Zwrot VAT w 25 dni na specjalne konto

Fiskus odda VAT w ciągu 25 dni bez sprawdzania, czy się firmie należy. Na specjalne konto.

Aktualizacja: 07.08.2017 06:10 Publikacja: 06.08.2017 19:30

Zwrot VAT w 25 dni na specjalne konto

Foto: Fotolia.com

Urzędnicy nie będą mogli przedłużyć terminu zwrotu podatku, jeśli firma złoży wniosek, aby pieniądze przelać na specjalny rachunek VAT. Tak powiedział „Rzeczpospolitej" Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów. To jedna ze zmian wprowadzonych do projektu przepisów o podzielonej płatności. Mają obowiązywać od 1 kwietnia 2018 r. i zrewolucjonizują zasady firmowych rozliczeń.

– Podzielona płatność polega na tym, że sprzedawca dostaje tylko kwotę netto, natomiast podatek wpływa na specjalny rachunek VAT – tłumaczy Piotr Świniarski, adwokat w kancelarii Mikulski & Partnerzy. – Ma to zapobiec wyłudzeniom.

Koniec z przedłużaniem

– Na specjalne konto będą mogły też wpływać środki ze zwrotu VAT. I to na lepszych dla firm zasadach – mówi Magdalena Jaworska, radca prawny, menedżer w Crido Taxand.

– Podstawowy termin zwrotu VAT to 60 dni. Przyspieszony – 25 dni (przy spełnieniu dodatkowych warunków). Urzędnicy mają jednak prawo wydłużać termin zwrotu, jeśli uznają, że trzeba sprawdzić, czy jest uzasadniony. Z nowych, poprawionych przez MF przepisów wynika, że nie wolno będzie wydłużyć terminu zwrotu podatku, jeśli przedsiębiorca złoży wniosek, aby środki zostały przekazane na rachunek VAT. Nie ma więc furtki dla urzędników. Na dodatek fiskus jest zobowiązany do zwrotu w ciągu 25 dni od złożenia rozliczenia – tłumaczy Magdalena Jaworska.

Z danych MF wynika, że średni czas oczekiwania na zwrot z deklaracji złożonych w pierwszym półroczu 2017 r. wyniósł 37,4 dnia (pisaliśmy o tym 3 lipca na rp.pl).

Urząd zwolni środki

Nowe przepisy budzą jednak pewne obawy. Pieniądze na specjalnym koncie będzie można bowiem wykorzystywać w ograniczony sposób, przede wszystkim do płacenia VAT dostawcom albo urzędowi skarbowemu. Dopiero gdy naczelnik urzędu uwolni środki, mogą być przeznaczone na dowolny cel.

– Poprawiliśmy projekt i skróciliśmy termin uwolnienia pieniędzy ze specjalnego rachunku VAT z 90 do 60 dni – mówi Wojciech Śliż. – Przyjęliśmy też, że uwolnienie nie będzie uznaniowe, wystarczy, że przedsiębiorca o to zawnioskuje.

– Naczelnik urzędu skarbowego może jednak odmówić uwolnienia pieniędzy, jeśli jest uzasadniona obawa wystąpienia zaległości w VAT – tłumaczy Magdalena Jaworska.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP

Dobrze, że Ministerstwo Finansów uwzględniło zgłaszane przez przedsiębiorców uwagi. Ważne bowiem, żeby nowe przepisy, oprócz zapobiegania wyłudzeniom VAT, nie utrudniały prowadzenia biznesu w stopniu, który wpływałby na rozwój przedsiębiorstw.

Wydaje się, że w projekcie jest jeszcze przestrzeń na uwzględnienie zmian, które ograniczyłyby wpływ podzielonej płatności na płynność finansową firm. Przydałoby się m.in. przyjęcie szybszego terminu uwolnienia środków z rachunku VAT dla przedsiębiorców, którzy złożą zabezpieczenie, np. w postaci gwarancji bankowej. Przedsiębiorcy doceniliby również przeprowadzenie przez resort finansów symulacji wpływu podzielonej płatności na poszczególne branże. Można by wtedy zawczasu dokonać ewentualnych korekt niektórych zapisów projektu. Inne zmiany to m.in. rezygnacja z przejęcia na rzecz budżetu środków zgromadzonych na specjalnym rachunku przedsiębiorcy usuniętego z rejestru VAT. A także wykreślenie z negatywnych przesłanek uwolnienia środków z tego rachunku punktu mówiącego o prowadzeniu u przedsiębiorcy kontroli.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego