Nowe narzędzie fiskusa do walki z firmami oszczędzającymi na VAT

Skarbówka dostanie nowe narzędzie do walki z firmami oszczędzającymi na VAT.

Publikacja: 23.05.2016 20:03

Nowe narzędzie fiskusa do walki z firmami oszczędzającymi na VAT

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

przemysław wojtasik

Fiskus będzie mógł kwestionować czynności dające korzyści podatkowe, które uzna za nadużycie prawa. Tak wynika z nowelizacji ordynacji podatkowej (oraz innych ustaw), która czeka już tylko na podpis prezydenta.

Wprowadza ona ogólną klauzulę obejścia przepisów, która ma zapobiec agresywnej optymalizacji podatkowej. Nowe przepisy wyraźnie mówią, że ogólna klauzula nie zostanie zastosowana w sprawach VAT-owskich. One będą miały jednak własne regulacje o nadużyciu prawa. W jakich sytuacjach fiskus będzie mógł je zastosować? Michał Borowski, doradca podatkowy w Crido Taxand, ekspert BCC, mówi przykładowo o rozliczeniach firm, które wykonują usługi zwolnione z VAT (chociażby finansowe). Często przyjmują konstrukcje pozwalające odliczyć część podatku naliczonego z faktur zakupowych.

Fiskus kwestionuje

– Na celowniku mogą się też znaleźć transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi ukształtowane w taki sposób, aby uzyskać np. zwrot nadwyżki VAT z faktur za dostawy, za które należności skompensowano karami pieniężnymi czy odszkodowaniami – dodaje Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej.

Co zrobi fiskus, jeśli zidentyfikuje nadużycie prawa? Uzna, że dokonane czynności wywołują inne skutki podatkowe. – Takie próby skarbówka podejmuje już od dawna, powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE – mówi Joanna Rudzka. – Jednak z różnym skutkiem.

Przykładowo w „Rzeczpospolitej" z 23 maja opisywaliśmy sprawę właściciela restauracji, który sprzedawał alkohol razem z przekąskami. Fiskus powziął podejrzenia, że chce w ten sposób zarobić na różnicach w stawkach VAT (żonglując odpowiednio cenami). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stanął jednak po stronie przedsiębiorcy, podkreślając, że w polskim prawie nie istnieje obecnie klauzula nadużycia prawa.

– Pojawia się pytanie, jak takie sprawy będą traktowane po wejściu w życie przepisów o nadużyciu prawa – mówi Michał Borowski.

Uznaniowość urzędu

– Nowe przepisy są uznaniowe i dają skarbówce duże możliwości – mówi Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Obawiam się też, że dzięki nim urzędnicy będą mieli szersze możliwości kontroli małych i średnich przedsiębiorców, a przestępcy nadal pozostaną w szarej strefie.

Eksperci podkreślają też, że po wejściu w życie nowelizacji (w większości 30 dni od ogłoszenia) skarbówce łatwiej będzie kwestionować transakcje w VAT niż w podatkach dochodowych. Nie dotyczą ich bowiem limity i ograniczenia z ogólnej klauzuli.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.wojtasik@rp.pl

VAT

przemysław wojtasik

Fiskus będzie mógł kwestionować czynności dające korzyści podatkowe, które uzna za nadużycie prawa. Tak wynika z nowelizacji ordynacji podatkowej (oraz innych ustaw), która czeka już tylko na podpis prezydenta.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami