WNT a VAT: Sprzedawca skorzysta z preferencji, jeśli nabywca wywiezie towar z Polski

Sprzedaż na rzecz kontrahenta unijnego, w związku z którą wywóz poprzedzony jest magazynowaniem towarów na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu oraz fakturowaniu dla celów VAT jako sprzedaż krajowa, nieobjęta stawką VAT w wysokości zero proc. przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Publikacja: 12.06.2017 06:50

WNT a VAT: Sprzedawca skorzysta z preferencji, jeśli nabywca wywiezie towar z Polski

Foto: www.sxc.hu

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 16 lutego 2017 r. (0461-ITPP3.4512.878.2016.2.MZ).

Z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpiła spółka zajmująca się projektowaniem, produkcją oraz serwisem części zamiennych do systemów olejowych, paliwowych, wodnych, gazowych, a także wysokociśnieniowych układów hydrauliki i sterowania dla przemysłu. W ramach swojej działalności wnioskodawca dokonuje m.in. dostaw towarów na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.

Dostawy realizowane na rzecz kontrahentów unijnych spełniają wymagania opisane w ustawie o VAT, umożliwiające ich kwalifikację jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Z tytułu tych dostaw spółka, identyfikując się nadanym jej numerem VAT-UE, wystawia na kontrahentów faktury VAT ze stawką zero proc. Dostawy te, dla celów rozliczeń VAT w Polsce, wykazywane są przez wnioskodawcę ze stawką zero proc. w sytuacji, w której spółka dysponuje specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku oraz dokumentami przewozowymi, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Transport towarów organizowany jest przez kontrahentów, którzy po nabyciu odbierają zakupione towary z magazynu spółki. Wnioskodawca wskazał jednak, że w ramach prowadzonej przez niego działalności mogą wystąpić sytuacje, w których będzie on zawierał z kontrahentami unijnymi odrębne porozumienia o nazwie „Transfer of Title". Na ich podstawie własność towaru przejdzie na kontrahenta na terytorium Polski, jeszcze przed odbiorem towaru z magazynu spółki. Na mocy tych porozumień towar będący własnością kontrahenta będzie oczekiwał na transport w magazynie spółki. Wnioskodawca, na moment zawarcia porozumienia, nie będzie natomiast dysponował informacją na temat ostatecznej daty odbioru towaru przez kontrahenta.

Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy postąpi prawidłowo kwalifikując transakcje, co do których przeniesienie własności nastąpiło na podstawie dokumentu „Transfer of Title" na terenie jego magazynu, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w miesiącu podpisania dokumentu „Transfer of Title", a co za tym idzie nie rozpoznając tych transakcji w miesiącu podpisania tego dokumentu jako dostawy krajowej, do której zastosowanie powinna znaleźć 23-proc. stawka VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, omawiane dostawy towarów należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów już w momencie przeniesienia na kontrahenta prawa własności towarów, do którego dochodzi w magazynie spółki. Wnioskodawca uznał, że będzie postępował prawidłowo, kwalifikując transakcje, w przypadku których przeniesienie własności nastąpiło na podstawie dokumentu „Transfer of Title" na terenie jego magazynu, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w miesiącu podpisania dokumentu „Transfer of Title", a co za tym idzie nie rozpoznając tych transakcji w miesiącu podpisania tego dokumentu jako dostaw krajowych, do których zastosowanie powinna znaleźć stawka podstawowa.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Uznał bowiem, że w momencie sprzedaży, której nie będzie towarzyszyło przemieszczenie towarów poza terytorium kraju do innego państwa członkowskiego, taka sprzedaż powinna być uznana za transakcję krajową i opodatkowana stawką VAT właściwą dla dostawy krajowej. Dopiero gdy nabywca rzeczywiście wywiezie towary poza terytorium kraju, a spółka będzie dysponować dokumentami potwierdzającymi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, uprawniającymi do zastosowania stawki podatku w wysokości zero proc., zaistnieją przesłanki dające spółce prawo do uwzględnienia dostawy ze stawką zero proc. oraz zrobienia stosownej korekty deklaracji podatkowej, w której przedmiotową sprzedaż wykazano jako dostawę krajową.

Komentarz eksperta

Łukasz Groń, starszy konsultant w Zespole Podatków Korporacyjnych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Opodatkowanie sprzedaży na rzecz kontrahentów unijnych, w przypadku, gdy towar nie jest wywieziony z terytorium kraju bezpośrednio po zawarciu stosownej transakcji, ale jest składowany w magazynie dostawcy, nie zostało wprost uregulowane w obowiązujących regulacjach ustawy o VAT.

Uzasadnione wątpliwości podatników budzi w szczególności kwestia braku określenia przez ustawodawcę terminu, w którym należy wywieźć towar w celu uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Artykuł 42 ustawy o VAT przewiduje jedynie ograniczenia dotyczące uprawnienia do skorzystania z preferencyjnej stawki VAT w wysokości zero proc. związane z kwestią odpowiedniego (terminowego) udokumentowania wywozu.

W omawianej interpretacji organ podatkowy wskazał jednak, że uznanie sprzedaży za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest uzależnione od zaistnienia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wykonaniem czynności opodatkowanej (sprzedażą) oraz wywozem towarów z terytorium kraju na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W ocenie organu, związek ten nie wystąpi w sytuacji, gdy kontrahenci postanowią, że w niesprecyzowanym okresie pomiędzy sprzedażą oraz wywozem dojdzie do magazynowania towaru w magazynie dostawcy.

Jeśli zatem polski podatnik w ramach transakcji sprzedaży na rzecz kontrahenta unijnego, zawiera z nim porozumienie w zakresie magazynowania towarów na terytorium Polski w okresie poprzedzającym wywóz, to taką sprzedaż na moment przejścia prawa do dysponowania towarami w magazynie dostawcy należy uznać za dostawę krajową. Tym samym, w momencie sprzedaży nie będzie możliwe zastosowanie stawki VAT zero proc. dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z czym dostawca powinien wystawić na rzecz kontrahenta fakturę ze stawką krajową.

Po zakończeniu okresu magazynowania, polski podatnik dysponujący odpowiednią dokumentacją potwierdzającą wywóz towarów z Polski na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, będzie miał prawo do skorygowania faktury oraz deklaracji VAT za okres, w którym wykazana została transakcja krajowa. Omawiana transakcja powinna natomiast zostać udokumentowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, fakturą ze stawką VAT zero proc. oraz wykazana w deklaracji VAT i informacji podsumowującej za okres, w którym doszło do wywozu towarów z terytorium kraju.

Podejście zaprezentowane przez organ podatkowy znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 23 września 2016 r. (IBPP2/4512-433/16-2/ICz). Przedstawiony sposób rozliczeń może jednak ograniczać płynność finansową polskich podatników lub wiązać się z koniecznością dostosowania warunków współpracy z kontrahentami unijnymi. Opodatkowanie dostawy na rzecz podmiotu z innego kraju Unii Europejskiej stawką VAT 23 proc. oraz wystawienie faktury z polskim VAT może bowiem być kwestionowane przez kontrahentów unijnych jako niezgodne z ustaleniami biznesowymi. Powoduje bowiem wzrost ceny brutto towarów oraz konieczność wypełnienia formalności związanych z ewentualnym odliczeniem VAT w Polsce i późniejszą korektą rozliczeń, dokonywaną na moment wywozu. Alternatywnie, w celu zniwelowania ryzyka utraty kontrahenta, podatnik może podjąć decyzję o przeniesieniu na siebie ciężaru uregulowania kwoty VAT w okresie od chwili sprzedaży do momentu korekty rozliczeń związanej z wywozem.

Podatnicy realizujący dostawy unijne poprzedzane magazynowaniem na terytorium Polski towarów będących własnością kontrahenta, powinni więc rozważyć odpowiednie ustrukturyzowanie warunków współpracy. Dzięki temu unikną negatywnych konsekwencji związanych z wykładnią regulacji ustawy o VAT przyjętą przez organy podatkowe.

W przeciwnym razie udokumentowanie sprzedaży – rozumianej jako przejście prawa do dysponowania towarami jak właściciel, do którego dochodzi w magazynie dostawcy – fakturą ze stawką VAT zero proc. przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, może wiązać się z ryzykiem nałożenia sankcji w VAT. Sankcja może zostać nałożona z tytułu zaniżenia zobowiązania podatkowego na moment sprzedaży (art. 112b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Dodatkowo, tak udokumentowana sprzedaż może pociągnąć za sobą odpowiedzialność karną skarbową pracowników odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe, z tytułu wadliwego wystawienia faktury (art. 62 § 1 kodeksu karnego skarbowego).

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 16 lutego 2017 r. (0461-ITPP3.4512.878.2016.2.MZ).

Z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego wystąpiła spółka zajmująca się projektowaniem, produkcją oraz serwisem części zamiennych do systemów olejowych, paliwowych, wodnych, gazowych, a także wysokociśnieniowych układów hydrauliki i sterowania dla przemysłu. W ramach swojej działalności wnioskodawca dokonuje m.in. dostaw towarów na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe