Odliczenie VAT z faktury wykonawcy zastępczego

Nie można odliczyć VAT z faktury wykonawcy zastępczego, ale jest on elementem odszkodowania od niesolidnego podwykonawcy.

Aktualizacja: 09.07.2017 17:21 Publikacja: 09.07.2017 16:39

Odliczenie VAT z faktury wykonawcy zastępczego

Foto: Fotolia.com

Rozliczenie VAT to codzienna bolączka większości firm z branży budowlanej. Problemy z momentem opodatkowania czy odwrócone obciążenie to tylko czubek góry lodowej. Potwierdza to kolejna sprawa, w której precedensowy wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nierzetelny kontrahent

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że prowadzi działalność wykonawstwa robót budowlanych i udziela inwestorowi gwarancji. Zleca prace wyspecjalizowanym firmom budowlanym – podwykonawcom. Ci zobowiązani są w okresie gwarancyjnym do naprawy usterek. Jako zabezpieczenie wnoszą kaucję gwarancyjną.

Podatniczka tłumaczyła, że większość podwykonawców przystępuje do usunięcia usterek. Niestety, niektórzy nie reagują. W takim przypadku wykonanie napraw gwarancyjnych powierza się innemu wybranemu wykonawcy. Wówczas wykonawca zastępczy wystawia na jej rzecz jako wykonawcy generalnego fakturę. Ona ma zaś prawo potrącenia z kaucji kwoty za wykonanie zastępcze. Podatniczka zapytała, czy przysługuje jej odliczenie VAT z faktury otrzymanej od wykonawcy zastępczego za naprawę usterek.

Fiskus, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odpowiedziały, że nie. W ich ocenie nie sposób przyjąć, że skarżąca wykonała na rzecz podwykonawcy jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Wykonanie zastępcze ma charakter odszkodowawczy.

Ostatecznie prawa do odliczenia nie potwierdził też NSA. Do problemu podszedł jednak zupełnie inaczej, bo przez pryzmat zasady neutralności. W ocenie NSA przy wąskim podejściu i założeniu, że koszty podatku miałby ponosić generalny wykonawca, mogłoby dojść do jej naruszenia. Ale na problem trzeba spojrzeć z punktu widzenia świadczenia odszkodowawczego.

NSA uznał, że odszkodowanie w spornym przypadku powinno obejmować cały ciężar ekonomiczny, który spoczywał na niesolidnym podwykonawcy.

Straty nie będzie

W konsekwencji niesolidny podwykonawca – jako dłużnik – powinien generalnemu wykonawcy – jako wierzycielowi – zwrócić pełne koszty wykonawstwa zastępczego, tj. ponieść ciężar ekonomiczny wykonanych za niego prac, a także VAT wykazanego przez wykonawcę zastępczego.

– Podatek wynikający z faktury wykonawcy zastępczego z tytułu usługi wykonanej za niesolidnego podwykonawcę na rzecz generalnego wykonawcy nie podlega odliczeniu. Powinien jednak zostać objęty kwotą odszkodowania należnego wykonawcy generalnemu od niesolidnego podwykonawcy – mówił sędzia NSA Janusz Zubrzycki.

W takiej konfiguracji zdaniem sądu kasacyjnego nie ma niebezpieczeństwa naruszenia zasady neutralności, ponieważ VAT to element odszkodowania.

Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 2173/15

OPINIA

Krzysztof J. Musiał partner w kancelarii Funkcja - Podpis pod Im.Naz.: Musiał i Partnerzy

NSA zmierzył się z zagadnieniem, które jest popularne w robotach budowlanych. Przyjął koncepcję, że środki zatrzymane jako kaucja gwarancyjna są częścią kwoty wynikającą z faktur dających w całości prawo do odliczenia, tj. zostały już odliczone. Wykonawca zastępczy wykonuje prace bezpośrednio związane z projektem na rzecz głównego wykonawcy, który dokonuje płatności przekazem, zwalniając się z obowiązku zwrotu kaucji przez zapłatę wykonawcy zastępczemu. Efektem tego byłoby, że w księgach znajdowałyby się faktury dające prawo do odliczenia zarówno za wykonane właściwie, jak i niewłaściwie usługi budowlane. Sąd, chcąc tego uniknąć, wskazał, że usługi wykonawcy zastępczego nie dają prawa do odliczenia. Jest to jedno z możliwych rozwiązań, ale praktycznie trudne do zastosowania. Samo orzeczenie raczej wywoła dyskusje, niż rozwiąże problem.

Rozliczenie VAT to codzienna bolączka większości firm z branży budowlanej. Problemy z momentem opodatkowania czy odwrócone obciążenie to tylko czubek góry lodowej. Potwierdza to kolejna sprawa, w której precedensowy wyrok wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Nierzetelny kontrahent

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara