Mechanizm reverse charge: czy budowa statku podlega odwrotnemu obciążeniu

Mechanizm reverse charge ma zastosowanie wyłącznie do robót, których przedmiotem są budynki, budowle i obiekty. Nie stosuje się go więc do ustawiania rusztowań, malowania i układania instalacji elektrycznej na jednostkach pływających.

Publikacja: 31.07.2017 06:20

Mechanizm reverse charge: czy budowa statku podlega odwrotnemu obciążeniu

Foto: Fotolia.com

- Wykonujemy jako podwykonawcy usługi w zakresie budowy (remontu) statków. Usługi te obejmują m.in. układanie rusztowania na statku, malowanie statków oraz układanie instalacji elektrycznej na statku. Czy od 1 stycznia br. powinniśmy stosować do tych usług mechanizm odwrotnego obciążenia (w związku z objęciem tym mechanizmem robót budowlanych i budowlano – montażowych)? ľ pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2017 r. odwrotnym obciążeniem objęte są usługi budowlane i budowlano – montażowe wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Mechanizm ten znajduje zastosowanie, jeżeli usługi świadczone są pomiędzy podatnikami, a usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Wówczas zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest usługobiorca.

Treść załącznika powoduje wątpliwości

W poszczególnych pozycjach załącznika nr 14 do ustawy o VAT przewidziano m.in. roboty związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań (poz. 42), roboty malarskie (poz. 35), czy też roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych (poz. 22, 23). Stąd też zapewne wynikają wątpliwości czytelnika, który wykonuje usługi tożsame z wyżej wymienionymi. Z podobnymi problemami boryka się od 1 stycznia 2017 r. wielu przedsiębiorców. Wykaz usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT wskazuje poszczególne rodzaje robót. Ustawodawca nie zdecydował się jednak dookreślić w jakich warunkach dane prace mają być wykonywane, co powoduje znaczne problemy interpretacyjne. Na przykład, przedmiotem robót malarskich może być właściwie dowolny przedmiot lub obiekt. Może być to budynek mieszkalny lub hala magazynowa, ale również samochód, statek, droga, czy meble. Istotne jest więc rozstrzygnięcie co ma być przedmiotem robót wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Gdyby przyjąć, że wskazane tam roboty nie są ograniczone do określonych przedmiotów, to odwrotnym obciążeniem należałoby objąć niezliczoną liczbę usług dotyczących np. wykonywania prac malarskich. A przecież intencją ustawodawcy było zakomunikowaną już na etapie prac nad projektem ustawy, aby objąć odwrotnym obciążeniem jedynie usługi budowlane i budowlano – montażowe, a więc usługi zasadniczo kojarzone ze wznoszeniem budynków, budowli, czy innych różnego rodzaju obiektów.

Co obejmuje sekcja F

Jedyną wskazówką interpretacyjną dla rozstrzygnięcia powyższego problemu (tj. określenia przedmiotu tych robót) może być powołany przy danej pozycji symbol PKWiU. Usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT oznaczone są symbolami z działów 41, 42, 43 sekcji F klasyfikacji. Z opisu do schematu klasyfikacji wynika, że sekcja F obejmuje:

- budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej,

- roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, które polegają na budowie (tzn. wznoszeniu obiektu budowlanego w określonym miejscu, odbudowie, rozbudowie i nadbudowie obiektu budowlanego),

- prace polegające na przebudowie, remoncie, rozbiórce lub montażu obiektu budowlanego, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Można zatem wnioskować, że roboty wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT obejmują wyłącznie budynki, budowle, obiekty budowlane oraz pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

Pojęcia wyjaśnione przez GUS...

Skoro analizujemy schemat klasyfikacji statystycznej, to znaczenie ww. pojęć warto określić na podstawie definicji pojęć stosowanych w statystyce publicznej przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny (http://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/lista.html).

W świetle przedstawionych tam definicji budynek to obiekt budowlany (w rozumieniu prawa budowlanego) trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, natomiast obiekty inżynierii lądowej i wodnej to wszystkie obiekty budowlane nieklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynki (m.in. ulice, mosty, wiadukty, tunele, budowle wodne, rurociągi, linie kablowe rozdzielcze, kompleksowe budowle na terenach przemysłowych, budowle sportowe i rekreacyjne).

...i przez prawo budowlane

Znaczenie pojęć „obiekt budowlany" i „budowla" można natomiast ustalić odwołując się do prawa budowlanego. I tak, przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Z kolei przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Przepisy o odwrotnym obciążeniu powinny mieć zatem zastosowanie wyłącznie do robót, których przedmiotem są ww. budynki, budowle i obiekty. Z przytoczonych definicji jednoznacznie wynika, że sekcja F nie obejmuje statków. Wskazane przez czytelnika roboty wykonywane na statkach nie powinny więc zasadniczo podlegać mechanizmowi odwrotnego obciążenia.

Piotr Kępisty jest doradcą podatkowym, konsultantem podatkowym w ECDDP Sp. z o.o.

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h oraz załącznik nr 14 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Karolina Gierszewska, dyrektor Departamentu Podatków w ECDDP Sp. z o.o.

Warto odwołać się do symbolu PKWiU powołanego dla danej usługi

Nie jest wykluczone, że organy podatkowe przyjmą odmienną interpretację od przedstawionej w artykule i uznają, że poszczególne usługi wymienione w załączniku nr 14 nie są ograniczone przedmiotem wynikającym z opisu do sekcji F. W takim przypadku warto odwołać się do opisu klasyfikacji dla symbolu PKWiU powołanego dla danej usługi. Roboty malarskie oznaczone są symbolem 43.34.10.0. Z opisu do tego symbolu wynika, że dotyczy on m.in. malowania budynków od wewnątrz i zewnątrz oraz malowania pozostałych obiektów inżynierii wodnej i lądowej. Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych oznaczone są symbolem 43.21.10.2. Z opisu do tego symbolu wynika, że są to m.in. specjalistyczne roboty związane z wykonywaniem podstawowych instalacji elektrycznych oraz instalowaniem osprzętu elektrycznego w budynkach i budowlach. Ze wskazanych wyjaśnień wynika jednoznacznie, że przedmiotem tych usług są budynki, budowle, obiekty inżynierii lądowej i wodnej, zatem prace tego rodzaju, ale wykonywane na statkach, nie są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Nieco inaczej opisany został symbol 43.99.20.0 dotyczący robót związanych z montowaniem i demontowaniem rusztowań. W opisie wskazano, że są to roboty związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań i platform roboczych, wynajmowanie rusztowań i platform roboczych, włączając ich montowanie i demontowanie. W opisie tym nie wskazano więc wyraźnie, że przedmiotem tych usług mają być wyłącznie obiekty właściwe dla grupy F. Niemniej jednak z uwagi na umiejscowienie tego symbolu w tej grupie wydaje się, że taka interpretacja byłaby uzasadniona. Należy zatem uznać, że istnieją przesłanki do stwierdzenia, iż roboty w zakresie układania rusztowań na statkach również nie podlegają mechanizmowi odwrotnego obciążenia.

- Wykonujemy jako podwykonawcy usługi w zakresie budowy (remontu) statków. Usługi te obejmują m.in. układanie rusztowania na statku, malowanie statków oraz układanie instalacji elektrycznej na statku. Czy od 1 stycznia br. powinniśmy stosować do tych usług mechanizm odwrotnego obciążenia (w związku z objęciem tym mechanizmem robót budowlanych i budowlano – montażowych)? ľ pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2017 r. odwrotnym obciążeniem objęte są usługi budowlane i budowlano – montażowe wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Mechanizm ten znajduje zastosowanie, jeżeli usługi świadczone są pomiędzy podatnikami, a usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Wówczas zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego jest usługobiorca.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona