Od 1 stycznia 2017 r. świadczenie usług budowlanych wymienionych w pozycjach 2–48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT podlega – przy spełnieniu określonych warunków odnoszących się do podatników – opodatkowaniu na warunkach reverse charge. W takim przypadku powstaje obowiązek składania do urzędu skarbowego informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Jak bowiem stanowi art. 101a ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca (m.in. w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT), są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o przeprowadzonych dostawach towarów oraz świadczonych usługach. Są to informacje podsumowujące w obrocie krajowym (VAT-27).

Informację tę składa się za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu przeprowadzenia transakcji. Zatem niezależnie od tego czy deklaracje rozliczeniowe VAT są składane przez podatnika za miesięczne okresy rozliczeniowe, czy za okresy kwartalne (co jest możliwe w przypadku małych podatników rozliczających się metodą kasową albo innych małych podatników, którzy dobrowolnie rozliczają się w kwartalnych okresach rozliczeniowych) informacja podsumowująca (VAT-27) musi być sporządzana za okresy miesięczne. Obowiązek jej sporządzania dotyczy oczywiście tylko tych miesięcy, w których u podatnika powstał obowiązek podatkowy z tytułu transakcji podlegających opodatkowaniu na zasadach odwrotnego obciązenia, skutkujący koniecznością sporządzenia tej informacji podsumowującej.

Informacje podsumowujące mogą być składane organowi podatkowemu wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Oznacza to zatem, że nawet podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który jest obowiązany do złożenia informacji podsumowującej w obrocie krajowym, musi ją przekazać urzędowi skarbowemu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Co więcej, gdy podatnik ma obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (np. wynikający ze świadczenia usług objętych odwrotnym obciążeniem), to jest to zarazem jedna z przesłanek wyłączających możliwość składania deklaracji rozliczeniowych (VAT-7, VAT-7K) w formie pisemnej (papierowej). Za pomocą środków komunikacji elektronicznej podatnicy są obowiązani do przekazania urzędom skarbowym także ewentualnych korekt informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Należy je składać niezwłocznie zarówno w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym, jak i w przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług.

Autor jest doradcą podatkowym z Krakowa