Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

Rewolucja w VAT: rzšd planuje likwidację 8-proc. stawki

123RF
Rzšd planuje likwidację œrodkowej, 8-proc. stawki. Najwyższa ma być zmniejszona do 20 proc.

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem dwóch stawek VAT – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Najpoważniej rozważana propozycja to 5 i 20 proc. zamiast obecnych 5, 8 i 23 proc.

Zdaniem ekspertów takie rozwišzanie może uproœcić system i wyeliminować wštpliwoœci wielu firm, które nie wiedzš, jak naliczyć podatek przy sprzedaży swoich produktów. – Każda obniżka podatków jest mile widziana – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

– Jedna stawka mniej uproœci rozliczenia – dodaje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan.

Nasi rozmówcy zwracajš uwagę, że obecne kryteria sš bardzo nieprecyzyjne. – Podatek na orzechy włoskie wynosi 5 proc., a na pistacjowe 8 proc. Na chipsy 8 proc., ale na paluszki już 23 proc. – wymienia Jakub Matusiak, doradca podatkowy w PwC.

– Sęk w tym, że podobnym towarom przypisane sš różne pozycje w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, do której odwołuje się ustawa o VAT – mówi doradca podatkowy Joanna Rudzka. – I stšd biorš się różnice w stawkach VAT.

Jakub Matusiak podkreœla, że dla firm najgorsza jest niepewnoœć. – Problem w tym, że jeœli producent zrobi błšd w zaklasyfikowaniu podatkowym produktu, to jest on potem powtarzany w całym łańcuchu sprzedaży. I gdy fiskus skontroluje jednš z firm, okazuje się, że wszyscy muszš robić korekty – tłumaczy.

Eksperci zwracajš też uwagę na ryzyka. – Ważne, by likwidacja jednej stawki nie oznaczała równania w górę, może się bowiem okazać, że obniżka jest tylko pozorna i niektóre branże stracš – mówi Durlik.

– Musimy korzystać z możliwoœci stosowania preferencyjnych stawek, jakie daje UE, gdyż to pozwala zachować konkurencyjnoœć naszego kraju – podkreœla Pruszyński.

Joanna Rudzka dodaje, że nowe przepisy trzeba napisać tak, aby stare problemy nie zostały zastšpione nowymi.

Reformę stawek VAT zapowiedział niedawno wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Wprawdzie minister finansów Paweł Szałamacha zwrócił się do premier Beaty Szydło o jego odwołanie, ale Ministerstwo Finansów zapewnia nas, że propozycja obniżenia stawek jest nadal aktualna i rozważana. Choć żadne ostateczne decyzje co do wysokoœci stawek i terminu wprowadzenia zmian jeszcze nie zapadły.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL