VAT: restrukturyzacja firmy kontrahenta może zdecydować o prawie do ulgi

Przeterminowanie należności powyżej 150 dni to tylko jeden z warunków, które muszą być łącznie spełnione, aby wierzyciel mógł skorygować VAT z niezapłaconych faktur.

Publikacja: 18.04.2018 06:10

VAT: restrukturyzacja firmy kontrahenta może zdecydować o prawie do ulgi

Foto: 123RF

? Spółka (podatnik VAT czynny) w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedawała towary firmie, która w okresie współpracy była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka dostarczała towary zgodnie z każdym konkretnym zamówieniem i wystawiała faktury z określonym terminem płatności. Po pewnym czasie klient przestał płacić, w wyniku czego powstały zaległości przeterminowane ponad 150 dni od terminu ich płatności określonego na fakturze VAT. Spółka nie zbyła tych wierzytelności. Problem ten dotyczy faktur wystawionych za sierpień 2017 r.

W okresie współpracy i wystawiania poszczególnych faktur, według wiedzy spółki, wobec kontrahenta nie wydano postanowienia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego, o ogłoszeniu upadłości, nie wszczęto też likwidacji. We wrześniu 2017 r. kilka podmiotów złożyło wnioski o ogłoszenie upadłości kontrahenta. Jednak w listopadzie 2017 r. sąd, na wniosek kontrahenta, wydał postanowienie m.in. o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego oraz o oddaleniu złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości. W styczniu 2018 r. sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne, a poza tym został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości kontrahenta, którego rozpatrzenie zostało zawieszone do czasu uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania sanacyjnego.

3 kwietnia 2018 r. sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości kontrahenta, a 23 marca 2018 r. spółka złożyła korektę VAT na podstawie art. 89a ustawy o VAT korzystając z ulgi na złe długi w odniesieniu do faktur przeterminowanych ponad 150 dni. Czy miała do tego prawo? – pyta czytelnik.

Uprawnienia wierzyciela w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, określane często jako tzw. ulga na złe długi, zostały określone w art. 89a ustawy o VAT. Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Dotyczy to także części kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT). Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).

Przesłanki z ustawy

Ulgę na złe długi stosuje się, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

? dostawa towaru lub świadczenie usług nastąpiło na rzecz podatnika VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

? na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej z korektą:

a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

? od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Uwaga! Niespełnienie któregokolwiek z wymienionych warunków stanowi przesłankę do braku prawa do ulgi na złe długi.

Kiedy składana jest deklaracja

Z pytania wynika, że na dzień poprzedzający złożenie deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT w zakresie wskazanych w pytaniu wierzytelności, tj. na 22 marca 2018 r.:

? dłużnik był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT;

? zgodnie z wiedzą spółki, wobec dłużnika:

– nie toczyło się postępowanie restrukturyzacyjne

– nie wydano postanowienia o ogłoszeniu upadłości

– nie wszczęto likwidacji dłużnika.

Skoro w analizowanej sprawie kontrahent (dłużnik) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której uwzględniono korektę, był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nie toczyło się wobec niego postępowanie restrukturyzacyjne, nie wydano postanowienia o ogłoszeniu upadłości, nie wszczęto likwidacji dłużnika, a ponadto na ten dzień były też spełnione pozostałe wymagane do ulgi warunki, to spółka była uprawniona do złożenia korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, w odniesieniu do wierzytelności objętych fakturami wystawionymi w sierpniu 2017 r. (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2018 r., 0111-KDIB3-1.4012.804. 2017.2.MP).

Uwaga! Gdyby po złożeniu deklaracji podatkowej, w której uwzględniono korektę, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel musiałby zwiększyć podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części (zob. art. 89a ust. 4 ustawy o VAT). ?

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

Właściwy formularz to VAT-ZD

Korekta VAT wynikająca z ulgi na złe długi może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (zob. art. 89a ust. 3 ustawy o VAT). Wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której robi korektę, zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika (zob. art. 89a ust. 5 ustawy o VAT). Zawiadomienia tego dokonuje na załączniku do deklaracji VAT-7 (VAT-7K) składanym na formularzu VAT-ZD.

? Spółka (podatnik VAT czynny) w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedawała towary firmie, która w okresie współpracy była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka dostarczała towary zgodnie z każdym konkretnym zamówieniem i wystawiała faktury z określonym terminem płatności. Po pewnym czasie klient przestał płacić, w wyniku czego powstały zaległości przeterminowane ponad 150 dni od terminu ich płatności określonego na fakturze VAT. Spółka nie zbyła tych wierzytelności. Problem ten dotyczy faktur wystawionych za sierpień 2017 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe