Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

MF chce eliminować różne stawki VAT na ten sam produkt

123RF
Jesteœmy œwiadomi absurdów, że taki sam produkt może mieć kilka stawek VAT i będziemy je eliminować - powiedział w œrodę wiceminister finansów Paweł Gruza.

"Nie chcemy, by dochodziło do konkurencyjnoœci na stawkach VAT, jeœli produkty sš podobne bšdŸ takie same" - dodał.

Przedstawiciel resortu finansów pytany był podczas œrodowej konferencji nt. zapowiedzi ministerstwa w sprawie zmian w stosowaniu stawek VAT na żywnoœć.

Gruza powiedział, że ministerstwo ma œwiadomoœć "absurdów" dot. stosowania podatku VAT, kiedy to de facto jeden produkt może być obłożony różnymi stawkami tej daniny. Wiceminister wskazał na casus hot-doga, którego składniki, bšdŸ samo gotowe danie mogš mieć różne stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

"Nie jesteœmy odpowiedzialni za te absurdy. W 2011 r. doszło do zmiany matrycy stawek VAT, alokacji stawek VAT do poszczególnych pozycji statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (...) To nie sš rzeczy, których nie mamy na radarze. Pewne podstawowe absurdy będziemy eliminować w krótszym terminie. Stoi przed nami koniecznoœć przyjrzenia się całemu systemowi alokacji stawki do danego towaru" - powiedział.

Gruza dodał, że resort chce wprowadzić takie "uszczelnienia i zsynchronizować pewne działania", by m.in. nie dochodziło do "konkurencyjnoœci na stawkach VAT, jeżeli produkty sš bardzo podobne, czy nawet takie same".

Zapowiedział, że w cišgu pół roku resort poinformuje o tego rodzaju zmianach.

Obecnie funkcjonujš trzy stawki podatkowe na żywnoœć: 23 proc., 8 proc. i 5 proc.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL