VAT: jak opodatkować zaliczkę przy eksporcie

Brak wywozu towarów w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca otrzymania zapłaty, oznacza utratę prawa do stawki zero proc. i obowiązek korekty deklaracji VAT-7.

Publikacja: 27.07.2017 06:10

VAT: jak opodatkować zaliczkę przy eksporcie

Foto: 123RF

- W kwietniu 2017 r. podatnik otrzymał częściową wpłatę na poczet dostawy, która będzie stanowić eksport towarów. Podatnik udokumentował wpłatę fakturą zaliczkową ze stawką zero proc. i wykazał ją w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. jako eksport towarów. W czerwcu 2017 r. nabywca odebrał towar, a podatnik otrzymał pozostałą część zapłaty. Dotychczas podatnik nie otrzymał od nabywcy dokumentu celnego (to nabywca organizował bowiem odprawę celną), posiada jedynie dokument CMR. Jak podatnik powinien wykazać tę sprzedaż w deklaracji VAT? – pyta czytelnik.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli – jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT – dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych. W przedstawionej sytuacji – jak wynika z treści pytania – zrealizowana przez podatnika dostawa ma charakter eksportu pośredniego.

Trzeba spełnić dwa warunki

W myśl art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dostawą towarów, to stawkę podatku zero proc. w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty. Z dalszej części tego przepisu wynika jednak, że stawkę tę we wskazanych przypadkach stosuje się, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:

1) wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę (chyba że ma zastosowanie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, który pozwala na wywóz towarów w terminie późniejszym, bez utraty prawa do opodatkowania zaliczki stawką zero proc., jeżeli wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów),

2) w terminie tym podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dominuje przy tym stanowisko, że brak wywozu towarów w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę (względnie w późniejszym terminie, o którym mowa w art. 41 ust. 9b ustawy o VAT), skutkuje utratą prawa do zastosowania stawki zero proc. i koniecznością korekty deklaracji VAT-7/VAT-7K złożonej za okres rozliczeniowy otrzymania zaliczki (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2014 r., IBPP1/443-570/14/DK czy interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2016 r., ITPP3/4512-180/16/MD).

Także w następnym okresie

Nie jest natomiast bezwzględnie konieczne, aby w dwumiesięcznym terminie, o którym mowa, otrzymany został dokument potwierdzający wywóz poza terytorium Unii Europejskiej. Odpowiednie stosowanie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT oznacza bowiem, że dokument taki może również zostać otrzymany – bez utraty prawa do stawki zero proc. – w okresie rozliczeniowym następującym po okresie rozliczeniowym, w którym nastąpił wywóz. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2016 r. (ITPP3/4512-180/16/MD): „w przypadku otrzymania zaliczki (zapłaty) zastosowanie zero-proc. stawki podatku do eksportowej dostawy towarów będzie zasadne, jeżeli:

1. wywóz towaru nastąpi w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę;

2. podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej w takim terminie.

W przypadku jednak nieotrzymania dokumentu w tym terminie, zastosowanie ma odpowiednio przepis art. 41 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym podatnik będzie mógł zastosować stawkę zero proc. w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres następny po okresie rozliczeniowym, w którym nastąpił wywóz towarów".

Oznacza to, że odnośnie do części eksportu towarów odpowiadającej zaliczce otrzymanej w kwietniu 2017 r. podatnik, o którym mowa, zachowuje prawo do zastosowania stawki zero proc. do 25 sierpnia 2017 r. (jest to termin złożenia deklaracji VAT-7 za lipiec 2017 r., tj. deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy następny po okresie rozliczeniowym, w którym – jak zakładam – nastąpił wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej). Jeżeli w terminie tym podatnik nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, to powinien skorygować deklarację VAT-7 za kwiecień 2017 r. celem wykazania w niej zaliczki opodatkowanej pierwotnie stawką zero proc. jako opodatkowanej stawką krajową (zapewne 23 proc.).

W zależności od charakteru zapłaty

Odnośnie do pozostałej części możliwe są dwa scenariusze.

1. Pierwszy z nich zakłada, że otrzymana w czerwcu 2017 r. zapłata miała charakter zaliczki (tj. została otrzymana przed dokonaniem dostawy towarów). W takim przypadku – zgodnie z art. 41 ust. 9a ustawy o VAT – otrzymaną kwotę podatnik może wykazać ze stawką zero proc. w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2017 r. Zachowuje wtedy prawo do opodatkowania tej części eksportu towarów stawką zero proc. do 31 sierpnia 2017 r. (w tym bowiem dniu upłyną dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zapłatę). Jeżeli w terminie tym podatnik nie otrzyma dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, to powinien skorygować deklarację VAT-7 za czerwiec 2017 r. celem wykazania w niej zaliczki opodatkowanej pierwotnie stawką zero proc. jako opodatkowanej stawką krajową (zapewne 23 proc.).

2. Jeżeli jednak zapłata w tej części została otrzymana po dokonaniu dostawy towarów, to eksportu towarów w pozostałej części podatnik nie powinien wykazywać w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2017 r. (zob. art. 41 ust. 11 w zw. z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT). Powinien go wykazać w deklaracji VAT-7 za lipiec 2017 r. ze stawką zero proc. (jeżeli w terminie do 25 sierpnia 2017 r., tj. w terminie złożenia deklaracji VAT-7 za lipiec 2017 r., podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej) albo ze stawką krajową (w przeciwnym razie).

Autor jest doradcą podatkowym

- W kwietniu 2017 r. podatnik otrzymał częściową wpłatę na poczet dostawy, która będzie stanowić eksport towarów. Podatnik udokumentował wpłatę fakturą zaliczkową ze stawką zero proc. i wykazał ją w deklaracji VAT-7 za kwiecień 2017 r. jako eksport towarów. W czerwcu 2017 r. nabywca odebrał towar, a podatnik otrzymał pozostałą część zapłaty. Dotychczas podatnik nie otrzymał od nabywcy dokumentu celnego (to nabywca organizował bowiem odprawę celną), posiada jedynie dokument CMR. Jak podatnik powinien wykazać tę sprzedaż w deklaracji VAT? – pyta czytelnik.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona