Kiedy zbycie składników majątkowych jest wyłączone z VAT

Dany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, gdy jest wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo oraz może funkcjonować samodzielnie.

Publikacja: 30.05.2016 09:12

Kiedy zbycie składników majątkowych jest wyłączone z VAT

Foto: www.sxc.hu

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2016 r. (ITPP2/4512-106/16/AJ).

Wnioskodawca – spółka będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i wynajmu nieruchomości oraz zarządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi, w tym prawami ochronnymi do znaków towarowych, planuje przenieść działalność do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w drodze aportu lub przy wykorzystaniu instytucji datio in solutum.

Spółka powzięła wątpliwość, czy zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia tej działalności jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT oraz czy takie przeniesienie będzie wyłączone spod przepisów ustawy o VAT.

Przeniesieniu będą podlegać wszystkie związane z działalnością składniki materialne i niematerialne, a także zobowiązania, w szczególności nieruchomości, pozostałe środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, kontrakty, należności i zobowiązania handlowe. Ponadto, wraz z przeniesieniem ww. składników do innego podmiotu przejdą również pracownicy spółki. Wnioskodawca wskazał, że przenoszone składniki majątkowe będą funkcjonować jak samodzielne przedsiębiorstwo oraz że po przeniesieniu działalności spółka nie będzie już wykonywać zadań składających się na zakres przenoszonej działalności.

Wnioskodawca uważał, że przenoszony zespół składników niematerialnych i materialnych będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o VAT i zgodnie z tym artykułem przepisy ustawy o VAT nie będą miały zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od uzasadnienia.

Komentarz eksperta

Stefan Majerowski, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole doradztwa regulacyjnego

Każdy przypadek zbycia składników materialnych i niematerialnych należy rozpatrywać indywidualnie. Kilkuletnia praktyka podatkowa w tym względzie potwierdza, że różnorodność życia gospodarczego zmusza podatników do wnikliwej analizy co podlega transakcji zbycia, tak aby ograniczyć lub – w przypadku uzyskania interpretacji indywidualnej – wyeliminować ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe kwalifikacji podatkowej transakcji. Gdy zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część wówczas, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, taka transakcja jest wyłączona spod przepisów tej ustawy. W przeciwnym razie, dochodzi do zbycia poszczególnych składników, które podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 5 ustawy o VAT.

Odpowiedzi na wątpliwości, czy dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, należy szukać, rozważając m.in. cztery podstawowe przesłanki pozwalające uznać, że dany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, czyli:

- wyodrębnienie funkcjonalne,

- wyodrębnienie organizacyjne,

- wyodrębnienie finansowe,

- możliwość funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych i sądów w zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego, dla uznania danego zespołu składników za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, a nie jako zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu.

W doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być przeprowadzone na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. W przypadku przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp.

W doktrynie, przyjmuje się także, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać całkowitej samodzielności finansowej. W szczególności wyodrębnienie finansowe może, ale nie musi oznaczać konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z kolei jako kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Innymi słowy, oznacza to, że przedsiębiorstwo lub jego część przejęta przez inny podmiot może w dalszym ciągu w taki sam sposób prowadzić działalność wykonywaną przed przejęciem, w zasadzie bez konieczności angażowania dodatkowych składników majątkowych innego przedsiębiorstwa, a zatem przejęte składniki majątku są wystarczającym zapleczem do samodzielnego funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.

Podsumowując, jeżeli zbywany zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, będzie wyodrębniony funkcjonalnie, organizacyjne oraz finansowo i będzie mógł funkcjonować jako odrębne przedsiębiorstwo, to wówczas, w zależności od indywidualnej sytuacji, będzie on zapewne stanowić przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Niemniej, jak zostało to już podkreślone, biorąc pod uwagę różnorodność życia gospodarczego, należy każdy przypadek poddać wnikliwej analizie, tak, aby uniknąć negatywnych konsekwencji zakwestionowania przez organy podatkowe zbycia składników majątkowych i niemajątkowych jako transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Współautorem komentarza jest Marcela Mrowiec, konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2016 r. (ITPP2/4512-106/16/AJ).

Wnioskodawca – spółka będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i wynajmu nieruchomości oraz zarządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi, w tym prawami ochronnymi do znaków towarowych, planuje przenieść działalność do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w drodze aportu lub przy wykorzystaniu instytucji datio in solutum.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona