Płatności telefonem: BLIK zwolniony z VAT

Usługi umożliwiające mobilną płatność telefonem są zwolnione z VAT.

Publikacja: 19.07.2018 09:00

Płatności telefonem: BLIK zwolniony z VAT

Foto: Adobe Stock

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę spółki, która umożliwia Polakom płatności smartfonem. Chodziło o to, czy usługa BLIK korzysta ze zwolnienia z VAT.

Czytaj także: Mandat już można zapłacić kartą lub telefonem

Spór miał związek ze zmianą w ustawie o VAT, która weszła w życie 1 lipca 2017 r. Przed tą datą spółka, co potwierdził sam fiskus, nie miała wątpliwości, że usługi świadczone na rzecz banków i agentów rozliczeniowych będących uczestnikami systemu płatności mobilnych BLIK korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 13 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy.

Po 1 lipca 2017 r., gdy art. 43 ust. 13 zniknął z ustawy o VAT, spółka postanowiła się upewnić, czy wciąż ma prawo do zwolnienia. Sama uważała, że po tej dacie świadczona przez nią kompleksowa usługa dalej korzysta z preferencji na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem z VAT zwalnia się usługi depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Innego zdania był jednak fiskus. Po szczegółowej analizie oferowanej usługi, przepisów i orzecznictwa urzędnicy doszli do przekonania, że po zmianie ustawy o VAT spółka nie może już korzystać ze zwolnienia.

Co prawda przyznali, że świadczone przez nią usługi, jakkolwiek związane z usługami finansowymi poprzez obsługę pewnych procesów związanych z transakcjami płatniczymi, same w sobie jednak takimi usługami nie są. Jednocześnie nie skutkują pełnieniem szczególnych i istotnych funkcji przelewu.

Ostatecznie uznał, że sporna usługa powinna być opodatkowana podstawową 23-proc. stawką VAT.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się jednak warszawski WSA, który wytknął fiskusowi anachroniczne podejście do rynku finansowego. W ocenie sądu urzędnicy nie nadążają za zmieniającym się rynkiem, zwłaszcza że na tym polu Polska jest pionierem w innowacyjności.

W sprawie konieczne okazało się sięgnięcie do orzecznictwa unijnego. Co prawda, jak podkreślił WSA, trudno w nim szukać rozwiązań w 100 proc. przystających do przypadku BLIK. Ponadto wynika z niego, że zwolnienia w spornym zakresie należy interpretować ściśle. Jednak wykładnia ta musi być zgodna z celami i zasadą neutralności.

W ocenie WSA dla zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT istotne jest to, żeby system dokonywał transferu środków pieniężnych. I nie ma znaczenia, czy odbywa się on za pomocą weksla, karty płatniczej czy BLIK. Dlatego zwolnienie dla spornej usługi uznał za uprawnione. Jak podkreśliła sędzia WSA Katarzyna Owsiak, fiskus nie uwzględnił jej specyfiki. Poza tym takie innowacyjne narzędzie należy wspierać.

Wyrok nie jest prawomocny.

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę spółki, która umożliwia Polakom płatności smartfonem. Chodziło o to, czy usługa BLIK korzysta ze zwolnienia z VAT.

Czytaj także: Mandat już można zapłacić kartą lub telefonem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona