodawcy fakturę korygującą in minus, dotyczącą nowych okoliczności (nieznanych w momencie wystawienia faktury dokumentującej nabycie usługi, np. udzielenia rabatu potransakcyjnego) , podatnik wykazuje odpowiednio zarówno po stronie podatku należnego, jak i naliczonego w ewidencji i w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał taką fakturę korygującą.

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji z 11 sierpnia 2017 r. (0111-KDIB3-3.4012.42.2017.1.LG).

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)