Czy spółka może odliczyć cały VAT od samochodu - chłodni

Aby uwzględnić w rozliczeniu 100 proc. podatku z faktur dotyczących niektórych rodzajów pojazdów, należy przeprowadzić badanie techniczne. Zdaniem organów, powinno ono być zrobione przed złożeniem deklaracji.

Publikacja: 13.07.2017 05:00

Czy spółka może odliczyć cały VAT od samochodu - chłodni

Foto: 123RF

- Spółka z o.o. (zarejestrowana jako czynny podatnik VAT) nabyła samochód Citroen Berlingo z paką będącą chłodnią. Samochód ten jest zarejestrowany jako ciężarowy. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia w całości VAT z faktury zakupu oraz do odliczania w całości podatku z faktur dokumentujących zakupy paliwa i inne wydatki eksploatacyjne? Czy spółka musi przeprowadzić jakieś dodatkowe badanie samochodu? Jeżeli tak, czy istnieje możliwość odliczania w całości VAT od wydatków poniesionych przed przeprowadzeniem badania? – pyta czytelnik.

Od 1 kwietnia 2014 r. istnieją dwie grupy pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń. Są to:

1) pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,

2) pozostałe pojazdy samochodowe, które uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Pojazdy należące do drugiej grupy należy, co do zasady, zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego, składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT), co w istocie jest dodatkowym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń od dotyczących ich wydatków.

Do pierwszej z wymienionych grup pojazdów samochodowych należą, między innymi:

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (zob. art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy o VAT),

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zob. art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT).

Samochód, którego dotyczy pytanie, najprawdopodobniej jest jednym z tych dwóch pojazdów. Tak też zakładam na użytek dalszej części odpowiedzi.

Na podstawie zaświadczenia i dowodu rejestracyjnego

W przypadku niektórych takich pojazdów spełnienie wymagań określonych przepisami stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań (zob. art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Dotyczy to, między innymi, wskazanych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a oraz art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT

Najpierw fiskus zajmował korzystne stanowisko...

Kwestią sporną jest czy przeprowadzenie takiego dodatkowego badania technicznego jest warunkiem dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych pojazdów. W przeszłości (tj. na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r.) organy podatkowe wyjaśniały, że tak (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lipca 2012 r., ILPP2/443-447/12-4/MR) i stanowisko to pozostaje moim zdaniem aktualne. Z punktu widzenia możliwości dokonywania pełnych odliczeń nie ma znaczenia kiedy przeprowadzone będzie dodatkowe badanie techniczne. Wniosek ten potwierdzają sądy administracyjne, czego przykładem może być wyrok WSA w Olsztynie z 17 marca 2016 r. (I SA/Ol 54/16).

...ale potem zmienił zdanie

Niestety, obecnie organy podatkowe prezentują w tej kwestii odmienne stanowisko. Tytułem przykładu można wskazać interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 15 czerwca 2015 r. (IBPP2/4512-300/15/WN) czy interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 9 stycznia 2017 r. (1462-IPPP1.4512.1000.2016.1.MP). Jak czytamy w drugim z tych pism: „do momentu uzyskania zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz uzyskania właściwej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć 100 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z samochodami wymienionymi w art. 86a ust. 9 pkt 1–2 ustawy".

W drodze wyjątku – zdaniem organów podatkowych – podatnicy nabywający pojazdy samochodowe mają czas na przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego do momentu złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym został nabyty samochód. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 15 czerwca 2015 r. (IBPP2/4512-300/15/WN): „w tym miejscu należy zaznaczyć, że pomimo, iż przepisy nie regulują terminu przeprowadzenia badania technicznego, niemniej jednak badanie to wpływa na prawo do odliczenia podatku naliczonego, dlatego powinno być ono przeprowadzone do momentu złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym został nabyty samochód (wtedy wykonywane jest to prawo do odliczenia i musi istnieć dokument potwierdzający spełnienie warunków określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy)".

Są dwie możliwości

A zatem – kontynuując założenie, że przedmiotowy samochód należy do pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a lub art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT – odpowiedzi na zadane pytania zależą od przyjęcia jednego z tych stanowisk.

I tak przyjęcie stanowiska prezentowanego przez sądy administracyjne oznaczałoby, że prawo do pełnych odliczeń z faktury zakupu samochodu oraz z faktur dokumentujących dotyczące go wydatki eksploatacyjne przysługuje spółce z o.o. bez dodatkowych warunków.

Natomiast przyjęcie stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe oznaczałoby, że prawo do pełnych odliczeń z faktury zakupu samochodu oraz z faktur dokumentujących dotyczące go wydatki eksploatacyjne przysługuje spółce z o.o. pod warunkiem przeprowadzenia we wskazanym terminie dodatkowego badania technicznego (chyba że dla tego samochodu dodatkowe badanie techniczne przeprowadził jego poprzedni posiadacz).

Autor jest doradcą podatkowym

- Spółka z o.o. (zarejestrowana jako czynny podatnik VAT) nabyła samochód Citroen Berlingo z paką będącą chłodnią. Samochód ten jest zarejestrowany jako ciężarowy. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia w całości VAT z faktury zakupu oraz do odliczania w całości podatku z faktur dokumentujących zakupy paliwa i inne wydatki eksploatacyjne? Czy spółka musi przeprowadzić jakieś dodatkowe badanie samochodu? Jeżeli tak, czy istnieje możliwość odliczania w całości VAT od wydatków poniesionych przed przeprowadzeniem badania? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego