Coraz powszechniejsze w biznesie korzystanie z przetwarzania danych za pomocą zewnętrznych serwerów może być opodatkowane w Polsce tzw. podatkiem u źródła. Tak wynika z interpretacji wydanej niedawno przez Krajową Informację Skarbową.

Eksperci zwracają uwagę, że takie zagadnienie może dotyczyć nie tylko firm bezpośrednio zamawiających usługi chmury obliczeniowej. – Taki obowiązek może się pojawić także w przypadku, gdy np. zagraniczna spółka matka z grupy kapitałowej zamawia usługę cloud computingu dla swoich spółek córek w różnych krajach i refakturuje tę należność – zwraca uwagę Anna Strzelecka z kancelarii Taxpoint. Zauważa, że w takiej sytuacji obowiązek podatkowy może powstawać na takich samych zasadach jak wtedy, gdy usługi chmury obliczeniowej są zamawiane bezpośrednio u zagranicznego dostawcy. Chodzi bowiem o uzyskiwanie w Polsce przez zagraniczny podmiot przychodów z usług polegających na przetwarzaniu danych (tak fiskus traktuje chmurę obliczeniową). Do odprowadzenia podatku jest zasadniczo zobowiązany polski nabywca takich usług.

Jednak dla kwestii istnienia lub nieistnienia obowiązku podatkowego kluczowe znaczenie mogą mieć postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem dostawcy usług. – Jeśli taka umowa nie przewiduje opodatkowania w Polsce przetwarzania danych, to wystarczy zdobyć certyfikat rezydencji dostawcy usług chmurowych, by uniknąć podatku – przypomina Anna Strzelecka.

Według wydanej 4 sierpnia interpretacji (0111-KDIB1-2.4010.122.2017.1.BG) podatek od źródła może dotyczyć takich usług chmurowych, które polegają nie tylko na magazynowaniu danych, ale też na ich przetwarzaniu. W konkretnym przypadku, którego ta interpretacja dotyczy, chodziło o usługi m.in. zarządzania domenami internetowymi czy kodami źródłowymi programów komputerowych. Według art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT usługi przetwarzania danych świadczone przez zagraniczne podmioty podlegają w Polsce podatkowi u źródła. Jego stawka wynosi 20 proc., obliczane od przychodu uzyskanego z przetwarzania danych.

Eksperci wskazują jednak, że ta interpretacja nie obejmowała postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wiele z nich nie przewiduje opodatkowania w Polsce takich usług, a stosowanie tych umów ma pierwszeństwo przed stosowaniem polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.