VAT: miejsce świadczenia usług spedycyjnych

Spedytor zachowuje swoją funkcję, nawet gdy dla niektórych odbiorców wykonuje także przewóz towarów. Transport jest wtedy elementem składowym podstawy opodatkowania usługi spedycji.

Publikacja: 20.06.2018 20:00

VAT: miejsce świadczenia usług spedycyjnych

Foto: Fotolia.com

Spółka w prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz krajowych i zagranicznych firm m.in. usługi z zakresu spedycji, które obejmują następujące czynności wykonywane na rzecz usługobiorców:

- odbiór towarów przywożonych do Polski z innych krajów bądź przewożonych z innego miejsca w Polsce,

- sprawdzenie dokładnych wymiarów towaru,

- składowanie (magazynowanie) towarów w magazynie spółki,

- przepakowywanie towarów,

- sprawdzenie gotowości towaru do załadunku na środek transportu,

- monitorowanie przebiegu transportu na trasie przemieszczania ładunku,

- przewożenie towarów do odbiorców, w tym do: państw na terenie UE, państw spoza UE, do innych lokalizacji w Polsce,

- sprawdzenie, czy po odbyciu przemieszczania towaru nastąpił rozładunek i czy wszystkie strony mają komplet dokumentacji.

W zależności od indywidualnych ustaleń z kontrahentem, spółka sama organizuje transport towarów, bądź transport organizowany jest przez podmiot trzeci, na podstawie stosunku łączącego go z kontrahentem spółki (w tym przypadku spółki nie łączy z tym podmiotem żadna umowa).

Czy miejsce świadczenia tych usług spedycyjnych powinno być ustalane w każdym przypadku na podstawie art. 28b ustawy VAT, tzn. miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (jeżeli usługi są świadczone dla tego miejsca)? – pyta czytelnik.

W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca ich świadczenia. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Spółka świadczy usługi na rzecz firm krajowych i zagranicznych, a zatem na rzecz podatników w rozumieniu przepisów o miejscu świadczenia usług. Podatnikami są w  akim przypadku podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT (zob. art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Obowiązuje ogólna zasada

W przypadku świadczenia przez spółkę usług spedycji na rzecz usługobiorcy będącego podatnikiem (w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT), miejsce świadczenia tych usług należy ustalić kierując się zasadą wyrażoną w art. 28b ustawy o VAT. Do takich usług nie ma zastosowania żadna z regulacji szczególnych określających odmiennie miejsce ich opodatkowania, w szczególności art. 28f ust. 1a ustawy o VAT, dotyczący niektórych usług transportu towarów oświadczonych na rzecz podatników.

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Jednak w przypadku gdy:

? usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 3 ustawy o VAT).

? podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (zob. art. 28b ust. 3 ustawy o VAT).

Gdzie jest siedziba odbiorcy

Podsumowując, miejsce świadczenia usług spedycji na rzecz podatnika ustala się zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (por. interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 kwietnia 2018 r., 0112-KDIL1-3.4012.99.2018.1.AW i z 18 kwietnia 2017 r., 0461-ITPP2.4512.187.2017.1. AW). Oznacza to, że zazwyczaj miejscem ich opodatkowania jest kraj, w którym znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, ewentualnie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, jeżeli usługi te są świadczone dla tego miejsca.

Przykład

Załóżmy, że spółka świadczy usługi spedycji na rzecz:

- firmy polskiej z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce - miejscem opodatkowania tych usług jest Polska,

- firmy szwajcarskiej z siedzibą działalności gospodarczej w Szwajcarii – miejscem opodatkowania tych usług jest Szwajcaria,

- firmy czeskiej z siedzibą działalności gospodarczej w Czechach oraz stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce, w sytuacji gdy usługa jest świadczona dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – miejscem opodatkowania tych usług jest Polska, a gdy nie – miejscem ich opodatkowania są Czechy.

Autor jest doradcą podatkowym

Spedycja to kategoria szersza niż transport

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem (art. 794 § 1 kodeksu cywilnego; k.c.).

Ponadto spedytor jest m.in.:

? obowiązany do podejmowania czynności potrzebnych do uzyskania zwrotu nienależnie pobranych sum z tytułu przewoźnego, cła i innych należności związanych z przewozem przesyłki (zob. art. 797 k.c.)

? obowiązany do podjęcia czynności potrzebnych do zabezpieczenia praw dającego zlecenie lub osoby przez niego wskazanej względem przewoźnika albo innego spedytora (zob. art. 798 k.c.)

? odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie ponosi winy w wyborze (zob. art. 799 k.c.)

Spedytor może sam dokonać przewozu. Ma w tym przypadku jednocześnie prawa i obowiązki przewoźnika (art. 800 k.c.).

Pod pojęciem spedycji mieści się znacznie szerszy zakres czynności niż pod pojęciem transportu. W zakres usługi spedycji wchodzi bowiem cały zestaw czynności, wykonywanych przez spedytora bezpośrednio lub pośrednio, które doprowadzić mają do przewozu towaru w miejsce określone przez zlecającego usługę. Usługa ta ma charakter kompleksowy i obejmuje swoim zakresem czynności związane z przewozem towaru (m.in.: załadunek, formowanie przesyłki, przewóz itp.), jak i czynności formalne, umożliwiające dokonanie przewozu (m.in.: wypełnianie stosownej dokumentacji, ubezpieczenia, opłaty itp.). Nie oznacza to jednak, że spedytor musi sam wykonać wszystkie te czynności (por. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 lutego 2015 r., ITPP2/443-1574/14/EK). Natomiast transport to z reguły umowa o przewóz.

Realizując opisane w pytaniu czynności spółka nie świadczy usługi transportu towarów, lecz usługę spedycji. Nie zmienia tego okoliczność, że spółka w przypadku niektórych usług transportowych dokonuje przewozu towarów, gdyż w tym przypadku transport towarów stanowi jeden z elementów składowych podstawy opodatkowania usługi spedycji.

Spółka w prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz krajowych i zagranicznych firm m.in. usługi z zakresu spedycji, które obejmują następujące czynności wykonywane na rzecz usługobiorców:

- odbiór towarów przywożonych do Polski z innych krajów bądź przewożonych z innego miejsca w Polsce,

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe