Jak odzyskać VAT zapłacony za granicą

Polscy przedsiębiorcy, którzy robią firmowe zakupy w Niemczech, nie mogą odliczyć w krajowej deklaracji zawartej w ich cenie daniny. Mają jednak prawo ubiegać się o jej zwrot. Termin na złożenie wniosku mija 30 września.

Publikacja: 02.09.2015 06:50

Foto: 123RF

Podmioty nieposiadające w danym państwie członkowskim Unii siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu, lecz dokonujące w tym kraju zakupów (czy to na potrzeby swojej działalności prowadzonej w innym państwie UE czy na własne potrzeby) są w tym kraju obciążane podatkiem zawartym w cenie nabywanych towarów i usług. Podatku tego nie mogą one odzyskać w zwykłym trybie, czyli przez odliczenie od podatku należnego.

Zasada neutralności VAT (a także reguła unikania podwójnego opodatkowania) wymaga jednak, aby podmioty te mogły odzyskać ten podatek. Wprowadzono więc szczególne procedury umożliwiające podmiotom z innych państw członkowskich UE, a także z krajów trzecich (na zasadzie wzajemności), odzyskanie VAT zapłaconego w danym państwie członkowskim w takim samym co do zasady zakresie, w jakim podatek ten mogą odzyskiwać podatnicy z tego państwa.

Mogą wystąpić trzy sytuacje, tj. gdy wniosek o zwrot:

- podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Polska państwie członkowskim UE składa polski przedsiębiorca,

- VAT naliczonego w Polsce składa zagraniczny przedsiębiorca (z innego niż Polska państwa członkowskiego UE lub z państwa spoza UE),

- VAT naliczonego w Polsce składa zagraniczny podróżny (osoba fizyczna niemająca stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE).

W dzisiejszym wydaniu „Eksperta księgowego" zajmiemy się pierwszym z tych zagadnień. Pozostałe zostaną omówione w kolejnych tygodniach.

Dokument składa się elektronicznie

Podatnicy prowadzący działalność w określonym państwie członkowskim UE i mający w nim siedzibę swojej działalności nie mają większych problemów z realizacją prawa do odliczenia VAT. Podatek ten uwzględniają bowiem w bieżących rozliczeniach VAT, składając miesięczne lub kwartalne deklaracje VAT. Natomiast polscy podatnicy, którzy na potrzeby swojej działalności robią zakupy w Niemczech, mogą odzyskać zapłacony tam w cenie nabytych towarów podatek w szczególnym trybie.

Polski przedsiębiorca (podatnik VAT) ubiegający się o zwrot podatku od wartości dodanej w innym niż Polska państwie Unii (tzn. w państwie zwrotu, w którym podmiot ten nie ma siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu) z tytułu nabycia towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności uprawniających do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na terytorium Polski, powinien złożyć drogą elektroniczną wniosek o zwrot na formularzu VAT-REF (>patrz tabela). Służy temu system e-Deklaracje dostępny na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje). Ma na to czas do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Składa się go do administracji podatkowej państwa członkowskiego zwrotu za pośrednictwem naczelnika krajowego urzędu skarbowego, w którym wnioskodawca rozlicza VAT.

UPO na potwierdzenie

Dla każdego złożonego wniosku spełniającego wymagane warunki system e-Deklaracje automatycznie wystawia urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), stanowiące jednocześnie dowód złożenia wniosku oraz potwierdzenie terminu jego złożenia. W przypadku polskich wniosków VAT-REF potwierdzeniem przyjęcia dokumentu przez system e-Deklaracje jest pobranie UPO z komunikatem 200 „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie". Jeśli wniosek nie zostanie przyjęty, system automatycznie generuje komunikat o przyczynie odrzucenia, wskazując równocześnie pozycje, które zostały wypełnione błędnie lub pozostały niewypełnione. Wnioskodawca powinien nanieść konieczne poprawki i ponownie przesłać wniosek.

Na potwierdzeniu UPO znajduje się też numer wniosku, pod którym został on zarejestrowany i pod którym będzie – o ile nie zaistnieją przesłanki wykluczające takie przekazanie – przekazany do realizacji do państwa członkowskiego zwrotu.

Organ sprawdzi...

Wstępną weryfikację wniosków o zwrot przeprowadzają już polskie organy podatkowe. Sprawdzają one, czy wniosek złożony został przez podmiot uprawniony, tj. czy w okresie, do którego odnosi się wniosek, podmiot ten:

- nie miał na terytorium państwa członkowskiego zwrotu siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania, ani zwykłego miejsca pobytu,

- był podatnikiem VAT,

- nie dokonywał wyłącznie dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT (wyjątek stanowią czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz pkt 37–41 ustawy o VAT, wykonywane na terytorium Polski, w przypadku gdy miejscem ich świadczenia, zgodnie z art. 28b lub art. 28l cyt. ustawy, jest terytorium państwa trzeciego lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych, pod warunkiem, że podatnik ma dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami),

- nie był podatnikiem, u którego sprzedaż była zwolniona od VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT (drobny przedsiębiorca).

...i przekaże

Jeżeli urząd skarbowy potwierdzi uprawnienia polskiego przedsiębiorcy do ubiegania się o zwrot podatku od wartości dodanej, przekazuje wniosek drogą elektroniczną właściwym organom każdego z państw członkowskich zwrotu w ciągu 15 dni kalendarzowych od daty otrzymania wniosku. Państwo członkowskie zwrotu zawiadamia wnioskodawcę o decyzji co do przyjęcia lub odrzucenia wniosku w terminie czterech miesięcy od dnia jego otrzymania. Jeżeli administracja podatkowa państwa zwrotu zażąda dodatkowych informacji, decyzja powinna być wydana w terminie od sześciu do ośmiu miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Państwo członkowskie zwrotu wypłaca zatwierdzoną kwotę zwrotu nie później niż w terminie dziesięciu dni roboczych od upływu ww. terminów. Zwrot realizowany jest w państwie członkowskim zwrotu lub, na żądanie wnioskodawcy, w każdym innym państwie członkowskim (w przypadku tej drugiej opcji wszelkie opłaty bankowe za przelew są odliczane przez państwo członkowskie zwrotu od kwoty, która ma być zwrócona wnioskodawcy).

Gdy wniosek o zwrot zostanie odrzucony w całości lub w części, państwo członkowskie zwrotu zobowiązane jest przedstawić wnioskodawcy, wraz z decyzją, przyczyny odrzucenia wniosku. Odwołania od decyzji w zakresie odrzucenia wniosku o zwrot wnioskodawca może składać do właściwych organów państwa członkowskiego zwrotu, z zastrzeżeniem tych samych warunków dotyczących formy i terminów, jakie określono dla odwołań w przypadku wniosków o zwrot składanych przez osoby mające siedzibę w danym państwie członkowskim.

Konieczne odrębne pełnomocnictwo

Podatnik może ubiegać się o zwrot podatku za pośrednictwem pełnomocnika (reprezentanta). Składa wówczas pełnomocnictwo w tym samym urzędzie skarbowym, w którym składa wniosek o zwrot podatku. W przypadku niniejszej procedury nie ma zastosowania pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).

Podmioty nieposiadające w danym państwie członkowskim Unii siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu, lecz dokonujące w tym kraju zakupów (czy to na potrzeby swojej działalności prowadzonej w innym państwie UE czy na własne potrzeby) są w tym kraju obciążane podatkiem zawartym w cenie nabywanych towarów i usług. Podatku tego nie mogą one odzyskać w zwykłym trybie, czyli przez odliczenie od podatku należnego.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona