Kiedy gmina może odliczyć cały VAT od inwestycji w basen

Oddając odpłatnie obiekt samorządowej instytucji kultury, gmina nabywa prawo do odliczenia podatku z faktur na jego modernizację.

Publikacja: 23.08.2016 07:44

Kiedy gmina może odliczyć cały VAT od inwestycji w basen

Foto: 123RF

Samorządowe instytucje kultury nie podlegają scentralizowanemu modelowi rozliczeń VAT. Gminę i dom kultury trzeba więc uznać za dwóch odrębnych podatników.

Dzięki temu gmina, która poniosła wielotysięczne wydatki na inwestycje w basen, może odliczyć VAT od tych kosztów. Tak wynika z niedawnej interpretacji podatkowej dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Centralizacja nie dotyczy wszystkiego

Gmina, która zwróciła się do izby skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, właścicielem zespołu basenów. Do końca 2015 r. basen był udostępniany zakładowi budżetowemu, również zarejestrowanemu podatnikowi VAT, który pobierał opłaty za udostępnianie basenów. Zakład ten gmina zlikwidowała z końcem 2015 r.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z września 2015 r. nie można by było natomiast nadal traktować gminy – właściciela basenu i wcześniejszego użytkownika będącego zakładem budżetowym – jako dwóch podatników.

Użytkownikiem basenów został dom kultury – samorządowa jednostka kultury, której rozliczenia nie podlegają połączeniu z gminnymi. Gmina zawarła z domem kultury porozumienie, na mocy którego odpłatnie udostępnia baseny.

Od udostępnienia basenów domowi kultury gmina wydała około 180 tys. zł na inwestycje z nimi związane. Chodziło m.in. o przebudowę.

Wątpliwość dotyczyła możliwości odliczenia VAT od tych wydatków. Gmina stwierdziła, że przysługuje jej prawo do pełnego odliczenia.

– Nabywane usługi związane z wydatkami inwestycyjnymi będą służyły gminie wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych – twierdziła. Uzasadniała, że baseny udostępnia odpłatnie, co jest czynnością opodatkowaną VAT. Widać więc związek VAT z faktur zakupowych z czynnością, od której trzeba odprowadzić podatek.

Sfera cywilnoprawna

Izba skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem gminy.

Odwołując się do przepisów o samorządzie gminnym podkreślała, że do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, jeśli ustawy nie przydzielają ich innym podmiotom. W tym do zadań gmin należy zaspokajanie potrzeb wspólnoty w zakresie kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

Zadania wykonywane w charakterze władzy publicznej nie są objęte regulacjami przepisów o VAT.

Gminy są natomiast podatnikami VAT odnośnie do czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Organ podatkowy uznał, że opisywane przez gminę udostępnianie basenów domowi kultury kwalifikować należy jako wykonywaną przez gminę działalność w charakterze podatnika VAT.

– Gmina dla tej czynności niewątpliwie występuje w charakterze podatnika VAT, ponieważ czynność ta wykonywana jest w sferze cywilnoprawnej – uznał organ podatkowy.

Możliwość odliczenia kwot VAT zawartych na fakturach zakupowych jest uzależniona od spełnienia dwóch warunków, tj. działania w charakterze podatnika i wystąpienia związku pomiędzy zakupem i sprzedażą obciążoną VAT.

Spełnienie drugiego warunku, tj. związku inwestycji z powstaniem podatku należnego urzędowi skarbowemu, wynika z porozumienia pomiędzy gminą i domem kultury.

Numer interpretacji: IBPP3/4512-345/16-1/MN

Trzeba zdecydować o korekcie

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Wrocławia (C-276/14) z września 2015 r. kwestię rozliczeń VAT jednostek samorządu terytorialnego ma rozwiązać rządowa specustawa – po poprawkach Senatu trafiła do Sejmu.

Przypomnijmy, że Trybunał uznał, iż gminne jednostki budżetowe nie mogą być uznane za oddzielnych od gmin podatników VAT. Analogiczne wnioski dotyczą gminnych zakładów budżetowych.

Gminy muszą zdecydować, czy centralizują rozproszone rozliczenia z przeszłości. Jeśli tak, korekta musi objąć wszystkie rozliczenia, bez możliwości wyboru tylko korzystnych miesięcy.

Ustawa wyłącza konieczność zwrotu dotacji unijnych w zakresie, w jakim w związku z wyrokiem Trybunału nastąpiła zmiana kwalifikowania do dotowanej inwestycji kwoty VAT obciążającego zakupy związane z dofinansowanym projektem.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego