Stawka VAT przy sprzedaży apartamentów - wyrok NSA

Sprzedaż apartamentów jako lokali użytkowych podlega opodatkowaniu 23-proc. stawką, nawet gdy ich charakter jest mieszkalny.

Publikacja: 13.06.2017 18:26

Stawka VAT przy sprzedaży apartamentów - wyrok NSA

Foto: 123RF

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora budowlanego, któremu fiskus odmówił preferencyjnej stawki VAT na sprzedaż apartamentów. Uznał, że sam mieszkalny charakter lokali nie przesądza o korzystniejszym sposobie opodatkowania.

Apartamenty nad morzem

Kanwą sporu była interpretacja. Szczecińska spółka wyjaśniła we wniosku, że inwestuje w budowę zespołu budynków usługowych o funkcji turystycznej i handlowej. Zgodnie z decyzją zatwierdzającą projekt i udzielającą pozwolenia na budowę zespół budynków został zaliczony do XIV kategorii obiektów budowlanych, tj. budynków zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, takich jak: hotele, motele, pensjonaty itd. Miało to związek z faktem, że dla terenu, na którym znajduje się inwestycja, miejscowy plan przewiduje zabudowę pensjonatową, dopuszcza też hotelową.

Spółka wyjaśniła, że w konsekwencji inwestycja została przez nią sklasyfikowana do działu XII Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) jako budynki niemieszkalne. Podkreślała, że apartamenty będą samodzielnymi lokalami z odrębnymi księgami. Co prawda w zaświadczeniach wydawanych przez starostę będą określane jako lokale użytkowe, jednak pod względem technicznym spełnią warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt. Część nabywców będzie w nich mieszkać na stałe, inni wykorzystają je na własny pobyt rekreacyjny. Niektórzy zamierzają je wynajmować.

Spółka uważała, że do sprzedaży apartamentów może stosować 8 proc. stawkę VAT przewidzianą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zaznaczyła, że powierzchnia użytkowa lokali nie będzie przekraczać 150 mkw., a ustawa o VAT nie definiuje pojęcia lokalu mieszkalnego. O stosowaniu preferencji powinien decydować charakter obiektu.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie, skoro starosta w wydanych zaświadczeniach określił apartamenty jako lokale użytkowe, to nie spełniają one warunków uznania ich za mieszkalne. W konsekwencji sprzedaż apartamentów podlega 23-proc. stawce VAT.

Spółka nie zgadzała się z taką wykładnią. Zaskarżyła ją, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił jej skargę. Przypomniał, że obniżone stawki podatku są wyjątkiem. Sąd nie zgodził się ze skarżącą, że dla oceny, czy dany apartament jest mieszkalny, wystarczy, że jako lokal użytkowy – co jest stwierdzone dokumentem urzędowym oraz aktem notarialnym – spełnia warunki techniczne lokalu mieszkalnego. Sąd podkreślił, że wysokość stawki VAT determinuje charakter lokalu w momencie jego sprzedaży, a nie późniejszy sposób jego wykorzystania przez nabywcę.

Podobnego zdania był NSA. Nie przekonały go argumenty spółki, że charakter inwestycji był zdeterminowany m.in. fiskalną polityką gminy. Ta bowiem woli przeznaczać grunty pod zabudowę o charakterze hotelowym, turystycznym, ponieważ może stosować wyższą stawkę daniny od nieruchomości.

Ważny jest cel

Jak zauważył NSA, z wniosku skarżącej jasno wynika, że chodzi o lokale użytkowe. Potwierdza to zaświadczenie starosty. Spółka zwraca uwagę jedynie na ich mieszkalny charakter. Sąd podkreślił różnicę między lokalem mieszkalnym, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie dachu nad głową, a takim, który ów cel może w pewnym zakresie realizować, choć nie jest do tego przeznaczony. NSA zwrócił też uwagę na cel wprowadzenia preferencji.

Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Halina Adamczewska-Wasilewicz, wprowadzenie obniżonej stawki miało rozwiązać określony problem społeczny, tj. zwiększać dostępność własnych mieszkań. Celem tym nie było obniżanie kosztów budowy obiektów turystycznych, rekreacyjnych, których podstawowym zadaniem jest zaspokajanie innych niż mieszkaniowe potrzeb konsumentów.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1671/15

8 proc.  wynosi stawka podatku m.in. dla mieszkań objętych społecznym programem mieszkaniowym

150 mkw.  sprzedaż mieszkań do takiej powierzchni użytkowej może być objęta preferencją podatkową

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora budowlanego, któremu fiskus odmówił preferencyjnej stawki VAT na sprzedaż apartamentów. Uznał, że sam mieszkalny charakter lokali nie przesądza o korzystniejszym sposobie opodatkowania.

Apartamenty nad morzem

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego