Firma musi sprawdzić czy nie współpracuje z podatkowym oszustem

Firma musi dokładnie sprawdzić, czy nie współpracuje z podatkowym oszustem. Skarbówka stawia nowe warunki.

Aktualizacja: 24.08.2017 06:30 Publikacja: 23.08.2017 18:42

Firma musi sprawdzić czy nie współpracuje z podatkowym oszustem

Foto: Fotolia

Sprawdzenie kontrahenta w ewidencji działalności, rejestrze VAT oraz bazie REGON nie zwalnia z odpowiedzialności za jego przekręty. Potrzebne są dodatkowe dokumenty, np. oświadczenie, że nie jest oszustem oraz że towar nie jest kradziony – twierdzi minister finansów. Dokładna weryfikacja kontrahenta ma zabezpieczyć firmę przed wplątaniem w wyłudzenia VAT.

Kontrola kontrahenta

– Dobrze, że fiskus chce pomóc uczciwym przedsiębiorcom, nie powinien jednak robić z nich detektywów. To zadaniem państwa i jego organów jest wyłapywanie oszustów – mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. Dodaje, że do tej pory skarbówka najczęściej przerzucała odpowiedzialność za przekręty na przedsiębiorców, którzy nieświadomie znaleźli się w łańcuchu transakcji mających na celu wyłudzenie podatku.

Jak się zabezpieczyć przed taką odpowiedzialnością? W odpowiedzi na interpelację poselską nr 14059 minister finansów podaje 14 warunków. Począwszy od sprawdzenia, czy kontrahent jest podatnikiem VAT, figuruje w rejestrach i ewidencjach, poprzez zweryfikowanie adresu, koncesji, zezwoleń i rozliczeń podatkowych, skończywszy na zdobyciu oświadczenia, że kontrahent nie uczestniczy w oszustwie podatkowym albo że towar, którzy sprzedaje, nie pochodzi z przestępstwa.

– Z przepisów nie wynikają takie obowiązki, także Trybunał Sprawiedliwości UE podkreśla, że prawo do odliczenia VAT nie jest uzależnione od weryfikacji kontrahenta – tłumaczy Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Dodaje, że już teraz przedsiębiorcy chwytają się różnych sposobów, żeby sprawdzić okoliczności transakcji.

Nie ma gwarancji bezpieczeństwa

– Efekt jest taki, że firmowe szafy pękają od comiesięcznych wydruków z różnych ewidencji. A i tak nie daje to pewności, że fiskus nie zakwestionuje rozliczenia. Tym bardziej że wyłudzeniami VAT zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, a one dbają o to, żeby mieć wszystkie dokumenty w porządku. Nowe warunki podane przez ministerstwo wiele nie zmienią, co to bowiem za problem dla oszusta podpisać oświadczenie, że nim nie jest – mówi Wojciech Kotowski.

Czy niepewność przedsiębiorców kiedyś się skończy? Resort finansów zapewnia, że tak. Pracuje nad oficjalnymi wytycznymi, które pozwolą wykazać firmom, iż dochowały należytej staranności przy weryfikacji kontrahentów.

– Lepsze efekty niż tworzenie listy warunków, które musi spełnić przedsiębiorca, a które wcale nie dają mu gwarancji bezpieczeństwa, przynoszą rozwiązania legislacyjne pozwalające ukrócić przestępczy biznes – mówi Mariusz Korzeb. Jako przykład podaje pakiet paliwowy czy przepisy o monitorowaniu przewozu towarów, które rzeczywiście ograniczyły skalę nieprawidłowości. ©?

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Michał Borowski, ekspert BCC, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Ministerstwo Finansów pracuje nad zbiorem zasad postępowania, których przestrzeganie uchroni uczciwe firmy przed wplątaniem w proceder wyłudzania VAT. To dobry kierunek, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze, warunki muszą być wykonalne dla przedsiębiorców, po drugie, powinni oni mieć pewność, że ich spełnienie da im ochronę. Będzie to trudne, ale wierzę w powodzenie tego projektu. Dotychczasowe propozycje skarbówki budzą jednak pewne obawy. Trudno bowiem sobie wyobrazić w relacjach biznesowych każdorazowe wymaganie od kontrahenta oświadczenia, że nie jest oszustem. Warto też wskazać, że to administracja skarbowa ma narzędzia do tego, żeby identyfikować przestępców. Chociażby obowiązujące od 1 stycznia br. zaostrzone wymogi przy rejestracji podatników VAT. Jeśli oszust przejdzie przez rejestracyjne sito, skarbówka nie powinna oczekiwać, że rozszyfruje go przedsiębiorca, który zajmuje się przecież głównie prowadzeniem biznesu.

Sprawdzenie kontrahenta w ewidencji działalności, rejestrze VAT oraz bazie REGON nie zwalnia z odpowiedzialności za jego przekręty. Potrzebne są dodatkowe dokumenty, np. oświadczenie, że nie jest oszustem oraz że towar nie jest kradziony – twierdzi minister finansów. Dokładna weryfikacja kontrahenta ma zabezpieczyć firmę przed wplątaniem w wyłudzenia VAT.

Kontrola kontrahenta

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara