Jednolity Plik Kontrolny: firmy na ostatniej prostej

Najmniejsi przedsiębiorcy muszą po raz pierwszy przesłać fiskusowi elektroniczne ewidencje VAT.

Aktualizacja: 22.02.2018 07:15 Publikacja: 22.02.2018 06:40

Jednolity Plik Kontrolny: firmy na ostatniej prostej

Foto: Fotolia

Prawie połowa podatników VAT złożyła już Jednolity Plik Kontrolny. Reszta ma czas do 26 lutego. Spóźnialskim grożą kary, ale Ministerstwo Finansów uspokaja – to ostateczność.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji za dany miesiąc. Do tej pory musiało przesyłać go około 110 tys. większych firm. Teraz dochodzi półtora miliona najmniejszych przedsiębiorców.

Skok technologiczny dla tradycjonalistów

Czy poradzą sobie z nowym obowiązkiem?

– Uważam, że tak. Mikroprzedsiębiorca mający miesięcznie jedną fakturę sprzedaży i pięć faktur zakupu nie powinien mieć problemów z wypełnieniem elektronicznej ewidencji. Więksi i tak są obsługiwani przez księgowych – mówi Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Marcin Madej, doradca podatkowy, zwraca jednak uwagę, że jest wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory wypełniali VAT-owską ewidencję ręcznie. I zanosili do urzędu skarbowego papierowe deklaracje.

– Oni muszą wykonać duży skok technologiczny – mówi.

Co skarbówka oferuje tym, których nie stać na księgowego?

– Aplikację e-mikrofirma – odpowiada Paweł Jurek, naczelnik w Biurze Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Finansów. – Jest bezpłatna, można ją pobrać z naszej strony internetowej.

Aplikacja pomoże wysłać plik

Aplikacja umożliwia księgowanie faktur oraz sporządzanie VAT-owskiej ewidencji. Za jej pomocą można też utworzyć i wysłać JPK.

Chwali ją Maciej Kokot, starszy konsultant w firmie ALTO.

– To proste w obsłudze, automatycznie aktualizowane narzędzie. Daje możliwość ewidencjonowania faktur, które są umieszczane w rejestrze i kwalifikowane do rozliczenia danego miesiąca. Co ważne, aż do momentu wysłania JPK możemy w prosty sposób je poprawiać, przenosić do innego okresu, a nawet anulować – tłumaczy Maciej Kokot. Dodaje, że JPK można podpisywać za pomocą profilu zaufanego eGo, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podając kwotę przychodu z zeznania rocznego.

– Osoby, które nie korzystają z e-mikrofirma, mogą utworzyć i wysłać JPK w pliku csv oraz aplikacji Klient 2.0. – mówi Marcin Madej.

Skarbówka nie chce karać

A jeśli przedsiębiorca nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami i nie złoży JPK na czas?

– Skarbówka ma prawo wymierzyć mu karę porządkową do 2,8 tys. zł – mówi Piotr Świniarski, adwokat w kancelarii Mikulski & Partnerzy. – Może też nałożyć grzywnę z kodeksu karnego skarbowego (maksymalnie 20,16 mln zł). Do tej pory fiskus jednak nie karał tych, którzy spóźniali się z wysyłką JPK albo popełniali w nim błędy. Miejmy nadzieję, że nadal tak będzie.

– Przepisy przewidują sankcje za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, ale to ostateczność. Chcemy przede wszystkim edukować przedsiębiorców, a nie karać – potwierdza Paweł Jurek.

Jeśli skarbówka wykryje nieprawidłowości w JPK, będzie powiadamiać o tym przedsiębiorców telefonicznie albo mailowo.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że do środy (21 lutego) elektroniczną ewidencję VAT złożyło już ok. 700 tys. przedsiębiorców, czyli prawie połowa zobowiązanych.

Walka z oszustami i sprawniejsze kontrole

Po co skarbówce JPK? Ma usprawnić i skrócić kontrole oraz ułatwić walkę z oszustami.

– Dzięki olbrzymiej ilości danych z JPK skarbówka na bieżąco wie, co się dzieje w firmach, i łatwiej jej wyłapywać nieprawidłowości – mówi Piotr Świniarski.

Zdaniem Agnieszki Durlik JPK powinien wyeliminować z rynku część nieuczciwych firm, będących konkurencją dla przedsiębiorców działających zgodnie z przepisami.

– Dobrze jednak byłoby, gdyby w zamian za dane z VAT-owskich ewidencji Ministerstwo Finansów odpuściło przedsiębiorcom część obowiązków sprawozdawczych, np. składanie miesięcznych i kwartalnych deklaracji – dodaje ekspertka.

Pobierz aplikację, zadzwoń do urzędu

Aplikację e-mikrofirma można pobrać ze strony www.jpk.mf.gov.pl. Do jej uruchomienia potrzebny jest komputer wyposażony w system Windows 7 lub nowszy w wersji 32- lub 64-bitowej, z zainstalowanym środowiskiem Java w wersji 1.8.0_151 lub wyższej.

W razie problemów z aplikacją możemy skorzystać z dyżurów ekspertów, które odbywają się w urzędach skarbowych. Podpowiedzą, jak wypełniać ewidencję, tworzyć i przesyłać VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny oraz założyć Profil Zaufany eGO, który umożliwia m.in. autoryzację plików JPK_VAT. Dodatkowe dyżury mają się odbyć w sobotę 24 lutego od godz. 9 do 13. Na pytania przedsiębiorców czekają też konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (również w sobotę). Problemy techniczne można zgłaszać na adres jpk.helpdesk@mf.gov.pl.

Prawie połowa podatników VAT złożyła już Jednolity Plik Kontrolny. Reszta ma czas do 26 lutego. Spóźnialskim grożą kary, ale Ministerstwo Finansów uspokaja – to ostateczność.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji za dany miesiąc. Do tej pory musiało przesyłać go około 110 tys. większych firm. Teraz dochodzi półtora miliona najmniejszych przedsiębiorców.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara