Jaka stawka VAT przy montażu monitoringu

Zdaniem fiskusa, system kamer i innych niezbędnych urządzeń nie może być odłączony od budynku bez uszkodzenia lub istotnej zmiany. Jest zatem trwałym elementem obiektu i zwiększa jego nowoczesność i funkcjonalność jako całości.

Publikacja: 10.07.2017 06:40

Jaka stawka VAT przy montażu monitoringu

Foto: Fotolia.com

Organy podatkowe uznają, że zainstalowanie monitoringu (systemu kamer i innych niezbędnych urządzeń) mieści się w zakresach pojęciowych modernizacji, remontu lub dostawy budynku lub jego części (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).

Modernizacja, remont, konserwacja

Zgodnie z ustawą o VAT niższa stawka podatku, tj. 8 proc. ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym należy natomiast rozumieć obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w ww. klasyfikacji w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Ustawa o VAT przewiduje jednak pewne ograniczenia, tzn. z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wyłącza:

- budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 mkw.,oraz

- lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw.

Szczegóły w rozporządzeniu

W przypadku wątpliwości, czy montaż monitoringu stanowi remont, modernizację, czy może jeszcze inny rodzaj pracy (np. konserwację), należy odwołać się do treści rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Zgodnie z § 3 ust. 1 tego rozporządzenia, stawkę podatku obniża się do wysokości 8 proc. dla robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym bądź robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12. Roboty konserwacyjne, zgodnie z treścią ww. rozporządzenia, to roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont. Montaż monitoringu mieści się zatem w ich zakresie (§ 3 ust. 2).

Treść faktury: razem czy osobno

Co do zasady, dostawa urządzeń niezbędnych do wykonania usługi montażu monitoringu również mieści się w zakresie stosowania stawki 8 proc. VAT bez względu na to czy urządzenia zostaną wymienione na fakturze osobno, czy ich cena zostanie uwzględniona w opłacie za świadczenie usługi montażu. Jednak należy pamiętać, że zasadą w VAT jest odrębne opodatkowanie każdego świadczenia według właściwej dla niego stawki. Jedynie wyjątkowo, dwa lub więcej świadczeń można potraktować jako świadczenie złożone, jeżeli ich oddzielenie miałoby sztuczny charakter, a z ekonomicznego punktu widzenia istnienie tych świadczeń niezależnie od siebie nie miałoby uzasadnienia gospodarczego. Jak podkreślają organy podatkowe, przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma to, co jest przedmiotem sprzedaży: czy podatnik realizuje dostawę towarów, czy świadczy usługę, przy czym określenie owego przedmiotu leży w gestii stron umowy cywilnoprawnej. Z tego względu, jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa montażu monitoringu, to nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkowywać ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie jej elementy.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że nie ma możliwości wykonania systemu monitoringu bez dostarczenia odpowiednich urządzeń i z tego względu dopuszcza się wystawienie faktury obejmującej w jednej pozycji wszystkie świadczenia łącznie, poprzez wskazanie na fakturze nazwy towaru/usługi „wykonanie monitoringu" wraz z wyszczególnieniem niezbędnych urządzeń, które zostaną dostarczone w ramach umowy. Dostawa niezbędnych urządzeń odbywa się zatem w ramach modernizacji budynku. Cena usługi określona na fakturze obejmuje wartość całego świadczenia, w tym koszty zużytych materiałów i robocizny.

Późniejsza konserwacja i obsługa

W sytuacji, gdy usługi konserwacji monitoringu będą robotami konserwacyjnymi w myśl ww. rozporządzenia ministra finansów, dotyczącymi systemu monitoringu stanowiącego część budynku zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, będą podlegały opodatkowaniu obniżoną stawką podatku, tj. 8 proc.

W przypadku natomiast usług polegających na obsłudze monitoringu, takich jak wykonywanie bieżących czynności związanych z korzystaniem z systemu, w tym ustawianiu i konfigurowaniu urządzeń oraz kontrolowaniu prawidłowości funkcjonowania monitoringu, zastosowanie ma stawka VAT w wysokości 23 proc., stosownie do art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko przedstawione w artykule potwierdziła m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 maja 2015 r. (IBPP2/4512-150/15/WN) oraz w interpretacji z 2 września 2016 r. (IBPP2/4512-385/16-1/AZ).

Autorka jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

podstawa prawna: § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (DzU z 2013 r. poz. 1719)

podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Organy podatkowe uznają, że zainstalowanie monitoringu (systemu kamer i innych niezbędnych urządzeń) mieści się w zakresach pojęciowych modernizacji, remontu lub dostawy budynku lub jego części (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).

Modernizacja, remont, konserwacja

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe