VAT

Rewolucja w VAT: rząd planuje likwidację 8-proc. stawki

aktualizacja: 08.03.2016, 09:49
Rewolucja w VAT: rząd planuje likwidację 8-proc. stawki
Rewolucja w VAT: rząd planuje likwidację 8-proc. stawki
Foto: 123RF

Rząd planuje likwidację środkowej, 8-proc. stawki. Najwyższa ma być zmniejszona do 20 proc.

REDAKCJA POLECA

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem dwóch stawek VAT – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Najpoważniej rozważana propozycja to 5 i 20 proc. zamiast obecnych 5, 8 i 23 proc.

Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie może uprościć system i wyeliminować wątpliwości wielu firm, które nie wiedzą, jak naliczyć podatek przy sprzedaży swoich produktów. – Każda obniżka podatków jest mile widziana – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

– Jedna stawka mniej uprości rozliczenia – dodaje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że obecne kryteria są bardzo nieprecyzyjne. – Podatek na orzechy włoskie wynosi 5 proc., a na pistacjowe 8 proc. Na chipsy 8 proc., ale na paluszki już 23 proc. – wymienia Jakub Matusiak, doradca podatkowy w PwC.

– Sęk w tym, że podobnym towarom przypisane są różne pozycje w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, do której odwołuje się ustawa o VAT – mówi doradca podatkowy Joanna Rudzka. – I stąd biorą się różnice w stawkach VAT.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE