Co decyduje o statusie podatnika VAT

Gmina nie będzie podatnikiem VAT realizując zadania w zakresie edukacji w postaci organizacji stołówek szkolnych, wypoczynku dzieci i młodzieży, ich uczestnictwa w widowiskach artystycznych i nauce pływania czy w wymianie międzynarodowej.

Publikacja: 09.08.2017 05:00

Co decyduje o statusie podatnika VAT

Foto: 123RF

Miasto jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Od początku 2014 r. rozlicza VAT łącznie ze wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi. Wśród nich są jednostki budżetowe powołane w celu realizacji zadania własnego dotyczącego edukacji publicznej. Są to m.in. szkoły (podstawowe, gimnazja, ponadgimnazjalne, artystyczne). Miasto zapytało czy organizując przy ich pomocy stołówki szkolne, wypoczynek dzieci i młodzieży, ich uczestnictwo w widowiskach artystycznych i nauce pływania oraz w wymianie międzynarodowej, jest podatnikiem VAT. Samo uważało, że nie.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie w opisanym zakresie miasto jest podatnikiem VAT, bo w odniesieniu do wskazanych czynności prowadzi działalność gospodarczą, objętą opodatkowaniem. Świadczy bowiem w reżimie cywilnoprawnym (a nie publicznoprawnym) odpłatne usługi. Jak tłumaczyli urzędnicy, istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi płatnościami a świadczonymi przez miasto usługami.

Samorządowcy zaskarżyli interpretację. Najpierw rację przyznał im sąd pierwszej instancji. Zauważył, że organy samorządu terytorialnego należy kwalifikować jako organy władzy publicznej, bez względu na to, czy wykonują zadania własne, czy z zakresu administracji rządowej. Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników ma charakter wyłączenia podmiotowo-przedmiotowego. Wyłączenie to ma miejsce przy spełnieniu łącznie dwóch przesłanek: podmiotowej, gdyż wyłączenie odnosi się tylko do organów władzy publicznej oraz przedmiotowej, ponieważ obejmuje tylko prowadzenie czynności z zakresu władztwa publicznego.

W ocenie sądu, w spornej sprawie miasto w odniesieniu do realizacji zadań własnych w zakresie oświaty nie działa jako podmiot profesjonalny biorący udział w obrocie gospodarczym. Nałożone na nie zadania wynikają z przepisów prawa, które określają sposób i zakres ich wykonywania. Miasto nie ma również możliwości odstąpienia od ich realizacji. Opłaty pobierane w związku z realizacją zadań własnych mają charakter opłat publicznoprawnych.

Stanowisko to potwierdził też Naczelny Sąd Administracyjny. W ocenie NSA czynności wykonywane przez miasto mieszczą się w zadaniach gminy, tj. są wykonywane w ramach edukacji publicznej. Zorganizowanie stołówki dla uczniów jest zadaniem szkoły realizowanym w ramach szeroko pojętej edukacji i należy do zadań publicznych gminy realizowanych przez nią jako organ władzy publicznej. Wskazuje na to umieszczenie analizowanego przepisu w ustawie o systemie oświaty. Sąd zauważył, że wysokość opłat za posiłki nie ma charakteru komercyjnego, ponieważ do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki. Poza kosztem „wkładu do kotła", który ponoszą rodzice uczniów, pozostałe wydatki związane z zapewnieniem uczniom posiłków powinny być ponoszone przez gminę. W konsekwencji, prowadzenie stołówki szkolnej mieści w zadaniach edukacyjnych gminy wykonywanych jako organ władzy publicznej i dlatego w tym zakresie gmina nie jest podatnikiem VAT. Zdaniem NSA podobne stanowisko co do braku możliwości opodatkowania VAT należy zająć w odniesieniu do organizowanych przez szkołę wypoczynku dzieci i młodzieży, uczestnictwa dzieci młodzieży w widowiskach artystycznych i nauce pływania oraz uczestnictwa dzieci i młodzieży w wymianie międzynarodowej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 czerwca 2017 r. (I FSK 1271/15).

Komentarz eksperta

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, dyrektor w departamencie podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego

Istotą sporu w rozpatrywanej sprawie w zasadzie nie była treść art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, lecz okoliczności wskazane w ust. 2 tego artykułu oraz podstawa wykonywania przez miasto spornych świadczeń. Ta bowiem przesądzała o charakterze stosunku, na podstawie którego czynności były świadczone jako prywatno- lub publicznoprawne, co dopiero pozwalało przesądzić o subsumpcji art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. W tym zakresie należy się zgodzić ze stanowiskiem sądów także dlatego, że brak dobrowolności po stronie miasta w wykonywaniu tych świadczeń musi przesądzać o jego publicznym charakterze. Stosunki cywilnoprawne są bowiem ze swej istoty dobrowolne dla obu stron, a sytuacje odmienne są wyjątkowe. Zadanie to zatem nie było wykonywane na podstawie stosunku cywilnoprawnego, co powodowało, że wykładnia art. 15 ust. 2 była zbędna. Przepis ust. 6 tego artykułu zawiera bowiem wyjątek od niego.

Za pewną ciekawostkę należy potraktować to, że NSA uznał organizację stołówki za wykonywanie zadania z zakresu edukacji, zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Niektóre jednostki samorządu terytorialnego i prawie wszystkie organy celnoskarbowe (wcześniej UKS), kontrolujące wykorzystanie dotacji oświatowej na podstawie art. 90 ustawy o systemie oświaty, kwestionują taki charakter tego rodzaju wydatków, żądając zwrotu dotacji oświatowej jako wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. NSA powołał się przy tym na swoje wcześniejsze stanowisko, ale Izb Finansowej (I FSK 1157/07) i Ogólnoadministracyjnej (I OSK 1554/10), a nie Izby Gospodarczej, która rozpatruje sprawy o zwrot dotacji. Udowodnił jednak poprzez te stanowiska, że prowadzenie stołówki nie ma komercyjnego charakteru, a więc nie mieści się w zakresie art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, który obejmuje działalność w założeniu zarobkową.

Miasto jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Od początku 2014 r. rozlicza VAT łącznie ze wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi. Wśród nich są jednostki budżetowe powołane w celu realizacji zadania własnego dotyczącego edukacji publicznej. Są to m.in. szkoły (podstawowe, gimnazja, ponadgimnazjalne, artystyczne). Miasto zapytało czy organizując przy ich pomocy stołówki szkolne, wypoczynek dzieci i młodzieży, ich uczestnictwo w widowiskach artystycznych i nauce pływania oraz w wymianie międzynarodowej, jest podatnikiem VAT. Samo uważało, że nie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego