Jak liczyć odsetki od zaległości w VAT po nowemu

Nowa karna stawka odsetek może być stosowana tylko do zaległości powstałych od 1 stycznia 2016 roku. Przyjęcie odmiennej interpretacji naruszałoby zasadę, że prawo nie działa wstecz.

Publikacja: 23.05.2016 02:00

Jak liczyć odsetki od zaległości w VAT po nowemu

Foto: 123RF

Obowiązująca od początku 2016 roku nowelizacja ordynacji podatkowej zmieniła zasady, na jakich obliczane są obecnie odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Skutkiem tych zmian jest to, że dziś stosujemy aż cztery różne stawki odsetek: 50 proc., 75 proc., 100 proc. i 150 proc. stawki podstawowej. A ta – o czym warto pamiętać – ustalana jest jako 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, określanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. (art. 56 ordynacji podatkowej). Obecnie podstawowa stawka odsetek wynosi 8 proc., a zatem stawki obniżone to odpowiednio 4 proc. i 6 proc., natomiast stawka podwyższona to 12 proc.

Ważna korekta i zapłata długu

Z nowych przepisów wynika, że obniżona do 50 proc. stawka odsetek za zwłokę ma zastosowanie do, po pierwsze, odsetek powstałych od 1 stycznia 2016 roku, w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty. Po drugie, do zobowiązań podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 roku, ale tylko w przypadku złożenia korekty deklaracji do końca czerwca 2016 roku i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty. Na wskazaną w tym miejscu datę należy zwrócić szczególną uwagę. Termin ten upływa bowiem już wkrótce.

Z kolei obniżona do 75 proc. stawka odsetek stosowana przed nowelizacją do skutecznych korekt deklaracji będzie mogła być zastosowana do zobowiązań podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 roku w tych przypadkach, gdy nie jest możliwe zastosowanie stawki obniżonej do 50 proc. W praktyce zatem, jeżeli podatnik nie zastosuje stawki 50 proc. do końca czerwca 2016 roku, to nadal będzie uprawniony do zastosowania stawki 75 proc. Musi jednak spełnić warunek w postaci zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty. Przy zastosowaniu tej stawki nie jest już wymagane sporządzenie uzasadnienia korekty. Taki obowiązek istniał do 31 grudnia 2015 roku, ale został wyłączony przez przepisy przejściowe nowelizacji (zob. art. 19 ust. 2 nowelizacji).

Daniny pod szczególnym nadzorem

Stawka podstawowa (100 proc. stawki odsetek) znajdzie zastosowanie do odsetek powstałych od 1 stycznia 2016 roku we wszystkich niewymienionych powyżej przypadkach, z wyjątkiem VAT i akcyzy. Tym samym w podatkach innych niż VAT i akcyza podstawowa stawka odsetek będzie miała zastosowanie również w przypadku złożenia korekty deklaracji po upływie terminu sześciu miesięcy od upływu terminu złożenia deklaracji, w przypadku nieuregulowania zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, a także zaległości podatkowych ujawnionych w toku kontroli dotyczącej wszystkich podatków z wyjątkiem VAT i akcyzy.

Dodatkowa karna stawka wynosząca 150 proc. stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych dotyczy zaległości z tytułu VAT i akcyzy powstałych wskutek zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku ujawnionych w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego.

Podatnik się przyzna – kara go nie ominie

Nowa karna stawka odsetek za zwłokę stosowana jest wyłącznie do należności z tytułu VAT i akcyzy, co jednak istotne, nie tylko w przypadku, gdy odsetki płacone są na skutek bezpośredniego działania przedstawicieli fiskusa (np. w skutek wydanej decyzji), ale także wtedy, gdy konieczność ich zapłaty wynika z korekty rozliczenia dokonanej przez podatnika. W tym ostatnim przypadku dotyczy to sytuacji, gdy korekta deklaracji nastąpi po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej lub w wyniku czynności sprawdzających, jeżeli kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25 proc. kwoty należnej i jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia (obecnie 9250 zł).

Warto też pamiętać, że mimo iż w wyniku nowelizacji zniesiony został obowiązek załączania do takiej korekty uzasadnienia jej sporządzenia, to jednak urzędnicy są nadal uprawnieni do wezwania podatnika do złożenia wyjaśnień, gdy będą mieć wątpliwości co do złożonej deklaracji.

Kłopot ze stosowaniem nowych przepisów polega jednak nie tylko na tym, że karane jest także dobrowolne korygowanie rozliczeń, ale na tym, że dziś nie bardzo wiemy, do których należności podatkowych odsetki te powinny być zastosowane. Przede wszystkim brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy karna stawka może być stosowana do korekty rozliczeń za okresy przypadające przed 1 stycznia 2016 roku. Przepisy przejściowe nie pozwalają w sposób jednoznaczny określić, do których zobowiązań podatkowych znajdzie zastosowanie podwyższona stawka odsetek. To stwarza ryzyko interpretowania ich na niekorzyść podatnika.

podstawa prawna: rozdział 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 613 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1649)

Zdaniem autora

Damian Kubiś, partner w dziale doradztwa podatkowego TPA Horwath

Można przyjąć kilka interpretacji

Nowe przepisy można interpretować co najmniej na trzy sposoby i każda z tych interpretacji wydaje się być dopuszczalna, jeśli się bierze pod uwagę tylko literalne brzmienie tych regulacji.

Po pierwsze (interpretacja najbardziej korzystna dla podatników), można przyjąć, że nowa stawka odsetek (150 proc. stawki podstawowej) znajduje zastosowanie jedynie do zaległości podatkowych powstałych od 1 stycznia 2016 roku. Do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 roku stosujemy zatem stawkę podstawową.

Po drugie (interpretacja najmniej korzystna dla podatników), można przyjąć, że stawka 150 proc. stawki podstawowej znajduje zastosowanie do wszystkich zaległości podatkowych (ujawnionych przez organ od 1 stycznia 2016 roku), niezależnie od daty ich powstania, i powinna być zastosowana w odniesieniu do całego okresu istnienia zaległości.

Po trzecie wreszcie (interpretacja umiarkowanie korzystna), można przyjąć i taką interpretację, w myśl której podwyższona stawka odsetek będzie miała zastosowanie także do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 r., jednak do kalkulacji odsetek za okres od dnia powstania zaległości do 31 grudnia 2015 roku stosować będziemy stawkę podstawową, natomiast jedynie do okresu od 1 stycznia 2016 roku do dnia zapłaty stawkę w wysokości 150 proc. stawki podstawowej.

Wydaje się, że z uwagi na obowiązującą w prawodawstwie zasadę niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit) uzasadnione jest przyjęcie interpretacji, w myśl której nowa karna stawka odsetek stosowana w przypadku VAT i akcyzy ma zastosowanie tylko do zaległości podatkowych powstałych począwszy od 1 stycznia 2016 roku (tj. pierwsza z przedstawionych wersji interpretacji). W konsekwencji do zaległości podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2016 roku powinna być stosowana podstawowa stawka odsetek. Rozwiązanie takie sugerują obecnie również Krajowa Informacja Podatkowa oraz niektóre urzędy skarbowe. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że to właśnie ta interpretacja się utrzyma. Praktyka pokazuje bowiem, że w przypadku niejasno sformułowanych przepisów takie korzystne dla podatników interpretacje potrafiły się z czasem diametralnie zmieniać na niekorzyść podatników. I to nawet długo po wejściu w życie nowych przepisów. Czas pokaże, czy będzie podobnie również i w tym przypadku.

Obowiązująca od początku 2016 roku nowelizacja ordynacji podatkowej zmieniła zasady, na jakich obliczane są obecnie odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Skutkiem tych zmian jest to, że dziś stosujemy aż cztery różne stawki odsetek: 50 proc., 75 proc., 100 proc. i 150 proc. stawki podstawowej. A ta – o czym warto pamiętać – ustalana jest jako 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, określanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc. (art. 56 ordynacji podatkowej). Obecnie podstawowa stawka odsetek wynosi 8 proc., a zatem stawki obniżone to odpowiednio 4 proc. i 6 proc., natomiast stawka podwyższona to 12 proc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona