Odliczenia VAT na podstawie prognozy zużycia energii

Jeżeli dokument od dostawcy prądu lub gazu zawiera wszystkie elementy formalne faktury, to może być podstawą do odliczenia wykazanego w nim podatku. Nawet gdy odnosi się do poboru szacowanego w danym okresie.

Publikacja: 23.05.2016 02:00

Odliczenia VAT na podstawie prognozy zużycia energii

Foto: 123RF

W obrocie gospodarczym funkcjonuje wiele modeli rozliczeń dostawy gazu i energii elektrycznej. Kupujący dostają różnego rodzaju dokumenty dotyczące rozliczeń ww. towarów, w związku z czym często mają problem z określeniem, kiedy w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Za postać energii uznaje się m.in. energię elektryczną oraz gaz ziemny. W konsekwencji obrót nimi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw i dystrybucji energii elektrycznej oraz gazu powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności. Dodatkowo prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on fakturę.

Kiedy pojawiają się wątpliwości

Te z pozoru proste reguły stają się problematyczne, gdy podatnik zaczyna otrzymywać zamiast tradycyjnych faktur faktury rozliczeniowe, faktury szacunkowe (prognostyczne) czy faktury pro forma. W takim przypadku pojawia się pytanie, czy dokumenty te uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego.

Fakturą dokumentuje się m.in. dostawy towaru, a jej wystawienie jest konieczne, gdy do transakcji dochodzi pomiędzy podatnikami VAT. Dostawca energii obowiązany jest więc do wystawienia faktury przy sprzedaży na rzecz podatnika.

Przykład

Spółka ABC wynajmuje lokale użytkowe w należącej do niej galerii handlowej. W celu ogrzania pomieszczeń nabywa gaz ziemny. Spółka otrzymała w marcu od dostawcy gazu fakturę rozliczeniową i szacunkową. Na fakturze rozliczeniowej wskazano rzeczywiste zużycie gazu za styczeń i luty, natomiast na fakturze szacunkowej wskazano prognozowane zużycie gazu na kolejne miesiące, tj. marzec i kwiecień. Czy otrzymanie tego rodzaju dokumentów uprawnia spółkę do odliczenia podatku naliczonego?

Niezbędne dane

Prawo do odliczenia podatku naliczonego zależy od spełnienia dwóch warunków. Musi powstać obowiązek podatkowy oraz podatnik powinien posiadać fakturę dokumentującą tę sprzedaż. Istotne jest więc, czy dokumenty nazwane jako faktury rozliczeniowe czy faktury szacunkowe spełniają warunki do ich uznania za faktury w rozumieniu ustawy o VAT.

Konieczne elementy faktury wymienione zostały w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT i są nimi m.in. data wystawienia faktury, określenie nabywcy i dostawcy, wskazanie nazwy towarów, ich wartości oraz stawki podatku. Jeżeli więc wystawiony przez dostawcę dokument zawiera wszystkie elementy formalne faktury i wystawiony został w celu udokumentowania czynności, dla których wymaga się wystawienia faktury, to na gruncie ustawy o VAT jest fakturą. Uznanie danego dokumentu za fakturę jest niezależne od tego, czy dokumentuje on rzeczywiste zużycie energii, czy odnosi się do zużycia prognozowanego.

Stanowisko, że faktura szacunkowa (prognostyczna) może stanowić fakturę w rozumieniu ustawy o VAT (uprawniającą do odliczenia podatku), potwierdzają organy podatkowe, m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 28 kwietnia 2014 r. (ITPP2/ 443-154/14/EK).

Dwie sytuacje

Często się zdarza (podobnie jak w przedstawionym przykładzie), że podatnicy otrzymują jednocześnie zarówno fakturę rozliczeniową, jak i szacunkową. Faktura szacunkowa wystawiana jest na nadchodzący okres rozliczeniowy, na podstawie szacunkowego zużycia (najczęściej w oparciu o zużycie wykazane w analogicznym okresie rok wcześniej). Po upływie tego okresu wystawiana jest faktura rozliczeniowa dokumentująca rzeczywiste zużycie (w wyniku czego powstaje nadpłata albo niedopłata). Oba dokumenty nie mogą jednocześnie stanowić faktur, gdyż odnoszą się do sprzedaży dotyczącej tego samego okresu rozliczeniowego. Ustawa o VAT nie dopuszcza natomiast, aby w obrocie funkcjonowały dwie faktury (o różnych wartościach) dokumentujące tę samą sprzedaż. W tym przypadku mogą mieć miejsce dwie sytuacje:

1.

Faktura szacunkowa może nie stanowić faktury w rozumieniu ustawy o VAT (ponieważ nie zawiera wszystkich elementów wymaganych dla faktury albo została określona jako pro forma). W takim przypadku dokumentem uprawniającym do odliczenia podatku naliczonego będzie dopiero faktura rozliczeniowa dokumentująca rzeczywiste zużycie.

2.

Faktura szacunkowa (z uwagi na to, że zawiera wszystkie elementy faktury) stanowi fakturę i tym samym uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Jednak wtedy otrzymana później faktura rozliczeniowa będzie fakturą korygującą (co powinno zostać wyraźnie na niej fakturze wskazane).

Co należy ustalić

W kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia energii elektrycznej i gazu najistotniejsze jest ustalenie, czy otrzymany dokument jest fakturą. W takim przypadku nie jest natomiast konieczne badanie przez nabywcę, czy w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli przed upływem terminu płatności zostanie wystawiona faktura, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia. Otrzymanie faktury oznacza, że powstał już obowiązek podatkowy. Jeżeli faktura zostanie wystawiona po upływie terminu płatności, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności. Także w tym przypadku faktura zostanie otrzymana po powstaniu obowiązku podatkowego. W każdej sytuacji otrzymanie przez nabywcę faktury oznacza, że w stosunku do tej sprzedaży powstał już obowiązek podatkowy.

Autor jest konsultantem podatkowym w ECDDP sp. z o.o.

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

W obrocie gospodarczym funkcjonuje wiele modeli rozliczeń dostawy gazu i energii elektrycznej. Kupujący dostają różnego rodzaju dokumenty dotyczące rozliczeń ww. towarów, w związku z czym często mają problem z określeniem, kiedy w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Co mówią przepisy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego