Koniec deklaracji VAT, fiskusowi wystarczą informacje z JPK

aktualizacja: 31.07.2017, 23:07
Foto: Fotolia

Skarbówka dowie się wszystkiego o firmie bez miesięcznych i kwartalnych formularzy.

REDAKCJA POLECA

Ministerstwo Finansów planuje likwidację VAT-owskich deklaracji. Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, potwierdził, że resort pracuje nad takim rozwiązaniem. Fiskusowi wystarczą uzyskiwane od przedsiębiorców informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy.

Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu. Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 r. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonował JPK, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy.

Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców. Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia JPK. Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorców są za.

– To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

– Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to zbędna biurokracja – dodaje Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

– Aby jednak JPK mógł zastąpić deklaracje, trzeba będzie go uzupełnić o pozycje, które nie są dziś wykazywane, przede wszystkim wyliczoną kwotę zobowiązania, ale też np. nadwyżkę VAT naliczonego z poprzedniego okresu albo określenie sposobu zwrotu podatku – mówi doradca podatkowy Marcin Madej.

Przypomnijmy, największe firmy musiały złożyć JPK z ewidencją VAT już w zeszłym roku. Początki były trudne. Przedsiębiorcy mieli mało czasu na zapoznanie się ze strukturami pliku i popełniali błędy. – Fiskus na szczęście podchodził do nich wyrozumiale, kończyło się na wezwaniach do poprawienia pomyłek – mówi Madej.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r., JPK VAT przesyłają też mali i średni przedsiębiorcy. Na razie nie muszą tego robić mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy, które zatrudniają do dziesięciu osób i mają obroty do 2 mln euro. Od 1 stycznia 2018 r. ten obowiązek obejmie wszystkich, nawet jednoosobowe firmy.

Według danych resortu finansów w pierwszym półroczu 2017 r. firmy złożyły prawie 10 mln deklaracji VAT (zarówno miesięcznych, jak i kwartalnych).

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE