Minister chce VAT od każdego użycia firmowego sprzętu na cele prywatne

aktualizacja: 19.02.2016, 16:31
Minister chce VAT od każdego użycia firmowego sprzętu na cele prywatne
Minister chce VAT od każdego użycia firmowego sprzętu na cele prywatne
Foto: 123RF

Każde użycie przez pracownika np. laptopa do celów prywatnych trzeba opodatkować – twierdzi fiskus.

REDAKCJA POLECA

Minister finansów wyjaśnił nowe, skomplikowane zasady rozliczania VAT według wstępnej proporcji. Dobrą informacją dla podatników jest to, że nie muszą ich stosować wtedy, gdy firmowy majątek jest wykorzystywany na potrzeby prywatne. Złą, że takie czynności trzeba opodatkować.

– Minister nie ma wątpliwości, że firma, która pozwala pracownikom używać służbowego sprzętu, np. kserokopiarki albo komputera, do celów osobistych, powinna każdorazowo zapłacić od tych czynności VAT – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii doradztwa podatkowego.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, dodaje, że ten obowiązek występuje niezależnie od tego, w jakiej proporcji rozliczamy zakupy.

– Także firma, która odlicza VAT nawet w niewielkiej części, musi opodatkować zużycie majątku na cele prywatne – tłumaczy.

Obowiązujące od 1 stycznia przepisy o stosowaniu wstępnej proporcji (tzw. prewspółczynnika) dotyczą podmiotów, które oprócz opodatkowanej działalności gospodarczej wykonują też inne czynności.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE