Opodatkowanie VAT wakacyjnych półkolonii

Organizacja wakacyjnych półkolonii, które spełniają warunki z przepisów o systemie oświaty, jest objęta preferencyjnym rozliczeniem VAT. Ma ono też zastosowanie do usług dodatkowych, np. wyżywienia

Publikacja: 18.07.2018 06:20

Opodatkowanie VAT wakacyjnych półkolonii

Foto: Fotolia.com

- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie pozaszkolnych formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKD 85.51.Z), tj. szkółkę jazdy na rolkach i łyżwach. Nie jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Organizuje odpłatne półkolonie dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich, z zachowaniem wszystkich wymogów stawianych przez przepisy o systemie oświaty oraz podlega nadzorowi kuratora oświaty.

Czytaj także: Dofinansowanie kolonii ze zwolnieniem z PIT

Odbiorcami usług są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Usługi półkolonii nie będą stanowiły usług opieki nad dziećmi do lat trzech. Mają charakter kompleksowy:

- opieka nad dziećmi, nauka jazdy na rolkach, wycieczki plenerowe, zwiedzanie muzeum,

- wyżywienie (trzy posiłki dziennie zakupione od podmiotów zewnętrznych, catering).

Przedsiębiorca nabywa od innych podatników wyżywienie, transport, zakup biletów wstępu, wynajem pomieszczeń. Nabyte usługi są ściśle związane z organizacją półkolonii. Opiekunowie są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia.

Turnusy – bez noclegu – trwają od 5 do 14 dni, a opieka nad uczestnikami trwa w każdym dniu powszednim od godz. 8 do 17. Podstawowym celem wypoczynku dzieci są rekreacja i szkolenie jazdy na rolkach. Zajęcia przewidziane w programie są ściśle związane z usługą organizacji półkolonii. Czy takie usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a w zw. z ust. 17 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.

Czytaj także: PIT: ulga na wakacje dla pracownika i jego dzieci

Zwolnienie z VAT obejmuje usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT).

Uwaga! Zwolnienie to, stosownie do art. 43 ust. 17 ustawy o VAT, nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Nie tylko opieka

Zatem jeżeli świadczone usługi będą stanowiły usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą, i opieka ta sprawowana będzie w formach i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty, to usługi te będą objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT. Przedmiotowe zwolnienie dotyczy zasadniczo usług opieki nad dziećmi i młodzieżą (jako usługi podstawowej) i dostawy towarów oraz świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych.

Dla zastosowania przywileju istotne jest spełnienie zawartych w przepisach warunków. Uregulowania te odsyłają bezpośrednio do przepisów o systemie oświaty.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o PIT, ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, zatem warunkiem jego zastosowania jest to, aby dany podmiot wykonywał usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą w formach i na zasadach określonych w odpowiednich przepisach, tj. w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.

Odniesienie do rozporządzenia

Gdy przedsiębiorca spełnia wymagania przewidziane w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży w zakresie form i zasad tego wypoczynku (>patrz ramka), to świadczone przez niego usługi polegające na organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT.

Zwolnieniem objęta będzie nie tylko usługa opieki nad dziećmi i młodzieżą, ale również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych. W analizowanej sprawie, w ramach usługi podstawowej, tj. opieki nad dziećmi i młodzieżą na organizowanych półkoloniach, świadczone będą różne usługi dodatkowe (wyżywienie, transport, zakup biletów wstępu, wynajem pomieszczeń). Usługi dodatkowe będą ściśle związane z usługą organizacji półkolonii jako usługi niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Ponadto, z pytania nie wynika, aby ich głównym celem było osiągnięcie przez przedsiębiorcę dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Zatem nie wystąpią przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 17 ustawy o VAT, wyłączające zwolnienie od podatku, i także usługi dodatkowe mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lutego 2018 r., 0114- KDIP4.4012.723.2017.1.BS; interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 8 czerwca 2016 r., IBPP1/ 4512-155/16/MG).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

KRYTERIA ZWOLNIENIA WYNIKAJĄ Z PRZEPISÓW O SYSTEMIE OŚWIATY

Kwestie wypoczynku dzieci i młodzieży regulują przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 2198, ze zm.) oraz wydanymi na jej podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. (DzU z 2016 r., poz. 452).

Przez wypoczynek należy tu rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

Organizatorami wypoczynku mogą być osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, organizujące wypoczynek w celu:

- niezarobkowym albo

- zarobkowym, jeżeli organizowany wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej, o której mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.

Organizator wypoczynku zapewnia:

- bezpieczne i higieniczne warunki wypoczynku,

- kadrę wypoczynku,

- dostęp do opieki medycznej,

- program wypoczynku i zajęcia dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności;

- żywienie zgodne z zasadami higieny żywienia.

Organizator wypoczynku jest obowiązany zgłosić kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku zamiar zorganizowania wypoczynku.

- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie pozaszkolnych formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKD 85.51.Z), tj. szkółkę jazdy na rolkach i łyżwach. Nie jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Organizuje odpłatne półkolonie dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich, z zachowaniem wszystkich wymogów stawianych przez przepisy o systemie oświaty oraz podlega nadzorowi kuratora oświaty.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona