VAT: nota korygująca to specyficzna faktura

FORMALNOŚCI | Określone drobne pomyłki na otrzymanym dokumencie zakupu kupujący może poprawić sam. Sprzedawca musi jednak zaakceptować taki kwit z prawidłowymi danymi.

Publikacja: 17.08.2017 02:00

VAT: nota korygująca to specyficzna faktura

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Kwestie związane z wystawieniem noty korygującej są uregulowane przez ustawodawcę w art. 106k ustawy o VAT. Nota korygująca jest dokumentem, którego się nie księguje, ale służy on formalnej korekcie wcześniej wystawionej faktury VAT. Jest to jedna z metod służących naprawieniu błędów/nieprawidłowości, które powstały na skutek błędnego wystawienia faktur.

Przesłanką wystawienia noty korygującej jest otrzymanie faktury, która zawiera pomyłki.

Uprawnienie...

Stosownie do art. 106k ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Ten specyficzny rodzaj faktury wymaga jednak tego, aby wystawca błędnej faktury zaakceptował tę notę korygującą.

... o ograniczonym zakresie

Podmiotami czynności są w tym przypadku strony, które były podmiotami wskazanymi na pierwotnie wystawionej fakturze VAT. Oznacza to, że nota korygująca może zostać wystawiona tylko przez nabywcę towaru/usługi wskazanego na pierwotnej fakturze. W formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek, które odnoszą się tylko do danego podmiotu – kontrahenta, który jest wskazany na wystawionej fakturze. Za pomocą noty korygującej nie jest możliwa całkowita zmiana podmiotu na inny podmiot, jako stronę transakcji. Nie ma więc podstaw prawnych, aby wystawić notę korygującą zmieniając całkowicie dane nabywcy. Przy zmianie danych nabywcy prawidłowe jest skorygowanie faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawcę faktury (wyrok WSA w Poznaniu z 4 lutego 2016 r., I SA/Po 1270/15).

Są wykluczenia

Nie wszystkie błędy czy pomyłki, jakich się dopuścił wystawca faktury, mogą zostać skorygowane poprzez wystawienie noty korygującej.

Nota taka nie może być wystawiona, jeżeli chodzi o błędy dotyczące:

1) miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług;

2) ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto);

3) kwot wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, jeżeli nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

4) wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto);

5) stawki podatku;

6) sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

7) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

8) kwoty należności ogółem.

Wskazane powyżej błędy można skorygować wyłącznie za pomocą faktury korygującej.

NIP, adres i literówka

Nota korygująca jest dokumentem, którego podstawą wystawienia są pomyłki w jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą albo oznaczeniem towaru lub usługi. W szczególności są to: błędnie wpisany adres, numer NIP, nazwa strony transakcji, pomyłka w określeniu daty sprzedaży, daty wystawienia i numeru kolejnego faktury albo numeru z klasyfikacji statystycznej. Notą korygującą poprawia się jedynie treści formalne faktury, które nie wiążą się z prawem do rozliczenia podatku od towarów i usług (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 lipca 2010 r., ILPP1/443-516/10-2/AI).

Zamysłem ustawodawcy, który dopuścił możliwość wystawiania not korygujących, było doprowadzenie faktury pierwotnej (wystawionej przez wystawcę faktury – sprzedawcę) do stanu, który odzwierciedla rzeczywisty przebieg transakcji między jej stronami (wyrok WSA w Kielcach z 21 sierpnia 2014 r., I SA/Ke 434/14).

Termin

Przepisy prawa podatkowego nie wskazują terminu, w którym należy wystawić notę korygującą. W takiej sytuacji podatnik – nabywca może wystawić notę korygującą do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zgoda jest obligatoryjna

Nota korygująca, wystawiona przez nabywcę towaru lub usługi, musi być zaakceptowana przez wystawcę faktury, której nota dotyczy. Oznacza to, że wystawca pierwotnej faktury zgadza się ze stwierdzeniem nabywcy, że wskazał pewne nieprawidłowe dane w fakturze. Ustawodawca nie wskazał jednak w jakiej formie i w jaki sposób wystawca pierwotnej faktury ma zaakceptować wystawioną przez nabywcę notę korygującą. Może to więc nastąpić w dowolnej formie, którą przyjmą strony transakcji. Chodzi tylko o jednoznaczne wskazanie, że wystawca pierwotnej faktury zgadza się z wystawioną przez nabywcę notą korygującą. ?

Elementy noty korygującej

Nota korygująca powinna zawierać:

1/ wyrazy „nota korygująca";

2/ numer kolejny dokumentu;

3/ datę wystawienia noty;

4/ imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

5/ dane zawarte w fakturze, do której jest wystawiona nota korygująca (chodzi tu mianowicie o takie dane jak m.in.: data wystawienia faktury, numer faktury, dane podatnika – wystawcy/sprzedawcy faktury jak i nabywcy wraz z adresami i numerami NIP, data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, czyli dane wskazane w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 VAT);

6/ wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej;

7/ imię i nazwisko osoby wystawiającej notę oraz imię i nazwisko odbiorcy noty – stanowiące potwierdzenie/ akceptację noty. ?

Kwestie związane z wystawieniem noty korygującej są uregulowane przez ustawodawcę w art. 106k ustawy o VAT. Nota korygująca jest dokumentem, którego się nie księguje, ale służy on formalnej korekcie wcześniej wystawionej faktury VAT. Jest to jedna z metod służących naprawieniu błędów/nieprawidłowości, które powstały na skutek błędnego wystawienia faktur.

Przesłanką wystawienia noty korygującej jest otrzymanie faktury, która zawiera pomyłki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe